Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27125414 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

PARKI NARODOWE I KRAJOBRAZOWE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM – wystawa

02-07-2015

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
zaprasza na wystawę 

 

 

PARKI NARODOWE I KRAJOBRAZOWE
W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM 

 

Ekspozycję można zwiedzać od 1 lipca do 7 września 2015 r.
Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13
w godzinach otwarcia biblioteki 

 

Wstęp wolny! 

 

 

Województwo podkarpackie należy do regionów wyjątkowo cennych pod względem wartości przyrodniczych. O jakości walorów przyrodniczo-krajobrazowych województwa świadczy istnienie wielu form ochrony przyrody, które łącznie zajmują powierzchnię 861.840,40 ha, co stanowi prawie 48% powierzchni całego województwa. Podkarpacie posiada 2 parki narodowe, 94 rezerwaty przyrody, 10 parków krajobrazowych, 13 obszarów chronionego krajobrazu, 1262 pomniki przyrody oraz setki ścieżek przyrodniczych.

 

Część obszarów chronionych w województwie objęta została ochroną w ramach światowych sieci obszarów chronionych. Unikatowe w skali europejskiej walory przyrodnicze Bieszczadów przyczyniły się do utworzenia na tym terenie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Powstał on w 1992 r. pod patronatem UNESCO w ramach programu „Man and Biosphere” („Człowiek i Biosfera”). Rezerwat obejmuje sąsiadujące ze sobą tereny w Polsce, na Słowacji i na Ukrainie. Po polskiej stronie w skład rezerwatu wchodzą: Bieszczadzki Park Narodowy i będące jego otuliną Parki Krajobrazowe – Ciśniańsko-Wetliński i Doliny Sanu.

 

W Podkarpackiem są dwa parki narodowe: bieszczadzki – trzeci co do wielkości w Polsce, oraz magurski. Obejmują obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Najważniejszym celem parków narodowych jest zachowanie różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych, a także odtworzenie zniekształconych siedlisk przyrodniczych: roślin, zwierząt i grzybów.

 

Bieszczadzki Park Narodowy utworzony w 1973 r. zajmuje obszar 29.202 ha. W jego granicach znajdują się najwyższe i najciekawsze, pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, partie górskie Bieszczadów. Występują tu lasy mieszane z bukiem karpackim, jaworem, jodłą i świerkiem. Szatę rośliną reprezentują endemity karpackie: pszeniec biały i lepnica karpacka. Flora parku zawiera wiele gatunków wschodniokarpackich, charakterystycznych dla Bieszczadów. Do nich należą, m.in. wilczomlecz karpacki, goździk skupiony oraz chaber Kotschy'ego. Z flory wysokogórskiej na uwagę zasługuje alpejska turzyca skalna i pierwiosnka długokwiatowa. Bardzo bogaty jest świat zwierząt. Z ssaków występują: żubr, niedźwiedź brunatny, żbik, wilk, ryś, jeleń. Osobliwością jest reliktowy wąż Eskulapa. Logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego to ryś.

 

Magurski Park Narodowy zajmujący powierzchnię 19.439 ha został utworzony w 1995 r. Obejmuje on lesistą, silnie pociętą dolinami potoków część Beskidu Niskiego. Na jego obszarze dominują niewysokie, łagodne, zalesione grzbiety górskie. W Parku chronione są przede wszystkim unikatowe walory Beskidu Niskiego. Przeważającą część Parku zajmują lasy, znajdują się tu także liczne łąki i pastwiska oraz torfowiska. Wśród ssaków występują: niedźwiedź, ryś, żbik, wydra, bóbr, sarna, ale także rzadko spotykany w terenie górskim łoś. Spośród ptaków występują: orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz, drozd obrożny, bocian czarny. Licznie bytują tutaj płazy i gady: salamandra, kumak, gniewosz oraz traszka górska i endemiczna dla Karpat traszka karpacka. Logo Magurskiego Parku Narodowego stanowi wizerunek orlika krzykliwego. Na uwagę zasługują osobliwości geologiczne i malownicze przełomy Wisłoki. Na terenie Parku znajduje się rezerwat skalny Kornuty i pomnik przyrody „Diabli Kamień”.

 

W województwie podkarpackim ustanowiono również 10 parków krajobrazowych:

  • Jaśliski Park Krajobrazowy,
  • Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy,
  • Park Krajobrazowy Doliny Sanu,
  • Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy,
  • Park Krajobrazowy Gór Słonnych,
  • Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego,
  • Południoworoztoczański Park Krajobrazowy,
  • Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej,
  • Park Krajobrazowy Lasy Janowskie,
  • Park Krajobrazowy Pasma Brzanki.

 

Na wystawie pokazano fotografie, głównie z wydawnictw albumowych, prezentujące unikatową różnorodność krajobrazu oraz bogactwo flory i fauny podkarpackich parków narodowych i krajobrazowych. To miejsca, które urzekają naturalnym pięknem i świadczą o niezwykłym bogactwie przyrodniczym regionu.

 

oprac. Renata Babiarz

 

Wystawę można zwiedzać od 1 lipca do 7 września br. w godzinach otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: