Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską - relacja

27-10-2016

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

27 października 2016 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską – dziennikarką i reporterką, autorką bestsellerowych biografii ks. Jana Twardowskiego („Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”) oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich („Beksińscy. Portret podwójny”), laureatką Nagrody Literackiej „Nike” Czytelników 2016 za książkę „1945. Wojna i pokój”. Spotkanie prowadził dr Jan Wolski – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przybyłych na czwartkowy wieczór autorski gości przywita Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Magdalena Grzebałkowska uważa siebie za reporterkę. Pisarką się nie czuje, bo nie pisze fikcji. Lubi pisać reportaże, a swoje książki traktuje jako duże reporterskie opowieści. W pracy kieruje się przede wszystkim intuicją, która nigdy jej nie zawodzi. Ma szczęście do ciekawych tematów. Zdaniem autorki praca reportera nad książką to katorga. Wymaga poszukiwania informacji nie tylko w archiwach i bibliotekach, ale także dotarcia do naocznych świadków wydarzeń, przekonania ich do rozmowy, przeprowadzenia i odsłuchania nagranych rozmów, zrobienia selekcji materiału oraz emocjonalnego zaangażowania. Jako reporterka stara się przedstawić jak najszerszy obraz danej postaci lub sytuacji, unika nadmiernego kreowania. Największą uwagę przykłada do skrupulatnie odtworzonych elementów codzienności (np. informacji o stanie pogody, katastrofie statku Gustloff, drobnych ogłoszeń prasowych), dzięki którym bohaterowie książek wydają się bardziej autentyczni.

Opowiadając na pytania uczestników Grzebałkowska mówiła o początkach i trudach pracy nad debiutancką książką o ks. Janie Twardowskim. Twardowski rzadko kiedy opowiadał o swoim życiu, a ślady przeszłości skutecznie zacierał. Jako człowiek składał się z wielu paradoksów – niezwykle skromny i inteligentny, a jednocześnie zgryźliwy, bał się samotności, na głowę zakładał „tupecik”. Natomiast Zdzisław Beksiński prowadził bogatą korespondencję, a do tego nagrywał regularnie swój „dziennik foniczny”. Tomasz także pisał listy, a na antenie radia i łamach prasy muzycznej często poruszał wątki osobiste. Biografia Beksińskich oparta jest na opisie relacji pomiędzy ojcem i synem. Ostatnia książka „1945. Wojna i pokój” to opowieść o ocalałych i ich powrocie do normalnego życia, wielkich nadziejach związanych z końcem wojny i życiem w czasach pokoju. Na zakończenie reporterka powiedziała, że zrezygnowała z pracy w „Gazecie Wyborczej”, ponieważ nie da się pogodzić pracy na etacie z pisaniem książek. Obecnie zbiera materiały i przygotowuje się do napisania biografii o Krzysztofie Komedzie, kompozytorze i pianiście jazzowym, twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Sopocie. Jest laureatką licznych nagród i nominacji, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego (2005) i Nagrody im. Stefana Żeromskiego (dwukrotnie: 2008, 2010), Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014 za książkę „Beksińscy. Portret podwójny”, nominacji do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 oraz Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2015 za książkę „Beksińscy. Portret podwójny”, Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2015, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za książkę „1945. Wojna i pokój” oraz Nagrody „Nike” Czytelników 2016 za książkę „1945. Wojna i pokój”.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Spotkania pod znakiem Pegaza”, dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa”.

Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny