Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120661 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Kobiety ze Lwowa” - relacja ze spotkania autorskiego z Beatą Kost

16-09-2018

„Kobiety ze Lwowa”
- relacja ze spotkania autorskiego z Beatą Kost

 

17 września 2018 r. gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie była Beata Kost - polska dziennikarka ze Lwowa związana z redakcją „Kuriera Galicyjskiego”, autorka licznych artykułów dotyczących historii tego miasta i dawnych województw Rzeczypospolitej, a także książek "Album lwowski" oraz "Kobiety ze Lwowa", prezentujących sylwetki osób związanych z Kresami. Uczestników spotkania przywitała Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie.
 

Rzeszowskie spotkanie, które poprowadziła red. Iwona Piętak z Polskiego Radia Rzeszów poświęcone było wydanej w 2017 r. książce „Kobiety ze Lwowa” - wyróżnionej w tegorocznym finale Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. "Kobiety ze Lwowa" to 435 stron fascynującej lektury odkrywającej życiorysy ponad trzydziestu Polek związanych przez wieki ze Lwowem, które choć nie zawsze powszechnie znane, miały większy lub mniejszy wpływ na kształtowanie się historii swojej małej ojczyzny. W czasach gdy w życiu publicznym i rodzinnym znaczenie mieli wyłącznie mężczyźni, kobiety te - nauczycielki, badaczki, artystki, działaczki społeczne, żołnierki - potrafiły uparcie walczyć o swoje prawa i marzenia. Dokonywały rzeczy niezwykłych, dzięki którym przecierały szlaki dla kolejnych pokoleń, były także nieocenionymi depozytariuszkami polskiej tradycji w okresie rozbiorów i w latach późniejszych - kiedy Lwów stał się częścią innego państwa.


Jak we wstępie do książki - i w trakcie spotkania autorskiego - przyznała Beata Kost, „Kobiety ze Lwowa” powstały z wdzięczności i fascynacji siłą charakteru dawnych lwowianek, których losy zaczęła zgłębiać dzięki rodzinnym opowieściom babć Marii i Barbary oraz przypadkowo rozpoczętej pracy przewodniczki wycieczek. Odkrywając miasto dla turystów odkryła je także dla siebie dając się porwać przedwojennej historii stanowiącej niewyczerpane źródło tematów i inspiracji. Z nowoodkrytej pasji, licznych spacerów po Cmentarzu Łyczakowskim i przekonania, że „miasta tworzą nie mury, lecz ludzie” zrodziły się najpierw audycje zaduszkowe dla Polskiego Radia Lwów i akcja „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, a później „Album lwowski” zawierający biogramy oraz materiały ikonograficzne dotyczące XIX-wiecznych lwowian zasłużonych dla polskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego.


„Kobiety ze Lwowa” to naturalna kontynuacja tej pracy. Książkę otwiera rozdział poświęcony Łucji Charewiczowej, historyczce i działaczce społecznej, której życiorys to najlepszy przykład na to, jak na przełomie wieków zmieniała się sytuacja kobiet. „Gdy się urodziła, lwowianki zaczęły zdawać maturę. Gdy robiła doktorat, spotykała się z niechęcią kolegów, którzy wrogo patrzyli na jej naukowe ambicje” - ostatecznie Charewiczowa została drugą (po Karolinie Lanckorońskiej) kobietą z habilitacją w dziejach Uniwersytetu Jana Kazimierza. Była autorką licznych prac dotyczących przeszłości Lwowa, a także pionierką badań naukowych nt. roli kobiet polskich w historii i kulturze narodu. To właśnie jej postać Beata Kost wskazała w odpowiedzi na pytanie o najbardziej inspirującą bohaterkę swojej książki.


Rzeszowscy czytelnicy usłyszeli także o Wandzie Siemaszkowej (patronce i dawnej dyrektorce tutejszego teatru, która przez lata związana była - jako aktorka, reżyserka i pedagog - ze scenami lwowskimi i której lwowski teatr zawdzięcza przejście od estetyki dziewiętnastowiecznej do modernistycznej, a także matce, której syn poległ broniąc Lwowa w 1918 r.), Gabrieli Zapolskiej (nonkonformistce z łatką skandalistki, która Lwów „chwilami lubiła, a którego chwilami nie znosiła i który tak często opisywała w powieściach dramatach i felietonach, że z całą pewnością zasłużyła na miano najbardziej lwowskiej pisarki wszech czasów”), Helenie Modrzejewskiej (gwieździe światowej sławy, która czarowała lwowską publiczność od czasu swojego debiutu na etacie wodewilistki w Teatrze Skarbkowskim), Maryli Wolskiej (młodopolskiej poetce zauroczonej motywami prasłowiańskimi i… „kręcidłem”) oraz Zofii Batyckiej (aktorce filmowej wykształconej w szkole gospodarstwa wiejskiego, „kobiecie fatalnej” pamiętanej jako Miss Polonia i Wicemiss Europy 1930 r., która nie oddała korony i prawie rozbiła małżeństwo Jana Kiepury). Jak zauważyła red. Iwona Piętak, wszystkie bohaterki „Kobiet ze Lwowa” to postaci z krwi i kości – sportretowane nie tylko z dbałością o szczegóły (i smaczki) biograficzne, ale i z wielką życzliwością. Tę życzliwość dało się odczuć także w wypowiedziach autorki, tym bardziej cieszy więc zapowiedź kolejnego tomu książki, którą zgromadzeni w WiMBP czytelnicy usłyszeli na zakończenie spotkania.


Organizację wydarzenia dofinansowano z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.


Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie 


Relacje w mediach:

https://rzeszow.tvp.pl/39060920/kobiety-ze-lwowa-opowiesci-o-polkach-zwiazanych-ze-lwowem

https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/1335100716625603/

https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/15371/

http://czytajrzeszow.pl/?idd=29&id=950&poz=mr1&show=-1&pagebda1=0

http://www.marginesy.com.pl/wydarzenie/1326

http://www.rzeszow.pl/kalendarz-imprez/17689,spotkanie-z-beata-kost.html

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/Rzeszow/1,45,603025,Spotkanie-z-Beata-Kost--dziennikarka-i-pisarka-ze-.html

http://www.rozrywka.resinet.pl/kalendarium/spotkanie-z-beata-kost.html?data=2018-09-17

http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=1055&poz=mr1&show=-1&pagebl1=0

https://zycierzeszowa-rzeszow.blogspot.com/2018/09/lwowskie-kobiety-rzezbione-piorem-beaty.html

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: