Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120648 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Narodowe Czytanie 2018 - Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - relacja

08-09-2018

 

Narodowe Czytanie 2018

Stefan Żeromski „Przedwiośnie”

 

8 września 2018 r. na placu przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie odbyło się VII ogólnopolskie „Narodowe Czytanie”. Impreza, na którą zaprosił Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, ponownie zgromadziła tłumy Rzeszowian. W tym roku mieszkańcy Rzeszowa, dziennikarze i zaproszeni goście wspólnie przeczytali powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”.

Tegoroczną lekturę wybrała Para Prezydencka, pod której honorowym patronatem odbywa się „Narodowe Czytanie”. W lutym tego roku Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybór ten ma związek z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Rzeszowskie czytanie zainaugurowała Barbara Chmura, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która przywitała zebranych uczestników. Imprezę prowadził Maciej Owczarek, aktor Teatru Maska w Rzeszowie. W Klubie Czytelnika z „Przedwiośniem” w pierwszej kolejności zmierzyli się czytelnicy, członkowie Klubów Książki i sympatycy Biblioteki. Zaproszenie na „Narodowe Czytanie” przyjęli także przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, służb mundurowych, oświaty oraz mediów.

 

Podczas trwania imprezy, każdy z uczestników mógł skorzystać z możliwości opieczętowania prywatnych egzemplarzy lektury pamiątkową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP, które odbywało się w specjalnie przygotowanym wnętrzu stylizowanym na lata 20. i 30. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Sejmiku Województwa Podkarpackiego, można także było otrzymać egzemplarz „Przedwiośnia” i okolicznościowe upominki.

 

W trakcie „Narodowego Czytania” nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Strefa Zabaw”, w której na dzieci czekały liczne animacje, gry i zabawy z wykorzystaniem chusty Klanzy. Odbył się też pokaz baniek mydlanych połączony z mini-warsztatami, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił w puszczaniu gigantycznych baniek. Uczestnicy mogli zmierzyć się również w grze historyczno-przygodowej „Szlakiem Żeromskiego”, w której należało wykazać się wiedzą oraz sprytem. Dla wszystkich, którym udało się podołać wyzwaniu, przygotowano nagrody.

 

Miłośnicy artystycznych zmagań mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach rękodzieła „Orły i sokoły” prowadzone przez Agnieszkę Ciurę z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W trakcie ich trwania, zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy mogli stworzyć z papieru i starych książek pamiątkowe dekoracje. W tym samym czasie trwał również happening „Domy marzeń i ptaki wolności”, czyli malowanie na folii. Dzięki wyobraźni młodych czytelników powstały piękne kolorowe domy, a także biało-czerwone orzełki z odciśniętych dłoni.

 

Uczestnicy tegorocznego „Narodowego Czytania” mieli także okazję do wykonania pamiątkowych fotografii w klimacie okresu międzywojennego. Dzięki fotobudce, a także elementom stroju, powstały wyjątkowe zdjęcia w formie zakładek do książki.

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Aparaty fotograficzne w czasach «wiosny» niepodległości” przygotowana przez Fundację Aparat Caffe, podczas której można było podziwiać zabytkowe aparaty, a także wystawa „Moda 20-lecia międzywojennego” inspirowana zbiorami WiMBP w Rzeszowie.

„Narodowe Czytanie” zakończył pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej.

Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania przybyłym gościom, partnerom imprezy, sponsorom, wolontariuszom, instytucjom oraz wszystkim pracownikom Biblioteki, zaangażowanym w organizację wydarzenia.

 

Klaudia Kobylańska

Informacje w mediach:
 
  • TVP3 Rzeszów, 6.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Via, 7.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Rzeszów, 7.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Eska, 8.09.2018 r.
  • TVP3 Rzeszów, 8.09.2018 r.
  • Audycja w Radiu Rzeszów, 8.09.2018 r.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: