Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27124553 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Gawęda o Galicji z Rzeszowem w tle - relacja ze spotkania

27-05-2017

Gawęda o Galicji z Rzeszowem w tle

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie nawiązała współpracę z Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adam Mickiewicza w Rzeszowie. 29. maja 2017 r. w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13 odbyło się inauguracyjne spotkanie, podczas którego można było wysłuchać wykładu dr hab. prof. UR Joanny Rusin „Gawęda o Galicji z Rzeszowem w tle”.
 

Przybyłych na spotkanie gości powitała dyrektor Biblioteki Barbara Chmura. O działalności i idei Towarzystwa opowiedział prezes rzeszowskiego oddziału dr hab. prof. UR Marek Stanisz. Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza jest instytucją o bogatej historii, zostało powołane do życia przez grono lwowskich uczonych, literatów i miłośników literatury w 1886 r. Rzeszowski oddział Towarzystwa istnieje od 60. lat. Celem Towarzystwa jest działalność popularyzatorska, m.in. polskiego romantyzmu i twórczości Adama Mickiewicza.
 

Tematem przewodnim spotkania była Galicja. Joanna Rusin podzieliła się wrażeniami ze swojej podróży do Wiednia, który był stolicą Cesarstwa Austrii, a następnie Monarchii Austro-Węgierskiej, w granicach której znajdowała się Galicja wraz z Rzeszowem. Pani profesor wspomniała również o tym, że mino upływu czasu cesarzowa Sissi jest w Wiedniu ciągle w centrum zainteresowania, zarówno jako postać historyczna jak i ikona popkultury. Opowiedziała także wiele ciekawostek o cesarzowej, m. in. o jej hobby fotografowania.
 

O cesarzu Franciszku Józefie, historycy austriaccy wypowiadają się krytycznie. Widzą w nim cesarza, który parł do wojny. W Galicji odbieramy go nieco inaczej.  Dzięki temu cesarzowi Galicja otrzymała, m.in. względną autonomię, język polski wprowadzono do urzędów i szkół, można było świętować rocznice ważnych wydarzeń np. 100. rocznicę Konstytucji 3 Maja, rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Budowano pomniki naszym wielkim rodakom, mogły powstawać towarzystwa kulturalne i oświatowe. A jak wyglądał Rzeszów w tym czasie? Opis naszego miasta z czasów galicyjskich można znaleźć w książkach, m. in.: Mieczysława Orłowicza „Ilustrowany przewodnik po Galicji”, Jadwigi Szymczak-Hoff „Życie towarzyskie i kulturalne Rzeszowa”. Wiele opowieści i anegdot o Rzeszowie zawarł w swoich publikacja Marek Czarnota.
 

Wykład dr hab. prof. UR Joanny Rusin zapoczątkował cykl spotkań poświęconych literaturze polskiej, które będą się odbywać we współpracy z WiMBP w Rzeszowie i rzeszowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

 

Małgorzata Zaremba

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: