Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27121393 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

10. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie - relacja

21-05-2018

10. Noc
Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

 
 

19 maja 2018 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 10. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Została ona zorganizowana w ramach XIII. edycji Europejskiej Nocy Muzeów pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

W trakcie 10. Nocy WiMBP w Rzeszowie odwiedzający bibliotekę goście mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach, które inspirowane były Polską międzywojenną. Na początku odbyło się spotkanie z  autorką książki „Kuchenny Kredens” i blogerką Moniką Śmigielską, która opowiedziała o tradycjach polskiej kuchni z tego okresu. Aby podtrzymać historyczny klimat, każdy uczestnik imprezy mógł zajrzeć do „Wehikułu czasu” i wykorzystując elementy stroju oraz specjalne rekwizyty zapozować do pamiątkowego zdjęcia w stylu retro. Pomysł ten spodobał się zarówno starszym, jak i młodszym zwiedzającym, szczególnie, że dla dzieci przygotowany został kącik, w którym mogli, m.in. wykorzystać swoje umiejętności plastyczne i własnoręcznie przygotować przepiękne opaski na głowę z tamtego okresu. Oprócz tego w otwartych na ten wyjątkowy wieczór magazynach, które na co dzień pozostają niedostępne dla czytelników, na specjalnie przygotowanych planszach można było obejrzeć prezentację mody dwudziestolecia międzywojennego i przeglądnąć ówczesną prasę.


Uczestnicy wydarzenia zwiedzając bibliotekę mieli okazję obejrzeć dwie wystawy. Pierwszą była wystawa poezji wizualnej Miłosza Hołody Angielski spacer”; druga, zatytułowana „Ballada”, poświęcona była twórczości bibliotekarki Filii nr 3 WiMBP w Rzeszowie, Barbary Komanieckiej. Zainspirowani jej pracami członkowie grupy SPA (Spotkania Pisarzy Aspirujących), którzy zaprosili także na otwarte spotkanie wszystkich zainteresowanych, nagrali do nich ballady. W efekcie ich pracy powstał wyjątkowy film „Ballady nocą” z grafikami Komanieckiej, który został dwukrotnie wyświetlony podczas Nocy. Ponadto goście mogli obejrzeć film „Rzeszowskie Janusze. Rodzina” - krótkometrażową opowieść dokumentalną o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia dzięki twórczości Edwarda Janusza - rzeszowskiego fotografa i dokumentalisty.


Wśród przygotowanych atrakcji znalazł się także recital muzyczny „Przedwojenne szlagiery” w wykonaniu grupy RETRO-spekcja, podczas którego zabrzmiały piosenki z lat 20. i 30. z tekstami literackimi, m.in. Juliana Tuwima, Mariana Hemara i Andrzeja Własta w ciekawych aranżacjach. Artyści swoim kameralnym, acz świetnie przygotowanym występem zrobili na publiczności bardzo duże wrażenie.


Całemu wydarzeniu towarzyszyła także wystawa najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, unikatowych książek z XIX w., dokumentów życia społecznego z XVIII i XIX w., monet okolicznościowych, książki liberackiej. Ponadto każdy uczestnik 10. Nocy WiMBP w Rzeszowie miał okazję zakupić za symboliczną złotówkę książki o różnorodnej tematyce podczas „Kiermaszu książki przeczytanej”.


Klaudia Kobylańska

 

Wybrane imprezy Nocy WiMBP w Rzeszowie zostały dofinansowane ze środków Gminy Miasta Rzeszów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.


>> Film "Ballady nocą"

>> Informacja o Nocy WiMBP w Rzeszowie w Radiu Via, 20.05.2018 r.




------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: