WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA MIESZKAŃCÓW RZESZOWA - podsumowanie

23-06-2015

Warsztaty komputerowe dla mieszkańców Rzeszowa
w WiMBP w Rzeszowie w 2014 i 2015 r. - podsumowanie

W pracowni szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a, od maja 2014 roku do końca czerwca 2015 roku, odbywały się warsztaty komputerowe dla zainteresowanych osób starszych - mieszkańców Rzeszowa i pobliskich miejscowości.

Szkolenia były bezpłatne dla uczestników i miały miejsce w nowocześnie wyposażonej sali komputerowej WiMBP w Rzeszowie. Uczestnicy i prowadzący mieli do dyspozycji laptopy, tablicę multimedialną, projektor oraz Internet.

Od ubiegłego roku przeprowadzono kilka 6 i 8-dniowych edycji szkoleń dla 8 grup uczestników (każda grupa liczyła średnio 15 osób). Były to szkolenia od podstaw obsługi komputera i Internetu po zagadnienia bardziej zaawansowane.

Program szkoleń uwzględniał różne moduły, które obejmowały, m.in. obsługę komputera z systemem MS Windows 7, podstawy edycji tekstów i pracy z arkuszem kalkulacyjnym.

Kilka bloków tematycznych dotyczyło obsługi Internetu i korzystania z ciekawych serwisów i programów tam zamieszczonych. Zajęcia poświęcone były między innymi:

- e-zdrowiu – strony www dotyczące zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej,

- e-podróżom – planowanie wyjazdów, wybieranie trasy i ciekawych miejsc do zwiedzania z wykorzystaniem stron internetowych, rezerwacja biletów i hoteli online,

- e-bankowości – elektroniczne płatności i obsługa e-konta,

- e-podatkom – internetowe rozliczenia z fiskusem,

- zakupom i ogłoszeniom online – jak robić zakupy w Internecie i zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży,

- e-usługom bibliotecznym – obsługa konta czytelniczego online, jak skutecznie poszukiwać informacji o książkach, zamawianie i rezerwowanie egzemplarzy przy pomocy katalogów online,

- zasobom cyfrowym WiMBP w Rzeszowie – Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej, archiwum „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, Podkarpackiej Witrynie Czasopism,

- informacjom o wydarzeniach kulturalnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu prezentowanym w portalu E-biblioteka,

- hobby i zainteresowaniom, które można rozwijać w Internecie – przykłady ciekawych serwisów i wortali internetowych.

Uczestnicy poznali także zasady bezpiecznego korzystania z poczty elektronicznej i Internetu, edycji zdjęć przy pomocy programu PhotoScape oraz komunikacji z wykorzystaniem Skypa.

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się możliwość wyszukiwania i korzystania z bogatych treści audio i video jakie dostępne są w Internecie, a udostępniane przez WiMBP w Rzeszowie, takich jak zdigitalizowane utwory muzyczne, audiobooki, filmy, wirtualne spacery, animacje i multimedia.

W zajęciach uczestniczyło 112 osób. Odbyło się ogółem 330 godzin zajęć.

Poszczególne moduły warsztatów prowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie: Joanna Piller, Barbara Pitera, Janusz Górecki i Janusz Haliniak.

Inicjatywa warsztatów i  opracowanie autorskiego programu warsztatów należały do pracowników Działu Komputeryzacji.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkoleń za aktywny udział w warsztatach i niezwykłe zaangażowanie w rozwijanie swoich umiejętności informatycznych. Dziękujemy wszystkim za bardzo pochlebne opinie o naszych szkoleniach, profesjonalizmie i umiejętnościach trenerów, dobrym przygotowaniu sprzętowym i programowym Biblioteki do prowadzenia tego typu zajęć.

Odpowiadając na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Rzeszowa warsztatami informatycznymi  dla starszych osób, do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszony został projekt pod nazwą „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+”. Projekt opracowała Bożena Janda i zakłada on realizację w 2016 roku bezpłatnych warsztatów informatycznych dla ok. 200 osób. Obecnie trwa głosowanie na zadania objęte programem Budżetu Obywatelskiego.

Bardzo prosimy o wsparcie zadania licznymi głosami – zadanie ma numer  41 w kategorii III

Głosować można do końca czerwca 2015 roku.

Liczymy na Państwa głosy. Zachęcamy do głosowania na pożyteczny projekt związany z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu.

Zadanie nr 41 - kategoria III w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego
.

Informacje na temat głosowania wraz z kartą do głosowania dostępne są na stronie internetowej: http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/aktualnosci/item/1784-rzeszow-budzet-obywatelski-zadanie-interaktywne-warsztaty-informatyczne-zaglosuj

Można też dokonywać wstępnych zapisów na warsztaty, kontakt tel. (17) 8669-441, 8669-442, 8669-490, e-mail:

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych