Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120862 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Kompetentny bibliotekarz – kreatywne działania” - szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

06-08-2018

 

„Kompetentny bibliotekarz – kreatywne działania”

 szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje, opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym,  Projekt Szkoleniowy pn. „Kompetentny bibliotekarz – kreatywne działania”, w ramach Programu Dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Celem Projektu jest umożliwienie bibliotekarzom podniesienia kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami, poszerzenie oferty bibliotecznej o nowe usługi dostosowane do ich potrzeb, z zastosowaniem nowych technologii informacyjnych.

 

W ramach Projektu odbędzie się 6 szkoleń, zgodnie z podanym poniżej harmonogramem. Dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Biblioteki delegujące pokrywają jednak koszty dojazdów. Miejscem realizacji szkoleń jest sala szkoleniowa WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, odpowiednio wyposażona, z możliwością dowolnej aranżacji w zależności od potrzeb oraz z zapleczem socjalnym. Uczestnikom organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz wyżywienie („przerwy kawowe”, obiad), a w przypadku szkolenia dwudniowego również nocleg i kolację w trzygwiazdkowym hotelu „Hetman”, zlokalizowanym przy ul. Langiewicza 19A, w bliskim sąsiedztwie sali szkoleniowej.

 

Nabór na szkolenia realizowany jest w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Szkolenie I.

„Jak wykorzystywać nowe technologie do pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece”, szkolenie dwudniowe, 16 h, 15 osób.

Warsztaty z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach. Uczestnicy nabędą teoretyczną i praktyczną wiedzę, m.in. z zakresu efektywnego wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy z młodym czytelnikiem; współtworzenia multimedialnych treści oraz udostępniania ich w szybki i prosty sposób w sieci; czym jest zjawisko Web 2.0 i Biblioteka 2.0 oraz jakie są konsekwencje rozwoju tych zjawisk dla bibliotekarza i czytelnika; na czym polega ewolucja książki elektronicznej.

Termin: 12-13 września 2018 r. /środa – czwartek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.40 (I dzień) i 8.30 - 15.10 (II dzień).

Trener: Grzegorz Gmiterek, (doktor bibliologii i informatologii) adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego; jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki dotyczącej wykorzystywania nowych technologii w instytucjach kultury i nauki (w tym szczególnie narzędzi i usług Web 2.0 oraz mobilnych urządzeń i aplikacji; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książki Biblioteka 2.0, Warszawa 2011.

 

Szkolenie II.

„Jak pobudzić do twórczego myślenia i działania. Trening kreatywności” – warsztaty z zakresu rozwoju kompetencji osobistych. Szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Uczestnicy poznają techniki twórczego myślenia, generowania pomysłów; skuteczne i innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów, pobudzania motywacji twórczej, radzenia sobie z ograniczeniami i schematami.

Termin: 18 września 2018 r. /wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trener: Piotr Milewski, projektant gier, starszy wykładowca na specjalności  Gamedec Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ze studentami dzieli się wiedzą z takich przedmiotów jak grywalizacja, zarządzanie projektem,  projektowanie edugier,/ gier miejskich i ARG / gier karcianych i planszowych. Autor kilkudziesięciu larpów, gier miejskich, planszowych i karcianek. Organizator festiwali gier.

 

Szkolenie III.

„Jak wykorzystać aparat cyfrowy w bibliotece. Z aparatem między regałami – sztuka fotografowania dla bibliotekarzy i użytkowników”, szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu kształtowania umiejętności wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy biblioteki, obejmujące m.in. następujące zagadnienia: jak wykorzystywać aparat cyfrowy i inne urządzenia fotografujące w pracy bibliotekarza; jak przygotować zdjęcia do publikacji w Internecie i do wydruku; obróbka zdjęć; prawo autorskie a fotografia.

Termin: 15 października 2018 r. /poniedziałek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trener: Grzegorz Winnicki, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowo-Technicznej UNCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2019 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), Instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Latarnik PCRS, certyfikowany Trener Narodowego Centrum Kultury.

 

Szkolenie IV.

„Jak przyciągnąć Millenialsów oraz Pokolenie Z do bibliotek. Praktyczne wykorzystywanie potencjału biblioteki wobec wyzwań nowych pokoleń”, szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Na warsztatach uczestnicy nabędą wiedzę teoretyczna oraz poznają praktycznie sposoby i pomysły na innowacyjne działania bez generowania wielkich kosztów w zakresie przyciągania młodych pokoleń do bibliotek i zachęcania ich do sięgania po książki; dowiedzą się jak zrozumieć ich potrzeby i stworzyć odpowiadającą na nie ofertę.

Termin: 23 października 2018 r. /wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trener: Marcin Skarbka, prawnik, niezależny analityk rynku wydawniczego. Pracował dla Wolters Kluwer Polska, Young Digital Planet (Sanoma). Współtwórca i założyciel, m.in. wydawnictwa Książkowe Klimaty oraz portali czeskieklimaty.pl i prawosocjalne.pl. Obecnie wraz z fińskim Team Action Zone, pracuje nad sposobami łączenia nowych technologii z tradycyjnymi książkami, szczególnie w zakresie gamifikowania treści książek, jako jednego ze sposobów promocji czytelnictwa wśród najmłodszych pokoleń.

 

V. Szkolenie

„Jak pracować z młodzieżą w bibliotece. Młodzież w bibliotece- aktywne formy WSPÓŁpracy”, szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Uczestnicy pogłębią swoje umiejętności w zakresie pracy z młodzieżą uwzględniającej aktywne uczestnictwo tej grupy użytkowników bibliotek publicznych, w tworzeniu i realizowaniu oferty do niej kierowanej. Poznają narzędzia ułatwiające współpracę z młodzieżą i przygotowanie atrakcyjnych młodzieżowych wydarzeń w bibliotece. Poznają także zasady wspierania młodzieży i reagowania w sytuacjach trudnych oraz zainspirują się przykładami udanych projektów realizowanych w oparciu o ideę współuczestnictwa młodzieży. Zyskają wiedzę na temat wolontariatu młodzieżowego w bibliotekach

Termin: 13 listopada 2018 r. /wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trenerzy: Dorota Woźnica, bibliotekarka, trenerka, absolwentka Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, członkini liderskiej sieci LABIB skupiającej bibliotekarzy wprowadzających nowatorskie rozwiązania w swoich bibliotekach; obecnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, związana z tą instytucją od 10 lat, gdzie z dużym powodzeniem zajmuje się projektami edukacyjnymi i kulturalnymi, współautorka teamu szkoleniowego oraz bloga Present Simple (www.presentsimple.pl), w ramach którego dzieli się swoim zawodowym doświadczeniem.

Agata Warywoda, absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie: nauczyciel – polonista i bibliotekarz, animator; członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABIB, przez kilka lat związana z Miejską Biblioteką Publiczna w Jaśle; obecnie trener w Fundacji Przestrzeń Rozwoju, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, także współtwórca bloga Present Simple.

 

VI. Szkolenie

„Jak skutecznie kształtować relacje biblioteki z otoczeniem społecznym. Rzecznictwo w bibliotece”. Szkolenie z zakresu rozwoju kompetencji osobistych bibliotekarzy, dwudniowe, 16 h, 15 osób.

Uczestnicy nabędą umiejętności mające na celu budowanie relacji z otoczeniem biblioteki, nawiązywania kontaktów; tworzenia sieci sprzymierzeńców i sojuszników w promowaniu współczesnej biblioteki, jako instytucji kultury, wiedzy, informacji i edukacji, która stara się odpowiedzieć na różnorodne potrzeby społeczności lokalnej.

Termin: 19-20 listopada 2018 r. /poniedziałek - wtorek/

Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.40 (I dzień) i 8.30 - 15.10 (II dzień).

Trener: Maja Branka, doświadczona trenerka specjalizująca się w szkoleniach z komunikacji, wystąpień publicznych, rzecznictwa /Szkoła Trenerów Organizacji Pozarządowych, Szkoła Treningu Grupowego/.

 

Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska,

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie

 

Relacje ze szkoleń:

Szkolenie I.

„Jak wykorzystywać nowe technologie do pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece”

Szkolenie II.

„Jak pobudzić do twórczego myślenia i działania. Trening kreatywności”

Szkolenie III.

„Jak wykorzystać aparat cyfrowy w bibliotece. Z aparatem między regałami – sztuka fotografowania dla bibliotekarzy i użytkowników”

Szkolenie IV.

„Jak przyciągnąć Millenialsów oraz Pokolenie Z do bibliotek. Praktyczne wykorzystywanie potencjału biblioteki wobec wyzwań nowych pokoleń”

V. Szkolenie

„Jak pracować z młodzieżą w bibliotece. Młodzież w bibliotece- aktywne formy WSPÓŁpracy”

VI. Szkolenie

„Jak skutecznie kształtować relacje biblioteki z otoczeniem społecznym. Rzecznictwo w bibliotece”

 

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: