Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27126236 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim - relacja

25-10-2016

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

 
 

20 października 2016 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim – prozaikiem, publicystą, autorem specjalizującym się głównie w literaturze grozy i fantastyce. Spotkanie prowadziła Matylda Zatorska – doktorantka literaturoznawstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 

Spotkanie rozpoczęła Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, witając zaproszonych gości.


Matylda Zatorska przestawiła pisarza i jego twórczość. Autor kolekcjonuje koszulki, jest sponsorem nosorożca o imieniu Byś, prowadzi blog, w którym zamieszcza swoje notatki i zapiski. Debiutował w 1999 r. zbiorem opowiadań „Złe Wybrzeża”. Jego debiutem w fantastyce było opowiadanie „Diabeł na Jabol Hill”, opublikowane w miesięczniku „Science Fiction” (2001). Dwukrotnie był nominowany do Nagrody „Nike”, raz do nagrody Miasta Gdynia. W 2016 r. otrzymał Paszport „Polityki” 2015 za powieść „Inna dusza”. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”, do którego zaprasza postaci ze świata kultury, które wymykają się utartym stereotypom, są mało znane szerokiej publiczności, nie miały dotąd szansy na promocję swojej twórczości lub rzadko ją mają w telewizji publicznej.

Łukasz Orbitowski odpowiadając na pytania mówił o trudnych początkach twórczości literackiej, przyjaźni i charakterystycznym dla swojego pisarstwa łączeniu fantastyki z horrorem oraz horroru z powieścią obyczajową i sensacyjną. Stwierdził, że wszystkie jego książki są wariacjami na temat życia i miłości, a najlepsza książka „Inna dusza” to powieść fikcyjna wzorowana na faktach. Mówił, że pisarstwo to samotna droga, którą każdy, kto chce zostać artystą, musi sam pokonać. Pisarz powinien mieć talent, który jest połączeniem wyobraźni, zdolności do gawędy, pracowitości i oczytania. Bycie artystą wiąże się z mniejszym poczuciem niepewności materialnej. Sam długo był pisarzem niszowym i nie miał stabilnego źródła utrzymania, dlatego dobrze mieć drugi zawód. Po latach czuje się szczęśliwy, spełniony i zadowolony z tego co dotąd napisał. W każdej książce zamieszcza coś z siebie, utożsamia się z bohaterami. Pisze ciągle w drodze – pisanie w parku, autokarze, pociągu czy samochodzie nie sprawia mu większej trudności. Ostatnio pracuje nad powieścią drogi „Exodus”, będącą historią człowieka, który porzuca dotychczasowe życie i ucieka. Premiera za rok.   


Łukasz Orbitowski jest jednym z najważniejszych pisarzy powieści grozy, autorem zbiorów opowiadań „Szeroki, głęboki, wymalować wszystko” (2002), „Wigilijne psy” (2005) i „Nadchodzi” (2010), powieści „Horror show” (2006), „Tracę ciepło” (2007), „Święty Wrocław” (2009), „Widma” (2012), „Szczęśliwa ziemia” (2013), „Zapiski Nosorożca” (2014) i „Inna dusza” (2015) oraz książki „Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat” (2008). Wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem napisał dwutomowy cykl „Pies i klecha” (2007, 2008). Jego opowiadanie „Władca Deszczu” znalazło się w antologii „PL+50” pod red. Jacka Dukaja. Jako recenzent i felietonista współpracował, m.in. z „Nową Fantastyką” (od 2001 publikuje recenzje filmowe), „Przekrojem” (2006-2008 i jako stały felietonista 2010-2013), „Mówią Wieki” (2007-2008) i „Gazetą Wyborczą” (od 2009). Przeszedł długą drogę od pisarza fantastyki publikującego w niszowych czasopismach o profilu science fiction do autora, łączącego miejski realizm z popkulturową grozą. 


Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Spotkania pod znakiem Pegaza”, dofinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa”.

                                                                                            
Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny

---------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: