Festiwal Wyczytanej Książki - relacja

07-06-2017

Festiwal Wyczytanej Książki

Od 1 do 3 czerwca Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizowała projekt pn.: „Festiwal Wyczytanej Książki”, w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatu honorowego przedsięwzięciu udzielili Marszałek Województwa Podkarpackiego i Prezydent Miasta Rzeszowa.

Trzydniowe święto obfitowało w wiele wydarzeń kulturalnych. Motywem przewodnim przedsięwzięcia była wyczytana książka, która dzięki wspólnym działaniom i kreatywności czytelników, bibliotekarzy, artystów, pisarzy otrzymała swoje drugie życie. Była materiałem artystycznym, tematem inspirujących dyskusji, ogniwem łączącym pokolenia czytelnicze, polecaną lekturą i darem dla kolejnych czytelników.

Promocję Festiwalu rozpoczęła akcja bookcrossingowa. W wielu miejscach w Rzeszowie (m.in. na dworcu PKS, w przychodniach zdrowia, kawiarniach, klubach zabaw dla dzieci), wyczytane książki wraz zakładką i programem Festiwalu czekały na nowych czytelników. Zainicjowano także akcję „Moja Książka dla Ciebie”, w którą chętnie włączyły się rzeszowskie szkoły i przedszkola. Zebrano blisko 1500 pięknych i wartościowych książek od najmłodszych czytelników, którzy zechcieli podarować własne książeczki swoim rówieśnikom. W ostatnim dniu Festiwalu zostały one, wraz z dedykacjami, wręczone dzieciom spotkanym na ulicach, placach zabaw, w parkach, przy fontannie multimedialnej.

Pierwszy dzień Festiwalu Wyczytanej Książki rozpoczął „FLASH MOB”, którego uczestnicy - bibliotekarze oraz biorące udział w akcji dzieci - przebrani za znanych literackich bohaterów, rozdawali przechodniom na rzeszowskich ulicach i parkach, program i inne materiały promujące wydarzenie.

Gośćmi Festiwalu byli znani autorzy książek dla dzieci i młodzieży:  Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Jarosław Mikołajewski oraz dla dorosłych: Ryszard Koziołek, Kaja Malanowska i Anna Janko. Spotkania z twórcami były pretekstem do zapoznania się nie tylko z ich twórczością i pasjami, lecz także literaturą która ich inspiruje i znajduje stałe miejsce w ich domowych biblioteczkach.

Przez trzy kolejne festiwalowe wieczory, w miejscach chętnie odwiedzanych przez Rzeszowian (m.in. przy zabytkowej studni na Rzeszowskim Rynku, przy Fontannie Multimedialnej), aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Anna Demczuk, Robert Chodur i Paweł Gładyś, czytali  dzieciom „Bajki na dobranoc”. Plenerowe seanse głośnego czytania spodobały się nie tylko najmłodszym, lecz także dorosłym, gromadząc z seansu na seans coraz więcej słuchaczy.

W drugim dniu Festiwalu dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty. Bardzo inspirujące dla uczestników były warsztaty kreatywnego recyklingu „Książki nie do czytania”, które prowadził młody, uzdolniony artysta Eliasz Dyrow. Książka wyczytana i stare gazety stały się tworzywem dla sztuki użytkowej i dekoracyjnej. Uczestnicy warsztatów „Moja literacka opinia”, które poprowadził Jan Wolski, pracownik naukowy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zdobyli praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu pisania recenzji tekstów literackich.

W ramach Festiwalu, w kilku placówkach WiMBP w Rzeszowie (Filia nr 6 , Filia nr 10 oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży), odbyły się międzypokoleniowe spotkania czytelnicze „Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku”, podczas których dziadkowe starali się przybliżyć dzieciom świat swojego dzieciństwa, czytając im swoje ulubione bajki z tamtego okresu. Teksty te były pretekstem do rozmowy oraz inspiracją do wspólnej zabawy.

W trzeci, finałowy dzień Festiwalu na parkingu WiMBP w Rzeszowie zorganizowano – z myślą nie tylko o dzieciach, ale też dorosłych - liczne konkursy literackie, gry i zabawy. Dużą atrakcją dla gości Festiwalu okazała się „Literacka Gra Przygodowa”, która toczyła się w bibliotecznych zakamarkach, dostarczając dodatkowych wrażeń. Na zwycięzców konkursów czekały atrakcyjne nagrody, m.in. karty prezentowe Empik.

Dużym zainteresowaniem miłośników książek cieszył się także Kiermasz Wyczytanych Książek. Przybyli licznie, aby skorzystać z okazji zakupienia książki za symboliczną złotówkę.

Bardzo interesującym, niezwykłym wydarzeniem był zorganizowany na placu przed budynkiem Biblioteki happening  „Twarz książki”, polegający na budowaniu instalacji z książek wycofanych z bibliotecznego inwentarza. Eliasz Dyrow i jego asystentka Agnieszka Ciura z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy aktywnym udziale uczestników happeningu, wyczarowali z nich twarz – twarz książki. Wytwór ich pracy, wzmocniony efektami świetlnymi można było oglądać na parkingu Biblioteki do późnego wieczoru.

Finałowy wieczór festiwalowy zakończył „Recital Niepoważny”, rzeszowskiego kontrabasisty Aleksandra Berkowicza. Muzyk zaprezentował wiersze znanych poetów dla dzieci w nowej, własnej interpretacji, dodatkowo animując interaktywną, familijną zabawę z tekstem literackim.

W działania na rzecz promocji Festiwalu włączyły się rzeszowskie szkoły, przedszkola, inne instytucje oraz czytelnicy. Wszystkim zaangażowanym w organizację i przygotowanie „Festiwalu Wyczytanej Książki” oraz jego uczestnikom serdecznie dziękujemy.

Promocja Festiwalu w mediach:

>> Film z Festiwalu Wyczytanej Książki, realizacja Bartosz Babelski: https://www.youtube.com/watch?v=5UF7znZ7O_c

-----------------------------------------------------------------