Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27125557 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar – dokumenty w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

13-02-2017

Biskup przemyski Józef Sebastian Pelczar
– dokumenty w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

 
 

W styczniu 2017 roku minęła 175. rocznica urodzin biskupa przemyskiego, patrona diecezji rzeszowskiej, Józefa Sebastiana Pelczara. Urodził się we wsi Korczyna w średniozamożnej rodzinie, w której zwracano szczególną uwagę na patriotyczne i katolickie wychowanie dzieci. Uzdolnionego chłopca wysłano do Rzeszowa, by uczył się w gimnazjum, a później do Przemyśla, gdzie w 1860 roku wstąpił do Seminarium Duchownego. Studiując w Rzymie otrzymał dwa doktoraty z teologii i prawa kanonicznego.

 

J.S. Pelczar okazał się wybitnym uczonym - był rektorem Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako biskup przemyski, mianowany w 1900 roku, dbał o rozwój duchowy diecezji, dzięki jego staraniom budowano i odnawiano kościoły i kaplice. Dokonał też reformy nauczania religii w szkołach.

 

Udzielał się społecznie i charytatywnie, m.in. w Towarzystwie św. Wincentego à Paulo, Towarzystwie Oświaty Ludowej, Towarzystwie Świętego Łukasza. Był założycielem biblioteki i muzeum diecezjalnego w Przemyślu. W Krakowie założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Sercanek). Biskup, by wspomóc najuboższych, zakładał schroniska dla bezdomnych, kuchnie dla ubogich, ochronki, szkoły gospodarcze dla dziewcząt, a w czasie pierwszej wojny światowej powołał Komitet Opieki, którego celem było pomaganie rannym żołnierzom, sierotom oraz najuboższej ludności. Zmarł w Przemyślu w 1924 roku.
 

Józef Sebastian Pelczar został beatyfikowany w Rzeszowie - 2 czerwca 1991 roku, w czasie wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie, a kanonizowany 18 maja 2003 roku w Rzymie.
 

Zachowały się liczne publikacje autorstwa Józefa Sebastiana Pelczara. Są to listy pasterskie do wiernych, publikacje naukowe, mowy i kazania. Kilkanaście publikacji pochodzących z WiMBP w Rzeszowie i z innych instytucji należących do Konsorcjum Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, prezentujemy w postaci zdigitalizowanej w bibliotece cyfrowej.
Jeden z dokumentów pt. „Pius IX i Polska” z 1914 roku, na stronie tytułowej, posiada odręczną dedykację biskupa dla hrabiego Zdzisława Jana Tarnowskiego.
 

Zapraszamy do zapoznania się z biografią Józefa Sebastiana Pelczara opracowaną przez Agatę Rak z Pracowni Digitalizacji Zbiorów WiMBP w Rzeszowie oraz z umieszczonymi w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej publikacjami biskupa J.S. Pelczara >> artykuł w PBC.

Obszerny artykuł Agaty Rak wzbogaca bibliografia oraz odnośniki do stron internetowych poświęconych biskupowi Pelczarowi.

 

Fotografie przedstawiające biskupa Józefa Sebastiana Pelczara pochodzą z dokumentów pochodzących ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: