Aktualności

O bibliotecznych udogodnieniach dla niepełnosprawnych w Aktualnościach TVP3 Rzeszów

23-01-2017

O bibliotecznych udogodnieniach dla niepełnosprawnych

w Aktualnościach TVP3 Rzeszów

17 stycznia 2017 roku w Aktualnościach TVP3 Rzeszów, ukazał się materiał informacyjny przygotowany w Filii nr 4 WiMBP w Rzeszowie przez redaktor Annę Tomczyk. Dotoczył on realizacji projektu pod nazwą „Rzeszów dostępny od A do Z - dostosowanie pięciu placówek WiMBP w Rzeszowie do potrzeb osób starszych, niewidomych i niedowidzących mające na celu zwiększenie dostępności do zbiorów i obiektów” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 r.

Filia nr 4 przy ulicy Ofiar Katynia 15 oraz 4 inne placówki WiMBP w Rzeszowie: Filia nr 2 przy ulicy Fredry 5, Filia nr 8 przy ulicy Okulickiego 3, Filia nr 9 przy ulicy Czackiego 5, Punkt biblioteczny Filii nr 9 przy ulicy Dąbrowskiego 79a, zostały wyposażone w stanowiska komputerowe składające się z powiększalnika, urządzenia lektorskiego, programu powiększającego zawartość ekranu komputera, programu udźwiękawiającego system komputerowy, programu dostosowującego system komputerowy do potrzeb osób starszych oraz z zestawu komputerowego z oprogramowaniem. W wymienionych bibliotekach zamontowano również specjalne oznaczenia w postaci linii naprowadzających oraz pól uwagi, wypukłe tabliczki z rozmieszczeniem agend bibliotecznych z tekstem w  brajlu informujące o aktualnym położeniu osoby przychodzącej do biblioteki oraz tabliczki z adresem i godzinami otwarcia bibliotek w brajlu i poddrukiem oraz kontrastowe oznaczenie stopni schodów.

W nagraniu udział wzięły: Danuta Hulek - kierownik Filii nr 4 WiMBP w Rzeszowie, Bożena Janda - kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie oraz Małgorzata Musiałek - dyrektor Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych z siedzibą w Rzeszowie.

Zapraszamy do obejrzenia programu >> Aktualności TVP3 Rzeszów, 17 stycznia 2017 r.

O projekcie dla osób niedowidzących w Polskim Radiu Rzeszów >> audycja Iwony Piętak, 20 stycznia 2017 r.