8. NOC WOJEWÓDZKIEJ i MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w RZESZOWIE – relacja

17-05-2016

8. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

14 maja 2016 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 8. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zorganizowana w ramach XI. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

8. Noc WiMBP w Rzeszowie obfitowała w szereg atrakcji. Naszych gości witali bibliotekarze, zapraszając do zwiedzania biblioteki, obejrzenia wystaw najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, unikatowych książek z XIX w., książki liberackiej. Na specjalnie przygotowanych wystawach można było obejrzeć także obrazy i rzeźby Anny Rząsy oraz ponadczasowe spojrzenie na dawną Galicję w ekspozycji zatytułowanej „Galicjana”.

Podczas imprezy odbyły się warsztaty decoupage, polegające na przyklejaniu na odpowiedniej powierzchni, np. na szkle, wzoru z serwetki papierowej. Przygotowany wzór należało pokryć wieloma warstwami lakieru, aby „wtopił się” i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Warsztaty plastyczne poprowadziła Anna Rząsa – pasjonatka malarstwa, od 12 lat należąca do Amatorskiego Klubu Plastyki i Aktywnej Grupy Twórców. Biblioteka przygotowała również warsztaty fotograficzne sleeveface, w których można było wykonać sobie zabawne zdjęcia z książką lub okładką płyty winylowej. Warsztaty poprowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Czytelnicy zwiedzający bibliotekę zostali zaproszeni do udziały w projekcie „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, mogli obejrzeć prezentację Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej  oraz sprzętu do digitalizacji zbiorów, ponadto prezentacje 3D z użyciem tabletów „Wirtualne podróże w kosmos i głąb ludzkiego ciała”, a także sprzętu ułatwiającego osobom z dysfunkcją wzroku korzystanie ze zbiorów bibliotecznych. Uczestnicy obejrzeli gry i urządzenia Fundacji Szansa dla Niewidomych – organizacji doradzającej niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Fundacja udzielała również informacji na temat nowoczesnej rehabilitacji.

W trakcie nocy biblioteki odbył się Kiermasz Książki Przeczytanej. Zwiedzający mogli zakupić, za symboliczną złotówkę, książki z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej i dziecięcej. Czytelnicy mogli także obejrzeć nowoczesny magazyn książek.

Atrakcją wieczoru był koncert zespołu Blues Perspective Band, czyli „Bluesowa Noc w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie”. Zespół zagrał w składzie Marcin Iżela – wokal i gitara elektryczna, Sławomir Mikluszka – perkusja, Dariusz Pożarycki – gitara basowa, Michalina Mielczarek – gitara akustyczna, Michał Szmigielski – piano oraz Andrzej Zając – harmonijka ustna. Blues Perspective zagrał dla czytelników piosenki, m.in. "Kłamca", "Naprawdę bądź", "Zapomnieć", "Smutki", "It hurts me too" czy "Spóźnialski", znane z różnych koncertów w Rzeszowie. Rzeszowianom zespół znany jest np. z utworu "Kiedy wrócą dawne dni", który bierze udział w plebiscycie Polskiego Radia Rzeszów "Podkarpacka Scena Przebojów". Można na niego zagłosować na stronie: www.radio.rzeszow.pl/component/k2/item/10935-podkarpacka-scena-przebojow

W 8. nocy biblioteki uczestniczył Pan Waldemar Szumny – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Pani Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie oraz Monika Ohar-Pawiak – Z-ca Dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom uczestniczącym w przedsięwzięciu, za wzorową organizację wydarzenia oraz za trud włożony w doskonałą promocję biblioteki.

Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów

Relacje:

Relacja Agaty Rak w portalu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej: http://www.pbc.rzeszow.pl/index.php/pl/153-8-noc-wimbp-w-rzeszowie

Fotorelacja z warsztaów sleeveface: http://www.wimbp.rzeszow.pl/index.php?podglad=1&lang=pl&id_kategorii=6&id=2343&id_wersji=1

----------------------------------------------------