Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27121531 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie autorskie z dr. Andrzejem Franaszkiem poświęcone Zbigniewowi Herbertowi - relacja

06-06-2018

Spotkanie autorskie z dr. Andrzejem Franaszkiem
poświęcone Zbigniewowi Herbertowi
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

 
 

4 czerwca 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie gościliśmy literaturoznawcę i krytyka literackiego dr. Andrzeja Franaszka. Okazją do spotkania autorskiego była, m.in. 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX w. oraz fakt, że rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta.
 

Licznie zgromadzonych uczestników spotkania przywitała Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, po czym dokonała krótkiej prezentacji autora biografii. Spotkanie poprowadził dr Jan Wolski – krytyk literacki, nauczyciel akademicki, jak również edytor i tłumacz.
 

Jak mówił Andrzej Franaszek, „od zawsze gromadziłem materiały i publikacje dotyczące życia i twórczości poety”, a pracę nad biografią Zbigniewa Herberta rozpoczął w 2012 r. Wydanie tekstów – prezentujących złożone i skomplikowane oblicze Herberta – „Herbert. Biografia”. T.1 - „Niepokój” i T.2 - „Pan Cogito”, zawdzięczamy licznie zgromadzonym i zachowanym notatkom Herberta, jego prywatnej korespondencji, ale przede wszystkim wielu godzinom pracy naszego gościa.
 

Andrzej Franaszek starał się być autorem przejrzystym, umieścić życiorys Herberta w szerszym tle, w epoce, w której żył. Chciał pokazać wielonarodowościową, wielojęzykową, wieloreligijną formację – Lwów lat 40., będący dla Herberta „Aleksandrią”; jak również Polskę lat 50.; Zachód lat 60.; czy rodzącą się w Polsce opozycję w latach 70. Jest jasne, że dla większości czytelników ważniejsza jest twórczość niż życie Herberta, jednak bagaż doświadczeń poety miał bardzo duży i istotny wpływ na jego twórczość literacką.
 

W dyskusji z Andrzejem Franaszkiem, podjętej przez uczestników, poznajemy Zbigniewa Herberta zmieniającego się na przestrzeni lat. W czasie dojrzewania, jako młodzieńca intensywnie przeżywającego, łaknącego wiedzy, interesującego się filozofią ludzkiego losu. W późniejszym okresie, poetę świadomego, który często wciela się w rolę żartownisia, kawalarza, być może w celu zrównoważenia napięcia duchowego i emocjonalnego. Odkrywamy człowieka chorego fizycznie, borykającego się z depresją, cierpiącego na duszy; a jednocześnie uwielbianego, czytanego, komentowanego w latach 80., kiedy to „Raport z oblężonego miasta” jego autorstwa był typowany do nagrody Nobla.
 

Na spotkaniu podjęto wiele wątków, chociażby ten mówiący o znajomości Zbigniewa Herberta z polskimi noblistami - Czesławem Miłoszem czy Wisławą Szymborską, jednak jak skomentował dr Jan Wolski „nie można książki opowiedzieć do końca…”
 

Serdecznie dziękujemy dr. Andrzejowi Franaszkowi i uczestnikom spotkania za udział w wydarzeniu.


Magdalena Bester
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie


Organizację wydarzenia dofinansowano z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok.


---------------------------------------------------------------------------------------------------


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: