27120722 razy

Literacka Nagroda Nike w 2018 r.

01-10-2018

Literacka Nagroda Nike w 2018 r.

Nagroda Literacka Nike przyznawana co roku w październiku, to najważniejsza nagroda literacka w Polsce. W konkursie mogą startować książki wszystkich gatunków literackich. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk i Jerzy Pilch.

W tym roku w finale Nike znalazło się siedem książek:

"Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej

"Stance" Jerzego Kronholda

"Druga ręka" Wojciecha Bonowicza

"Mikrotyki" Pawła Sołtysa

"Rejwach" Mikołaja Grynberga

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy

"Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont.

Jurorami w tegorocznej edycji konkursu Nike byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Nagroda Nike w 2018 roku trafiła do Marcina Wichy, autora książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Marcin Wicha, eseista i grafik, urodził się w 1972 roku w Warszawie. Jego teksty ukazywały się m.in.  w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie i "Tygodniku Powszechnym". Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Autor „Jak przestałem kochać design” (2015) oraz nagrodzonych „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Napisał również kilka książek dla dzieci. Jest laureatem Paszportu Polityki za rok 2017 w kategorii: literatura. Był również nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: esej, za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Fabuła „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” opiera się na trudnej relacji, jaka łączyła pisarza z matką. Autor zaczyna snuć swoją opowieść od momentu, gdy po jej śmierci musi uporządkować rzeczy, które po sobie pozostawiła. Ich przeglądanie i decydowanie o dalszym losie, przywołuje przeróżne wspomnienia.

Małgorzata Zaremba