Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27126286 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Warsztaty pisarskie "Ucz się od mistrzów i rozwijaj swoje umiejętności!" - relacja

25-10-2016

Warsztaty pisarskie

Ucz się od mistrzów i rozwijaj swoje umiejętności!

 
 

W następujących po sobie dniach od 17 do 21 października 2016 r. w sali szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a odbyły się warsztaty pisarskie organizowane przez WiMBP w ramach projektu Spotkania pod znakiem Pegaza dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program Promocja literatury i czytelnictwa – priorytet: Promocja czytelnictwa.
 

Zajęcia prowadzili czołowi polscy pisarze o znaczącym dorobku twórczym: Inga Iwasiów, Wit Szostak, Łukasz Orbitowski, Michał Olszewski oraz Jan Wolski – edytor i znawca procesów wydawniczych.


Każde ze spotkań otworzyła Barbara Chmura - Dyrektor WiMBP w Rzeszowie życząc uczestnikom, by każdy  warsztatowy dzień dawał im możliwość  rozwoju własnych umiejętności.
 

Punktem wyjścia warsztatów prowadzonych przez Ingę Iwasiów, było zaprezentowanie dotychczasowych osiągnięć adeptów sztuki pisarskiej oraz próba określenia tematów będących w centrum ich zainteresowań. Osobną omówioną kwestią było definiowanie tematów i idei, stosunek do własnych bohaterów oraz wybór tytułu własnych dzieł.


Z kolei Wit Szostak skupił się na dwóch kwestiach - pierwsza to podglądanie innych pisarzy. Na przykładzie wybranego fragmentu prozatorskiego przeanalizowane zostały techniki narracyjne, rola narratora. Druga to praca nad przygotowanymi wcześniej przez uczestników krótkimi fragmentami prozy na zadany temat, połączona z rozmową o roli języka, wyborach pisarskich i strategiach opowieści.


Tematem przewodnim trzeciego dnia warsztatów prowadzonych przez Jana Wolskiego były zagadnienia związane z redagowaniem tekstów i procesów wydawniczych. Były to praktyczne uwagi jak zainteresować wydawnictwo swoją książką, jak napisać umowę z wydawcą, jak zaprojektować okładkę, zredagować tekst. Obok zagadnień dotyczących edytorskiego przygotowania tekstu omówione zostały także: znaki pisarskie, błędy stylistyczne, błędy frazeologiczne, błędy składniowe, błędy gramatyczne, błędy ortograficzne i interpunkcja.


Łukasz Orbitowski zaproponował grupie wspólne konstruowanie fabuły z bohaterem głównym i postaciami drugoplanowymi, motywacjami bohaterów, scenerią, wątkami głównymi i pobocznymi, kompozycją całości.


Cykl warsztatów zakończyło spotkanie z prozaikiem i reportażystą Michałem Olszewskim, które prowadzący oparł o poznane przez całą grupę teksty literackie. Ponadto była mowa o motywach, które sprawiają, że chcemy pisać książki, o reporterskim spojrzeniu na rzeczywistość,  o kreacjach niepowtarzalnych bohaterów, szkoleniu prozatorskich umiejętności oraz roli reportażu w dzisiejszym świecie. Każdy z uczestników warsztatów przedstawił własne pomysły na reportaż.


Każde ze spotkań dało możliwość doskonalenia technik pisarskich w różnych gatunkach, wskazówki jak uruchamiać swoją  wyobraźnię oraz praktyczne rady jak przygotować i wydać książkę i zrodziło inicjatywę kontynuowania spotkań osób zainteresowanych pisaniem.

 

                                                                Renata Dziepak
Dział Informacyjno-Bibliograficzny

 

 

-----------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: