Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27122750 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Bajki Joanny Papuzińskiej w bibliotece Wolne Lektury

19-02-2018

 Bajki Joanny Papuzińskiej w bibliotece Wolne Lektury



W bibliotece Wolne Lektury zostały udostępnione wyjątkowe publikacje – teksty przeznaczone zarówno dla dzieci i rodziców, dla wielbicieli twórczości tradycyjnej i jej współczesnych adaptacji, w końcu dla wszystkich zainteresowanych ludową i nowoczesną bajką. Publikujemy zbiór bajek ludowych w wersjach zarówno tekstowych, jak i dźwiękowych oraz ich współczesne adaptacje, które na specjalne zamówienie fundacji Nowoczesna Polska przygotowała Joanna Papuzińska.


Znana autorka literatury dziecięcej, profesor Joanna Papuzińska, która ma w swoim dorobku wiele ważnych książek dla najmłodszych (takich jak Nasza mama czarodziejka, Rokiś, Asiunia) specjalnie dla Wolnych Lektur stworzyła aż dziesięć nowych bajek. Powstały one na podstawie tradycyjnych tekstów, ale przetwarzają wątki ludowe w taki sposób, by były one atrakcyjne i zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.


Joanna Papuzińska jest profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, przez wiele lat wykładała literaturę na Uniwersytecie Warszawskim. Pełniła też funkcję redaktor naczelnej dwumiesięcznika o literaturze dziecięcej „Guliwer”. Wśród wielu wyróżnień, które jej przyznano w uznaniu jej zasług, szczególnie ceni sobie przyznawany przez dziecięcą kapitułę Order Uśmiechu.


Na Wolnych Lekturach opublikowano dziesięć bajek napisanych przez Joannę Papuzińską, które są adaptacjami historii ludowych udostępnionych przez fundację w 2017 roku w ramach projektu Z naszej bajki. Udostępniliśmy również nagrania bajek ludowych opowiedziane przez Stefanię Budę, Annę Chudą, Annę Cieślę, Zofię Kucharczyk, Michała Matysa, Barbarę Sroczyńską, Zofię Wydro. W bibliotece znajdują się także ich transkrypcje. Opublikowane utwory można czytać za pośrednictwem strony internetowej, pobrać na swój telefon lub czytnik, a także można korzystać z nich dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na system Android.


Wszystkie zasoby zostały udostępnione na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3), która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu. Licencja ma charakter trwały: nawet gdyby jutro fundacja Nowoczesna Polska przestała istnieć, to prawa do korzystania z utworów należą już nieodwołalnie do całego społeczeństwa.


Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi bibliotekę internetową WolneLektury.pl od 2007 roku, kierując się zasadą maksymalnego obniżania barier dostępu do dóbr kultury. W trakcie 10 lat jej funkcjonowania udostępniono 5323 utwory. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych, w doskonałych opracowaniach. Poza tym Fundacja stara się pozyskuje prawa do dzieł i ich tłumaczeń, a następnie udostępnia je na wolnych licencjach,  tym samym dając do nich dostęp wielu nowym odbiorcom.


Więcej informacji na stronie www.wolnelektury.pl.

Kontakt: .

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: