Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27126526 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

ŚWIATOWA STOLICA KSIĄŻKI UNESCO - WROCŁAW 2016 - relacja z otwarcia

27-04-2016


„Poczytaj mi Wrocław”
– weekend otwarcia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 - relacja

 
 

W dniach 22-24 kwietnia 2016 r. we Wrocławiu odbyła się inauguracja programu Światowej Stolicy Książki UNESCO - jednego z najważniejszych literackich projektów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Wrocław oficjalnie przejął od koreańskiego miasta Incheon, przyznawany na rok, tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Cały weekend obfitował w spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, performatywne akcje artystyczne oraz koncerty w różnych częściach miasta. W wydarzeniach uczestniczyła Agata Rak z Działu Komputeryzacji WiMBP w Rzeszowie.

22 kwietnia (piątek) o godz. 17.00, w klubie Barbara przy ul. Świdnickiej 8c odbył się Wieczór Koreański i spotkanie z Iwoną Chmielewską - wybitną polską ilustratorką i autorką publikacji obrazkowych. Okazją do rozmowy była polska premiera książki "Maum. Dom duszy" autorstwa Kim Heekyoung, opatrzonej ilustracjami Polki. Warto zaznaczyć, iż pierwsze wydanie książki ukazało się w Korei (!) i to właśnie za tę pracę Iwona Chmielewska otrzymała prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną Noblem literatury dziecięcej. Rozmowę prowadził Jarosław Borowiec, pytając artystkę, m. in. o początki twórczości, źródła inspiracji oraz przyszłe projekty. Po spotkaniu miał miejsce wernisaż wystawy prac ilustratorki.

Tego samego dnia o godz. 18.00, nastąpiło uroczyste otwarcie Goethe-Institut Pop Up Pavillon (specjalnie zbudowany, przeszklony kontener o wymiarach 7x3x3m na placu Nowy Targ we Wrocławiu - miejsce zaprojektowane i przeznaczone do skupiania, odbijania lub rozchodzenia się kreatywnych idei i działań artystycznych).
O rozumieniu tożsamości, pamięci, pojęciach takich jak naród i dom, dyskutowali w nim zaproszeni goście: Filip Springer i Olga Grjasnowa. Reporter mówił o własnej mentalności, zachowawczości i innych cechach Wielkopolan. Mieszkająca i tworząca w Berlinie pisarka opowiadała zaś o swoistego rodzaju przystosowaniu do otaczającego ją świata (będąc w Niemczech, myśli po niemiecku, ale po dłuższym pobycie w Rosji, zaczyna myśleć po rosyjsku, z kolei gdy jest w krajach anglojęzycznych jeszcze inaczej podchodzi do spraw własnej tożsamości i spojrzenia na świat). Dyskusję moderowała Magdalena Kicińska.

Do późnego wieczora, w Klubokawiarni Lwowskiej pod Klepsydrą / Klub Proza przy ul. Przejście Garncarskie 2, trwał projekt muzyczny inspirowany poezją Serhija Żadana i Luby Jakymczuk: Mariana Sadovska – Mark Tokar Project „3 głosy żeńskie i 3 kontrabasy”.

Po jego zakończeniu rozpoczęła się Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP. Kilkunastu ukraińskich poetów z towarzyszeniem muzyki serwowanej przez DJ-ów ze Lwowa, czytało swoje wiersze (z tłumaczeniem na język polski i angielski). Zaprezentowano młodą ukraińską poezję tworzoną po wydarzeniach na Majdanie, która trafiła do wydanej przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 antologii "Listy z Ukrainy". Trzeba zaznaczyć, iż oba wymienione wydarzenia odbyły się w ramach Miesiąca Lwowskiego we Wrocławiu.

Kolejny dzień weekendu (sobota) przyniósł ze sobą spotkanie pt. "Flake czyli kto?" z klawiszowcem grupy Rammstein - Christianem „Flake” Lorenzem. Wschodnioniemiecki punk, skandalista i równocześnie wybitny muzyk, niedawno opublikował swoją autobiografię zatytułowaną "Der Tastenficker", którą niemiecka prasa określiła "podręcznikiem wewnętrznej wolności". Podczas spotkania w Goethe-Institut Pop Up Pavillon, artysta czytał fragmenty swojej książki, jak również opowiadał o cenie niezależności, życiu w cieniu wielkiej historii, poszukiwaniu korzeni i utopijnych ideach NRD. Rozmowę w języku niemieckim (tłumaczoną symultanicznie na język polski) prowadził Tomasz Sikora.

O godz. 19.00 przy ul. Przejście Garncarskie w Rynku rozpoczął się Spacer Ulicą Krokodyli, czyli plenerowy performans Teatru Ad Spectatores ukazujący sylwetki polskich pisarzy związanych ze Lwowem, m. in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Brunona Schulza, Stanisława Lema czy też Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Można było wysłuchać fragmentów utworów literackich w wykonaniu aktorów, jak również z wykreowanymi przez nich postaciami, zrobić sobie selfie.

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne (intensywne opady deszczu), spotkanie autorskie z Adamem Mickiewiczem zaplanowane w formie wideo mappingu na fontannie w Rynku nie odbyło się. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż brak ten w dwójnasób wynagrodziła wszystkim zainteresowanym, trwająca do północy Europejska Noc Literatury, podczas której znani i wybitni polscy aktorzy (m. in. Anna Radwan, Dorota Segda, Jan Nowicki, Krzysztof Stelmaszyk) w różnych punktach miasta czytali fragmenty utworów Williama Szekspira.

Sobotnie wydarzenia zakończył w Klubokawiarni Mleczarnia przy ul. Włodkowica 5 muzyczny pojedynek didżejów i pisarzy inspirowany literaturą - Book is a DJ – Michał Nogaś kontra Agnieszka Szydłowska.

W kończącą weekend niedzielę, w budynku Narodowego Forum Muzyki przy ul. Plac Wolności 1, o godz. 18.00 odbył się koncert pt. "Śpiewający Szekspir" w wykonaniu Chóru NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Przez ponad godzinę muzyce i wokalowi towarzyszyły interpretacje tekstów Szekspira w wykonaniu aktora Tomasza Lulka.

Nakreślone powyżej wydarzenia nie są wszystkimi, jakie miały miejsce podczas weekendu otwarcia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Trzeba zaznaczyć, iż poszczególne imprezy bardzo często odbywały się w tym samym czasie, więc uczestniczenie we wszystkich, okazało się niemożliwe. Nie zmienia to jednak faktu, iż ich różnorodność i otwartość doskonale oddała założenia programu kulturalnego Światowej Stolicy Książki, a wśród osób biorących udział w wydarzeniach, wzbudziła mnóstwo pozytywnych emocji, pozostawiając w ich pamięci wiele niezapomnianych wrażeń.

 

oprac. i fot. Agata Rak
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie

 

----------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: