Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27126734 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2016 – relacja

27-06-2016

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2016

 

23, 24 i 25 czerwca 2016 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, podobnie jak w latach ubiegłych, współtworzyła Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. W ramach festiwalu biblioteka przygotowała wielopoziomowy blok imprez z myślą o dzieciach młodzieży i dorosłych.  Odbyły się, m.in. spotkania, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń, ściśle związanych z ideą projektu Wschód Kultury, który z założenia ma  być mozaiką  tematów związanych  z prezentacją dziedzictwa i bogactwa zjawisk kulturalnych i artystycznych  Polski Wschodniej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

 

WiMBP w Rzeszowie przygotowała 23 czerwca 2016 r., na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie, blok imprez dla dzieci „Pan Maluśkiewicz i inni w podróży”, na który złożyły się małe formy teatralne, triki i iluzje „Tajemniczej szuflady”, przedstawienia teatralne dzieci z Przedszkola Publicznego nr 12 w Rzeszowie: „Wyprawa do lasu” i „Płynie łódź moja” oraz tańce z różnych stron świata.

 

Tego samego dnia, w pubie muzycznym Mikrofon, zorganizowano spotkanie autorskie z Tomaszem Michniewiczem – podróżnikiem, dziennikarzem, reportażystą, fotografem, organizatorem ekspedycji, autorem książek podróżniczych: „Świat równoległy”, „Samsara”, „Gorączka” i „Swoją drogą”. Tomasz Michniewicz odwiedził ponad 50 krajów. Autor publikuje w największych polskich mediach – zajmuje się sprawami międzynarodowymi i różnicami międzykulturowymi. Zdobył cztery nagrody na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów, Odkrywców i Podróżników Mediatravel, był nominowany do nagrody Traveler magazynu „National Geographic” oraz Kolosów – najbardziej prestiżowej nagrody podróżniczej w Polsce. W trakcie spotkania rozmawiano, m.in. o historiach opisanych w najnowszej książce „Świat równoległy”. Niejednokrotnie podróżnik akcentował, że za punkt honoru postawił sobie, że na swoich fotografiach będzie pokazywał autentyczny świat, a nie ten znany z komercyjnych folderów.

 

24 czerwca 2016 r., w Podziemnej Trasie Turystycznej na Rynku w Rzeszowie, zorganizowano spotkanie z Piotrem Milewskim – wędrowcem, fotografem, pisarzem, które poprowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Całości dopełniła "ilustracja perkusyjna" w wykonaniu Aleksandera Wnuka. Rozmawiano, m.in. o twórczości autora, który opowiedział o dziewięciu latach spędzonych w Japonii: o kulturze japońskiej, podróżach oraz próbach asymilacji. Japończycy mają świetnie opanowaną technikę prowadzenia lekkich rozmów. Dzięki temu mogą kogoś bardzo szybko umieścić w hierarchii. Jest to kwestia przyporządkowania pozycji społecznej – mówił Milewski – w nauce języka japońskiego pomogło mi to, że zacząłem jeździć autostopem. Po tygodniu jeżdżenia, nawet wstając w nocy, umiałem powiedzieć dziesięć zdań. Z dnia na dzień szybko się „włączyłem”. Choć to nie zasługa moich zdolności. Japoński jest prostym językiem, dużo prostszym od polskiego.

 

Drugiego dnia, 25 czerwca 2016 r., w Klubie Festiwalowym na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie, wręczono nagrody laureatom oraz wyróżnionym w konkursie fotograficznymWschody nad Rzeszowem”. Zaprezentowano wystawę nagrodzonych zdjęć, której towarzyszył recital duetu The Blues w składzie Tymek Buczyński – gitara i Andrzej Zając – harmonijka.

 

O wyniku konkursu zadecydowała liczba zgromadzonych głosów w publicznym głosowaniu na stronie WiMBP w Rzeszowie na Facebooku. Głosowanie odbyło się w dniach od 5 do 15 czerwca 2016 r. Nagrody otrzymali Jakub Pabis – I. miejsce, Karolina Babiarz – II. miejsce, Katarzyna Owoc – III. miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Anna Garbarz, Justyna Kalandyk, Karolina Szyszka, Klaudia Prokop, Matylda Przepióra, Adrian Warchoł, Wiesław Gargała, Łukasz Lelek. Laureatom wręczono nagrody pieniężne i rzeczowe, upominki dla uczestników przekazał Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu w Rzeszowie.

 

25 czerwca 2016 r. był również dniem zakończenia i uroczystego podsumowania imprez organizowanych przez bibliotekę w ramach festiwalu. W Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 odbył się wernisaż wystawy grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Drukarstwa „Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia” oraz występ zespołu śpiewu autentycznego KRAJKA z Przemyśla. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie.

 

Wystawa grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Drukarstwa „Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia” / СХІД-ЗАХІД. ПРИХОВАНІ ЗНАЧЕННЯ prezentowana jest w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2, do końca lipca 2016 r., w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Pokonkursową wystawę fotografii „Wschody nad Rzeszowem” można oglądać w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, do 5 września 2016 r., w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura składa serdeczne podziękowania uczestnikom imprez organizowanych przez bibliotekę, przybyłym gościom oraz pracownikom WiMBP w Rzeszowie zaangażowanym w przygotowanie imprez w ramach Wschodu Kultury. Dziękuje również za przekazanie upominków Podkarpackiemu Instytutowi Książki i Marketingu w Rzeszowie oraz firmie Chmielnik Zdrój.

 

 

Łukasz Kleska

Dział Udostępniania Zbiorów,

fot. Joanna Piller

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

 

Relacje prasowe i fotograficzne:


Relacje filmowe:


Filmy zostały zrealizowane przez Bartosza Babelskiego z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

---------------------------------------------------
 

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: