Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27122096 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„Polscy zesłańcy na Syberii – mity i rzeczywistość" - relacja ze spotkania

01-03-2018

 

„Polscy zesłańcy na Syberii – mity i rzeczywistość"
 


Wykładem dra hab. Mariusza Chrostka „Polscy zesłańcy na Syberii – mity i rzeczywistość” 14 marca 2018 r. zainaugurowano w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie cykl spotkań w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dr hab. Mariusz Chrostek jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz członkiem Komisji Syberyjskiej przy PAN w Warszawie. Dużo uwagi poświęcił kwestii demitologizowania pewnych stereotypów o polskich zesłańcach w XIX w., które narosły zwłaszcza w literaturze pięknej - poprzez konfrontowanie jej z pamiętnikami, listami i dziennikami samych zesłańców.      
          

Dlaczego, mimo dostępu do wiedzy, niewłaściwy obraz zesłańca utrzymuje się do dzisiaj? Stereotypowy obraz został utrwalony w literaturze romantyzmu (m.in. „Dziady” cz.3 A. Mickiewicza, „Anhelli” J. Słowackiego, „Ostatni” Z. Krasińskiego). Obraz zesłańca odpowiadał ówczesnemu zapotrzebowaniu społecznemu. Zaciemniał prawdę o Syberii i zesłańcach.

Wiele osób powróciło z zesłania i pozostawiło świadectwa w formie pamiętników. Z tych źródeł wyłaniają się dwa przeciwstawne obrazy Syberii – ten dramatyczny z traumatycznymi przeżyciami, ale gdy wszystko układało się po myśli zesłańców wyłania się zupełnie inny obraz  – ta, wydawałoby się, nieprzyjazna kraina stawała się druga ojczyzną. Wiele okoliczności różnicowało zesłańcze losy, dlatego obraz wyłaniający sie z pamiętników nie jest jednolity. Czynnikami, które kształtowały los zesłańca były m.in.: pochodzenie, przynależność (więzień polityczny czy kryminalny), rodzaj kary, wykształcenie, miejsce pobytu, przełożeni Rosjanie. Dla Polaków zesłanych na Syberię były przewidziane 4 rodzaje kar: katorga (np. wyrąb lasu, praca w kopalni), praca w zawodach (np. w fabryce), wcielenie w sołdaty, czyli do armii rosyjskiej oraz przymusowe osiedlenie.

Wielu Polaków nie skorzystało z możliwości powrotu do Ojczyzny po odbyciu kary, wierząc, że lepsza przyszłość , także w sensie materialnym, czeka ich na wschód od Uralu. Fenomenem,  który nie powtórzył się po 1917 r. jest całe grono polskich odkrywców Syberii, jej przyrody i geografii. Późniejsi zesłańcy nie chcieli pozostać w nieludzkim świecie łagrów. Istnieje zasadnicza różnica między losem zesłańców z XIX w. i z XX w. Zsyłka XIX-wieczna była nastawiona na izolację, która kiedyś miała się skończyć, natomiast  zesłanie na Syberię w XX w. było zesłaniem bezterminowym i nastawionym na eksterminację.

Na zakończenie spotkania M. Chrostek zaprezentował slajdy przedstawiające obrazy znanych polskich malarzy: Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego i Aleksandra Sochaczewskiego, dokumentujących katorgę i pobyt na Syberii w okresie zsyłek po powstaniu styczniowym.


Uzupełnieniem wykładu była wystawka albumów z reprodukcjami obrazów o tematyce syberyjskiej.


Spotkanie zorganizowano we współpracy z Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie.

 

Małgorzata Zaremba

-------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: