CZARODZIEJ BRZECHWA – wystawa

zaprasza na wystawę

w ramach obchodów 50. rocznicy śmierci Jana Brzechwy

Czarodziej Brzechwa

Ekspozycję można zwiedzać od 17 maja 20 czerwca 2016 r.

Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

Wstęp wolny!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prezentuje wystawkę poświęconą twórczości poety, bajkopisarza, autora niezapomnianych, ponadczasowych utworów dla dzieci, ale również satyryka, tłumacza, prozaika i publicysty tworzącego dla dorosłych odbiorców.

Jan Brzechwa, a właściwie Jan Wiktor Lesman urodził się w 1898 r. w Żmerynce na Podolu. Spędził tam dzieciństwo i młodość.

Z zawodu był prawnikiem – ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z rozpoczęciem studiów wstąpił do 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w latach 1920-1921 w wojnie polsko-bolszewickiej.

Jako poeta zadebiutował wierszami wydanymi w 1915 r. na łamach „Sztandaru” i „Kłosów Ukraińskich”. Pierwszy tom poetycki „Oblicza zmyślone” ukazał sie w roku 1926, natomiast pod koniec lat 30. zaczął tworzyć utwory dla dzieci, którymi zapoczątkował tomik wierszy „Tańcowała igła z nitką”. W 1939 r. ukazał się jeden z najpopularniejszych zbiorów wierszy jego autorstwa  „Kaczka Dziwaczka”. W czasie II wojny światowej powstała „Akademia Pana Kleksa”, której kontynuacją były wydane w latach 60. powieści dla młodzieży „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”.

Związany był również ze sceną kabaretową. Tworzył i wykonywał monologi i sceny kabaretowe pod pseudonimem Szer-Szeń i Inspicjent Brzeszczot.

Zmarł w 1966 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Z bogatego dorobku poety na ekspozycji pokazujemy różnorodne wybory wierszy dla dzieci utrzymane w stylu satyryczno-żartobliwym, m.in.: „Psie smutki i inne wiersze”, „Skarżypyta i inne wiersze”, „Kaczka – dziwaczka”, „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci” oraz „Na straganie” udekorowanym warzywami z wiersza.

Na ekspozycję składają się również jego utwory dla dorosłych: „Palcem w bucie”, „Wiersze wybrane”, publikacje biograficzne „Brzechwa nie dla dzieci”, „Brzechwa dla dorosłych” informacje o życiu Jana Brzechwy, ciekawostki związane z jego osobą.

Szczególną atrakcją są także ilustracje z prywatnych zbiorów Surena Vardaniana – ilustratora pochodzącego z Armenii, a mieszkającego w Rzeszowie.

Ponadto, w gablotach prezentowane są płyty CD, płyty analogowe oraz bajka muzyczna „Zabawa w podróż” ze zbiorów Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie.

Renata Dziepak

Ekspozycję można zwiedzać od 17 maja do 20 czerwca 2016 r. w holu głównym, na I piętrze budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!