Projekt Szkoleniowy „Dobra biblioteka – POKAŻ TO!”

23-05-2016

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje Projekt Szkoleniowy „Dobra biblioteka – POKAŻ TO!”, w ramach Programu Dotacyjnego Instytutu Książki „Szkolenia dla bibliotekarzy 2016”.  Celem Projektu, opracowanego w dziale Instrukcyjno – Metodycznym, jest umożliwienie bibliotekarzom podniesienie kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im realizację nowatorskich działań oraz skuteczne promowanie biblioteki i jej nowych funkcji.

W ramach Projektu odbędzie się 7 szkoleń, zgodnie z podanym poniżej harmonogramem. Dzięki  dotacji ze środków finansowych Instytutu Książki, wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Biblioteki delegujące pokrywają jednak koszty dojazdów. Uczestnikom zapewniono materiały szkoleniowe  i wyżywienie (przerwy kawowe, obiady) oraz certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach. W przypadku szkolenia dwudniowego organizatorzy zapewniają również noclegi i kolacje.

Nabór na wszystkie szkolenia został przeprowadzony drogą mailową, w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego.

W szkoleniach uczestniczą bibliotekarze z wszystkich szczebli, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników bibliotek gminnych i powiatowych.

I. Szkolenie

„Bomba emocji między regałami – warsztaty dziennikarskie dla bibliotekarzy”, szkolenie 1 dniowe, 8 godzinne dla 32 osób, realizowane w dwóch grupach po 16 osób.

Uczestnicy nabędą  umiejętności pisania artykułów na strony internetowe bibliotek i do prasy lokalnej tak, aby były intrygujące i przyciągały czytelników oraz robienia zdjęć podczas imprez /m. in. plan zdjęciowy, poprawne kadrowanie/.

Grupa I – 23 maja 2016 r.

Grupa II – 24 maja 2016 r.

Trener: Krzysztof Koziołek, pisarz i dziennikarz, prowadzi nowatorskie warsztaty dziennikarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

II. Szkolenie

„Gry planszowe, jako sposób promocji biblioteki i dobra zabawa dla czytelników”, szkolenie 1 dniowe, 8 godzinne dla 32 osób, realizowane w dwóch grupach po 16 osób.

Uczestnicy uzyskają nowe umiejętności samodzielnego zaprojektowania i przygotowania własnych gier planszowych oraz wykorzystania ich do promocji biblioteki i jej zbiorów.

Grupa I – 6 czerwca 2016 r.

Grupa II – 7 czerwca 2016 r.

Trener: Maciej Rynarzewski, bibliotekarz, informatyk, grafik komputerowy, założyciel Portalu Pulowerek.pl, miłośnik komiksów, gier komputerowych i planszowych.

III. Szkolenie

„Wirtualna wizytówka. Droga do bloga czyli Biblioblog w pigułce”, warsztaty komputerowe, 1 dniowe, 8 godzinne dla 15 osób.

Uczestnicy nabędą umiejętności stworzenia, krok po kroku, bloga bibliotecznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb biblioteki oraz promowania biblioteki i pozyskiwania  czytelników za pomocą bloga.

Termin: 10 czerwca 2016 r.

Trener: Barbara Morawiec, bibliotekarka, autorka i redaktor naczelna Portalu Lustro Biblioteki, autorka licznych artykułów i programów szkoleń dotyczących, m. in. blogosfery bibliotecznej i PR w bibliotece.

IV. Szkolenie

„Wzmacnianie wizerunku bibliotekarza – sztuka prezentacji i wystąpień publicznych”, warsztaty z zakresu komunikacji społecznej - szkolenie 2 dniowe, 16 godzinne dla 16 osób.

Warsztaty mają na celu rozwinięcie umiejętności budowania osobistego wizerunku i wiarygodności, wystąpień publicznych, budowania skutecznego przekazu.

Termin: 5-6 września 2016 r.

Prowadzenie: Maja Branka, doświadczona trenerka specjalizująca się w szkoleniach z komunikacji, wystąpień publicznych, rzecznictwa /Szkoła Trenerów Organizacji Pozarządowych, Szkoła Treningu Grupowego/.

V. Szkolenie

„Jak wypromować bibliotekę – warsztaty z zakresu marketingu”, szkolenie 1 dniowe, 8 godzinne dla 16 osób. Uczestnicy nabędą umiejętności planowania spójnych akcji reklamujących biblioteki i ich działania.

Termin: 22 września 2016 r.

Trener: Anna Mirska-Czerwińska, pedagog, kulturoznawca, szefowa Działu Programów Kulturalnych Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynatorka projektów, autorka kursów i szkoleń.

VI. Szkolenie

„Grafika komputerowa dla niegrafików, jak zostać grafikiem korzystając z darmowych narzędzi online, warsztaty komputerowe." Szkolenie 2 dniowe, 16 godzinne dla 15 osób.

Uczestnicy nabędą umiejętności formatowania zdjęć, tworzenia grafik, ikonografik, plakatów, zaproszeń i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki, z wykorzystaniem dostępnych w sieci bezpłatnych programów  graficznych.

Termin: 13-14 października 2016 r.

Trener: Tomasz Kasperczyk, grafik komputerowy i operator DTP, webmaster; realizuje projekty stron internetowych, animacji flaszowych, prezentacji multimedialnych; współpracuje z Zarządem Głównym SBP, realizuje szkolenia IT dla bibliotekarzy.

VII. Szkolenie

„Kształtowanie wizerunku biblioteki w przestrzeni lokalnej”, szkolenie 1 dniowe, 6 godzinne dla 16 osób. Uczestnicy uzyskanie nowych umiejętności kształtowania wizerunku biblioteki w przestrzeni publicznej, tworzenia spójnego oznakowania biblioteki z dostosowaniem do indywidualnych warunków i potrzeb.

Termin: 24 października 2016 r.

Trener: Ludwika Ignatowicz, animator, socjolog, koordynator projektu „Kierunek: BIBLIOTEKA” - system oznakowania wewnętrznego i zewnętrznego bibliotek, /Centrum Komunikacji Społecznej w Warszawie, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Centrum Edukacji Obywatelskiej/.

Lucyna Kloczkowska, Koordynator Projektu

Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego