Aktualności

Spotkanie Pisarzy Aspirujących z Krzysztofem Vargą podczas Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie - relacja

27-11-2017

Spotkanie Pisarzy Aspirujących z Krzysztofem Vargą
podczas Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie

24 i 25 listopada w Millenium Hall została zorganizowana II edycja Targów Książki w Rzeszowie pod hasłem „Czytanie kręci, czytam na okrągło”. Patronat  honorowy nad tym wielkim, rzeszowskim świętem książki objęła Barbara Chmura, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Na Targi Książki licznie przybyli miłośnicy literatury  z całego Rzeszowa i okolic, by  nie tylko  powiększyć swoje domowe biblioteczki, ale również na spotkać się  z autorami, zdobyć autografy i dedykacje, zrobić pamiątkowe fotografie, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych.

Wybrała się tam również grupa SPA (Spotkania Pisarzy Aspirujących) – grupa młodych ludzi szlifujących swój warsztat pisarski na cyklicznych spotkaniach w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. SPA jest dla ludzi, którzy piszą, bo lubią – dzielą się swoimi doświadczeniami literackimi, krytykują, chwalą i udzielają wskazówek – dają jej uczestnikom możliwość doskonalenia swoich umiejętności.

Tym razem,  dzięki życzliwości organizatorów Targów, spotkanie SPA miało szczególny charakter - było kameralnym spotkaniem z Krzysztofem Vargą, błyskotliwym powieściopisarzem, krytykiem i felietonistą.

Krzystof Varga urodził się w 1968 roku w Warszawie jako syn Polki i Węgra, studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat zawodowo związany jest z „Gazetą Wyborczą” jako redaktor działu kultury, jest tekściarzem zespołu  Dr Misio. Jego dorobek jest znaczący ilościowo i różnorodny formalnie. Podstawową figurą narracyjną Vargi jest gadulstwo. Jego powieści to z reguły długie monologi bohatera, pełne dygresji, pieczołowicie gromadzonych szczegółów i krytyka konsumpcji.

Spotkanie z wybranym przez SPAwowiczów pisarzem zostało zorganizowane w Galerii Dag Art w drugim dniu Targów. Już na otwarciu dyskusji Krzysztof Varga zaproponował bezpośredni sposób komunikacji, poprosił, aby zwracać się do niego po imieniu.  Zapytał też o zasady funkcjonowania grupy SPA , chciał poznać jej cele „Aspirujących” pytał do czego „aspirują”, czy są „gotowi” do poświęceń, zainteresował się nad czym aktualnie pracują , o czym piszą i jak wykorzystują talent do składania liter. Bezkompromisowo radził co może im pomóc, a co szkodzić w procesie twórczym.

Krzystof Varga wspominał także swoje początki twórcze („pisanie wyszło z czytania”), motywacje (dzienny limit znaków). Opowiedział jak zbudował swoją niezależność i jak wyznacza sobie cele , bo pisanie jest właśnie „wyznaczaniem celu”.

Renata Dziepak

--------------------------------------------------------