Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27125384 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

WSCHÓD KULTURY – TOŻSAMOŚCI I ZNACZENIA – SPOTKANIA ZE SŁOWEM – relacja

08-07-2015

WSCHÓD KULTURY 2015

- TOŻSAMOŚCI I ZNACZENIA – SPOTKANIA ZE SŁOWEM

 

 

25, 26 i 27 czerwca 2015 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zorganizowała szereg wydarzeń kulturalnych, pod wspólnym tytułem „Tożsamości i znaczenia – spotkania ze słowem”. Imprezy odbyły się w ramach podjętego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury ogólnopolskiego przedsięwzięcia – Europejski Stadion Kultury 2015 – Wschód Kultury.

 

Tematem wiodącym tegorocznych imprez, przygotowanych przez Bibliotekę, była literatura, ale nie zabrakło też muzyki, tańca, fotografii i rysunku.


WiMBP w Rzeszowie w trakcie festiwalu zaprezentowała, m.in.: warsztaty QR-kodów, spotkania autorskie, panel dyskusyjny, recital poetycki oraz wystawy.

 

Pierwszego dnia, w Klubie Festiwalowym, na Placu Między Synagogami przy ul. Bożniczej 1, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci z Polski, Ukrainy i Armenii "Wschodnie Kobierce”. Wręczenia nagród dokonała Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie wraz z jurorem konkursu, ilustratorem książek dla dzieci, Ormianinem Surenem Vardanianem.  W trakcie spotkania S. Vardanian rysował dla dzieci wybrane przez nie postaci z bajek.

Dyrektorka Biblioteki pogratulowała wszystkim uczestnikom oraz życzyła laureatom dalszych sukcesów artystycznych. Podziękowała również Renacie Smyczyńskiej – Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 12 w Rzeszowie oraz przedszkolakom, które uświetniły imprezę widowiskowym występem tanecznym „Radość pszczółek”. Dodatkową atrakcją dla dzieci było malowanie im twarzy. Wszyscy goście zostali zaproszeni do obejrzenia pokonkursowej wystawy prac w Minigalerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Następnie w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie  odbył się wernisaż wystawy fotografii Surena Vardaniana „Ormiański Lwów”. Wystawa ta jest zbiorem zdjęć powstałych podczas pobytów ich autora we Lwowie. Zdjęcia obrazują Lwów mało znany, bogaty w zabytki będące pozostałością po kulturze ormiańskiej, m.in. katedrę z malowidłami ściennymi, które zostały wykonane w latach 1925-1929 przez Jana Henryka Rosena. Suren Vardanian, w trakcie spotkania, opowiedział, m.in. o Julianie i Alfredzie Zachariewiczach, projektantach wielu lwowskich budowli.

 

W ramach festiwalu Wschód Kultury Biblioteka zorganizowała również warsztaty QR-kodów dla dzieci i dorosłych z prof. Andrzejem Głowackim. Dorośli uczestnicy warsztatów mieli za zadanie zeskanować QR-kody dołączone do torebek herbacianych i narysować obraz powiązany z odkrytym tekstem, natomiast dzieci skanowały kody z wcześniej przygotowanych papierowych kostek. Prowadzący warsztaty podarował uczestnikom swoją książkę „Archetyptura Czasu”, natomiast całemu przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa prac A. Głowackiego "Archetyptura".

 

Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia był panel dyskusyjny „Tożsami – tacy sami?” z udziałem wyjątkowych gości: Adama Zagajewskiego – poety, prozaika, eseisty, krytyka, tłumacza, laureata wielu prestiżowych nagród literackich ; Andriya Permyakova – poety, aktora, animatora kultury (Równe, Ukraina) oraz Doroty Jaworskiej – dziennikarki, poetki, tłumaczki, członkini Zarządu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie (Kijów, Ukraina). Spotkanie prowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. W trakcie dyskusji poruszono kwestie wpływu różnych uwarunkowań takich jak: język, religia, wychowanie, kultura na tożsamość narodową. Zwrócono uwagę na swobodne funkcjonowanie dwóch języków, czyli rosyjskiego i ukraińskiego na Ukrainie. Rozmawiano też o młodzieży ukraińskiej studiującej w Polsce, jak również o wpływie mediów elektronicznych na tożsamość młodego człowieka.

 

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się od ważnego wydarzenia, zwłaszcza dla Ukraińców mieszkających w Rzeszowie. W Filii nr 8 WiMBP w Rzeszowie otwarto strefę literatury ukraińskiej, nazwaną „Przestrzenią Książki Ukraińskiej”. W spotkaniu uświetnionym występem bandurzystów „Weseli Bandury” z Przemyśla pod opieką Marty Koreckiej, uczestniczyli, m.in.: Vasyl Pavlyuk – Konsul Generalny Ukrainy w Polsce, Ewelina Bryczek – Sekretarz Konsula Honorowego Ukrainy w Rzeszowie, Ewa Nowak-Koprowicz – Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, Olga Hałabud – redaktor Polskiego Radia Rzeszów. O początkach pomysłu utworzenia zbioru książek w języku ukraińskim opowiedziała Barbara Chmura, przypominając, że taka idea powstała już kilka lat temu. Wyraziła też nadzieję, że księgozbiór będzie stale uzupełniany i przyciągnie czytelników znających język ukraiński. Podziękowała Ewelinie Bryczek za starania w zdobywaniu książek od zagranicznych wydawców. Wyraziła nadzieję, że Biblioteka w przyszłości stanie się miejscem spotkań studentów z różnych stron świata, gdzie będzie się promować ich język i kulturę. Ważnym gestem było także symboliczne połączenie dwóch flag polskiej i ukraińskiej, spajających książkę, wykonanym przez Dyrektor Barbarę Chmurę oraz Konsula Vasyla Pavlyuka.

 

W drugim dniu festiwalu uczestnicy spotkań mieli okazję wysłuchać recitalu poetyckiego Andreya Permyakova (Ukraina) „Mój jazz”, prowadzonego przez Krystynę Lenkowską – poetkę, anglistkę, tłumaczkę. Doskonałym uzupełnieniem muzycznym były utwory jazzowe wykonane przez saksofonistę Łukasza Głogowskiego. Andrey Permyakov poprzez ekspresyjną recytację swoich wierszy wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy. W trakcie spotkania rozmawiano też o języku, w którym pisze autor, jak również o cechach literatury ukraińskiej i najnowszym audiobooku Permyakova. Poeta zaprezentował swoje wiersze: „Tango”, „Odczuwać ciebie”, „Anioł na moim ramieniu”, „Aktorka” oraz „Mój jazz”. Wyjaśnił, że utwór „Mój jazz” powstał pod wpływem szczególnych emocji i upodobań, odzwierciedla jego temperament i styl życia.

 

Ostatnim wydarzeniem festiwalu było spotkanie autorskie z poetką Dorotą Jaworską, zorganizowane w Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie, zatytułowane „Nieproszone myśli”. W trakcie spotkania poetka opowiedziała o swojej pracy w wydawnictwie, o rodzinie, urokach Kijowa, także o zwyczajach kulinarnych i religijnych na Ukrainie oraz o swoim debiucie pisarskim. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wierszy: „Wiara”, „Randka”, „Staw Petrykowa”, „Widziałam”, które poruszały kwestie samotności, tęsknoty, sprawiedliwości, jak również miłości. Autorka zaskoczyła słuchaczy wykonanymi przez siebie piosenkami, zaśpiewanymi w języku polskim i ukraińskim. 


Patronat nad wymienionymi wydarzeniami sprawował Konsul Honorowy Ukrainy w Rzeszowie Jerzy Krzanowski


Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura składa serdeczne podziękowania uczestnikom wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę, gościom oraz pracownikom WiMBP w Rzeszowie, zaangażowanym w przygotowanie imprez realizowanych w trakcie Wschodu Kultury.

 

oprac. Łukasz Kleska

Dział Udostępniania Zbiorów

fot. Joanna Piller

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

realizacja filmów Bartosz Babelski
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
 

Relacje prasowe i fotograficzne:

Filmy:

_________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: