Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27125961 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

120. rocznica urodzin Leopolda Lisa-Kuli – publikacje w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

29-11-2016

 120. rocznica urodzin Leopolda Lisa-Kuli
– publikacje w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej

 

11 listopada 2016 r. minęła 120. rocznica urodzin, związanego z Rzeszowem, pułkownika Leopolda Lisa-Kuli - wielkiego patrioty zasłużonego w walce o wolność ojczyzny.

Leopold Kula ps. „Lis” był uczniem II Gimnazjum Rządowego w Rzeszowie, członkiem drużyny skautowej, oficerem Związku Strzeleckiego, dowódcą oddziałów biorących czynny udział w bitwach i potyczkach podczas I wojny światowej, ulubionym legionistą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zmarł 7 marca 1919 r. na skutek odniesionych w walce ran mając niespełna 23 lata. Leopolda Lisa-Kulę pochowano na Cmentarzu Pobitno 16 marca 1919 r.

We wrześniu 1932 r. na wielkie uroczystości odsłonięcia pomnika ku jego czci na Placu Farnym, do Rzeszowa przybyli, m.in. prezydent Ignacy Mościcki oraz Kazimierz Świtalski, Józef Beck, Edward Rydz-Śmigły, Kazimierz Sosnkowski.

Zachęcamy do poznania biografii Leopolda Lisa-Kuli opisanej w szkicu przygotowanym przez Agatę Rak z Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie oraz do przeczytania publikacji o niezłomnym żołnierzu w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.

W artykule zamieszczono wiele ciekawostek i mniej znanych faktów dot. legionisty, które przytacza autorka publikacji, m.in.:

  • Zachowały się listy młodego żołnierza do matki (1915 r.), w których daje on wyraz swojego przywiązania i troski o jej osobę; korespondencja jest również świadectwem wojennej tułaczki legionowych strzelców oraz postawy Lisa-Kuli wobec towarzyszy broni:

    - Kochana Mamo! Teraz po bitwie pod Kostiuchnówką chwile wypoczywamy. Chciałem dostać kilka dni urlopu, ale to niemożliwe. W mojej kompanii jest kilku dzielnych chłopaków z Rzeszowa. Razem trzymamy się jakoś!

    - Droga Mamo! W każdym miesiącu przyślę Mamie po 50 koron. Drugie 50 koron zostawiam sobie. Może bym i tego nie potrzebował, ale mam kilku kolegów, z którymi w gimnazjum w Rzeszowie siedziałem w jednej ławce, teraz szeregowców, więc muszę im pomóc. A drożyzna jest straszna i oni często głodują (…)
    ;

  • Lis-Kula po wojnie nie był uważany za postać pozytywną; w latach 50-tych nakazano wycofać z bibliotek prace dotyczące jego osoby;

  • 11 listopada 1982 roku, w miejscu zburzonego pomnika Leopolda Lisa-Kuli na placu Farnym w Rzeszowie, grupa studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej złożyła kwiaty, w ciągu kilku minut zostali zatrzymani i przewiezieni do siedziby Służby Bezpieczeństwa, gdzie pouczono ich o niestosowności takiego zachowania.

Tekst Agaty Rak o Leopoldzie Lisie-Kuli w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej >> 120. rocznica urodzin płk. Leopolda Lisa-Kuli

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie

  

Pomnik Leopolda...
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: