Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120839 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Promotorzy czytania” - relacja z debaty z twórcami blogów literackich

01-10-2018

„Promotorzy czytania”

- relacja z debaty z twórcami blogów literackich

 

10 października 2018 r. w WiMBP w Rzeszowie została zorganizowana debata „Promotorzy czytania” z twórcami blogów piszącymi o książkach i o piszących, z udziałem publiczności, w tym bibliotekarzy, o sposobach rekomendacji literatury.

Moderatorem spotkania była Anna Dziewit-Meller, pisarka, dziennikarka i autorka portalu BukBuk (http://bukbuk.pl) na którym nie tylko recenzuje książki, ale też rozmawia z pisarzami.

Do udziału w panelu dyskusyjnym zaproszenie przyjęły blogerki popularyzujące literaturę:

Ewelina Cenarska polonistka, bibliotekarka, pasjonatka pisania, czytania (zachęca do czytania, szczególnie tych pozycji, które mają ważny przekaz), fotografowania i chodzenia po górach. Lubi ciszę, piękne widoki, ciekawych ludzi i piękną muzykę – autorka bloga „ Spacer wśród słów”( http://spacerwsrodslow.blogspot.com).

Anna Maślanka  – inżynier biomedyczny i bohemistka (nauczyła się czeskiego, żeby czytać w oryginale Hrabala). Książki i pisanie o nich to dla niej najpiękniejsza ucieczka od rzeczywistości. Swoimi wrażeniami o lekturach dzieli się na blogu „Literackie skarby świata całego” (literackie-skarby.blogspot.com).

Georgina Gryboś – elektroradiolog i jednocześnie humanistka z krwi i kości – bez książek nie oddycha, poza tym jest trochę jak z pokolenia swoich dziadków – lubi pisać, lubi listy, lubi zapach książek, rozmowy w zadymionych krakowskich knajpkach i chodzenie boso po mokrej trawie – o czym informuje swoich czytelników na blogu „Literacka Kavka” (literackakavka.pl).

Julita Pasikowska – z wykształcenia reżyser filmowy oraz fotograf, z zamiłowania oddany pasji bibliofil. Na co dzień sięga po różne tytuły, ale to właśnie bajki mają w jej biblioteczce miejsce szczególne, stąd pomysł na „Bajkochlonkę”( http://bajkochlonka.pl).

Marcelina Janisz – jest „pożeraczem literatury” i nieuleczalną optymistką zakochaną w poezji, rowerach i kotach. Uwielbia baśnie, komiksy, anime i nocne niebo. Gdyby mogła mieszkałaby w bibliotece, ale na razie w niej pracuje, a w chwilach wolnych zajmuje ją prowadzenie bloga „Książkojady” (https://ksiazkojady.blogspot.com).

Zorganizowana przez WiMBP debata była wyjątkową okazją do wymiany opinii promotorów tekstów literackich w temacie promocji czytelnictwa w sieci.

Wstępem do dyskusji były krótkie prezentacje multimedialne, przygotowane przez autorki blogów. Każda z nich scharakteryzowała swój blog, wskazując na typowe i mniej powszechne tematy przez nie podejmowane, (np. komiks, literatura religijna, poradniki, literatura czeska, poezja). Wśród informacji o tym co warto przeczytać, umieszczane są tam również relacje z różnych wydarzeń promujących ideę czytania - z targów książki, spotkań autorskich, wywiady z pisarzami i felietony. Blogerki opowiedziały o swojej pasji, która z powodu chęci obcowania z książką, skłoniła je do prowadzenia tego rodzaju aktywności.

Bardzo ważnym wątkiem poruszonym podczas dyskusji był temat pozytywnego i negatywnego wpływu blogosfery na czytelników i na rynek książki oraz indywidualizm autorów blogów i ich świadomość w kreowaniu czytelniczych gustów.

Mowa była również o uczciwości blogerskiej i jakości recenzji, często mającej wpływ na wybory czytelnicze, kanonach w literaturze, które pozwalają mieć skalę porównawczą i o przyszłości blogosfery pięknej przez swoją  różnorodność i emocjonalność.

Publiczność zachęcona przez Annę Dziewit-Meller włączyła się do rozmowy i chętnie zadawała pytania oraz dzieliła się swoimi przemyśleniami. Uczestniczące w dyskusji autorki blogów dowiedziały się, że są potrzebne czytelnikom:„ dla lepszego rozeznania, co warto przeczytać, bo: czytanie jest naprawdę fajne”.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach zadania „Książka w roli głównej”, z programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Echa debaty:

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/15959/promotorzy-czytania-w-rzeszowskiej-bibliotece

http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,3410,debata-promotorzy-czytania-z-tworcami-blogow-literackich-dn-10-10-2018-r-zaproszenie.html

http://www.rozrywka.resinet.pl/kalendarium/debata-promotorzy-czytania.html

https://rzeszow.tvp.pl/39318084/debata-tworcow-blogow-literackich

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Rzeszow/1,45,611171,Debata--Promotorzy-czytania--z-tworcami-blogow-lit.html

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/16004/debata-blogerek-o-promocji-czytelnictwa

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: