Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27123938 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury 2017 - relacja

26-06-2017

Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury 2017

 

22, 23 i 24 czerwca 2017 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, jak w latach ubiegłych, miała przyjemność współtworzyć Festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. W ramach Festiwalu przygotowany został wielopoziomowy blok imprez skierowanych do dzieci, młodzieży oraz do dorosłych. Odbyły się wystawy, spotkania, koncerty oraz wiele innych, ciekawych wydarzeń, ściśle powiązanych z ideą projektu Wschód Kultury, którego przesłaniem jest prezentacja dziedzictwa i bogactwa artystycznego Wschodniej Polski i krajów Wschodniego Partnerstwa.

 

Tradycyjnie już zaprosiliśmy do udziału w naszych wydarzeniach najmłodszych odbiorców. Przygotowaliśmy dla nich blok imprez pełen atrakcji i niespodzianek. 22 czerwca 2017 r. WiMBP w Rzeszowie przygotowała na Bulwarach nad Wisłokiem, blok muzycznych imprez dla dzieci „Wojaże pełne muzycznych wrażeń". Dla dzieci zagrała "Mobilna Filharmonia", jej audycje muzyczne to za każdym razem nowy temat, innowacyjna treść, przewodni instrument, a także piękne stroje z różnych krajów: Ukrainy, Portugalii czy Francji. "Mobilna Filharmonia" grając i śpiewając w różnych językach, tańcząc, a także ciesząc oczy kolorowymi strojami, zabrała dzieci do kilku europejskich krajów. Poznały one piosenki: ukraińską - "Czom Ty ne pryszoł", irlandzką - "Irish washerwoman", niemiecką - "Muss I den", hiszpańską - "Pieśń Torreadora", francuską - "Akordeon w roli głównej", portugalską - "Baihlindo da Madeira", włoską - "Tarantella Napoletana", grecką - "Grek Zorba" i izraelską "Hava Nagila".
 

Tej muzycznej podróży towarzyszyły zagadki, rysunkowe rebusy oraz nauka powitania w kilku językach. W występach wzięły udział dzieci z Przedszkola Publicznego nr 35, które zatańczyły dla nas taniec brazylijski oraz żeglarski.


Ponadto zaproponowalismy zabawy animacyjne:

"Rozgrzewka" - dzieci wskazywały różne części ciała w takim tempie, w jakim mówili prowadzący.
Układ taneczny do muzyki, którą zagrała "Mobilna Filharmonia" - były to proste układy taneczne, dostosowane do granej muzyki.

"Muzyka STOP" - tu zadaniem dzieci było tańczenie w rytm muzyki. Kiedy muzyka przestała grać, dzieci zatrzymywały się i wykonywały polecenia wydawane przez osoby prowadzące np."Przybić 5!", itp.

"Koncert na byle czym" - w tej zabawie, jak sama nazwa wskazuje, dzieci grały na "byle czym". Jako instrumenty posłużyły im puste, plastikowe butelki i szeleszczące gazety.

Na zakończenie odbył się także pokaz gigantycznych baniek mydlanych.


Tego samego dnia w Galerii Rzeszów odbyło się spotkanie autorskie "W drodze do rymu" ze znanym wszystkim dziennikarzem, autorem książek i tekstów piosenek, Mistrzem Mowy Polskiej, współautorem cyklu reportaży „Z Andrusem po Galicji”, artystą kabaretowym Arturem Andrusem. Jest on autorem książek min: "Pospucha", "Blog osławiony między niewiastami", "Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze". Podczas spotkania opowiadał on o sobie, swoim życiu, przemyśleniach, zamiłowaniu do muzyki, o swojej twórczości. Wszystko to okraszone było dużą dawką dowcipu i dygresji. Spotkanie poprowadził dr Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor kwartalnika „Fraza”, krytyk literacki, edytor, tłumacz.

 

23 czerwca 2017 r., w Podziemnej Trasie Turystycznej na Rynku w Rzeszowie zorganizowany został recital poezji śpiewanej "Lwów. Szkice miejskie" duetu Kuby Blokesza i Michała Szuby (Miguela Moona).
 

„Lwów. Szkice miejskie” to projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj. Autorem muzyki do wierszy tłumaczonych na język polski jest Kuba Blokesz. "Szkice miejskie" to spacer po mieście, którego przeszłość odbija się echem w pełnych tajemnic zaułkach Lwowa.


Kuba Blokesz śpiewa piosenki napisane przez siebie oraz tłumaczenia i piosenki innych autorów. Laureat kilkunastu festiwali piosenki. Występował w koncertach i spektaklach muzycznych. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.
 

Michał Szuba to gitarzysta, który pasjonuje się flamenco, gra także na fletach etnicznych, banjo oraz bębnach etnicznych. Występuje pod artystycznym pseudonimem Miguel Moon, w 2014 r. był półfinalistą programu „Mam Talent”.


Klimatycznemu koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii "Lwowskie impresje" autorstwa Surena Vardaniana. Vardanian to znany ilustrator, grafik i fotograf pochodzenia ormiańskiego, miłośnik Lwowa. Zaprezentowane fotografie inspirowane były tym pięknym, ukraińskim miastem i jego wyjątkowymi miejscami.


Następnego dnia, 24 czerwca 2017 r., chcąc podkreślić wątek białoruski, w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Żeromskiego 2, odbyły się warsztaty wycinanki białoruskiej z artystą Markiem Maksimovichem. Jest to artysta wszechstronny, zajmuje się grafiką, wycinanką, malarstwem, wykonuje dekoracje teatralne i murale. Urodzony w Grodnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, po ukończeniu szkoły studiował w Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ulubionym motywem jego sztuki jest papierowa wycinanka inspirowana baśniami i białoruską sztuką ludową. Wycinanki Marka Maksimovicha mówią same za siebie: opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może wydzielić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania. Ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce i na Białorusi oraz w krajach Europy Zachodniej. Podczas spotkania uczestnicy warsztatów stworzyli niepowtarzalne wycinanki z papieru, a także obejrzeli wystawę autorskich prac artysty.


24 czerwca 2017 r. był dniem kończącym i podsumowującym wszystkie imprezy, które zorganizowała Biblioteka w ramach Festiwalu.


Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom imprez zorganizowanych przez bibliotekę, przybyłym gościom oraz pracownikom WiMBP, którzy zaangażowali się w przygotowania do imprez zorganizowanych w ramach Festiwalu Wschód Kultury.

 

Anna Dobrzańska


Relacja filmowa ze Wschodu Kultury:
https://www.youtube.com/watch?v=Ghji7b4BHc0
 

--------------------------------------------------------------------------------------

 *Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: