BOGDAN LOEBL - 50 lat pisania bluesów

04-03-2016

Bogdan Loebl - 50 lat pisania bluesów

5 marca 2016 r. w Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ulicy Żeromskiego odbyło się spotkanie autorskie z Bogdanem Loeblem.

Jego twórczość związana z pisaniem songów i bluesów ma swój początek w Rzeszowie. Tutaj Bogdan Loebl w 1965 r. napisał swój pierwszy tekst piosenki, która została wykonana na scenie. Był to utwór "Boję się psa" grupy Blackout.

Jego dorobek liczy ponad 300 tekstów bluesów i pieśni, które w wielu przypadkach okazały się szlagierami. Początkowo tworzył tylko do muzyki Tadeusza Nalepy. Jest także autorem przebojów śpiewanych przez Stana Borysa i Mirę Kubasińską, takich jak „Anna”, „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Modlitwa”, „Rzeka dzieciństwa”, „Co stało się kwiatom”.

Utwory z tekstami Bogdana Loebla wykonywali także, m.in.: Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary, Nocna Zmiana Bluesa, Tadeusz Woźniak, SBB, Stare Dobre Małżeństwo, Edward Hulewicz, Anna Maria Jopek, Krzysztof Klenczon, Wojciech Korda, Seweryn Krajewski, Krzysztof Krawczyk, Grzegorz Markowski, Włodzimierz Nahorny, Mieczysław Szcześniak, Ada Rusowicz.

Na stronie portalu E-biblioteka http://e-biblioteka.rzeszow.pl dostępne są do słuchania nagrania utworów do słów Bogdana Loebla. Nagrania pochodzą z płyt winylowych przechowywanych w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, a zostały zdigitalizowane i opracowane w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie.

Przypominamy, że dostęp do pełnych nagrań udostępnionych w portalu E-biblioteka mają wyłącznie czytelnicy Biblioteki (po zalogowaniu), pozostali użytkownicy Internetu mogą odsłuchać jedynie fragmentów utworów.

W portalu E-biblioteka /zakładka Dokumenty dźwiękowe – muzyka/  zamieszczono kilkanaście albumów z utworami do słów Bogdana Loebla.

Do utworów z tekstami autora należą, m.in.:

• Ostatnia kobieta”  - muzyka Sławomir Wierzcholski, wykonanie Nocna Zmiana Bluesa - album NOCNY KONCERT
  • Gdzie niesiesz swe dwadzieścia lat” - muzyka Krzysztof Potocki, wykonanie Niebiesko-Czarni –  album TWARZE

Pełna kolekcja albumów z tekstami Bogdana Loebla znajduje się pod adresem e-biblioteka.rzeszow.pl

Zachęcamy do słuchania utworów.

Gabriela Preis
Pracownia Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie