Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27125139 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

POETA I KAPŁAN – 100. ROCZNICA URODZIN KS. JANA TWARDOWSKIEGO – wystawa

05-06-2015

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

 

POETA I KAPŁAN –

100. ROCZNICA URODZIN KS. JANA TWARDOWSKIEGO

 

 

Ekspozycję można zwiedzać od 3 do 30 czerwca 2015 r.

Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

 

Wstęp wolny!

 

 

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin ks. Jana Twardowskiego, WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę prezentującą materiały dotyczące Jego życia i twórczości oraz wybrane tomiki poezji, są to m.in.: „Wiersze”, „Miłość miłości szuka”, „Nie przyszedłem Pana nawracać”, „Kiedy mówisz”, „Wiersze największej nadziei”, „Zaufałem drodze” i inne.

 

Jan Twardowski – jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, za życia ceniony katecheta, wybitny kaznodzieja.

 

Urodził się 1 czerwca 1915 r. w Warszawie, w rodzinie kolejarskiej, jako czwarte dziecko Jana i Anieli z domu Konderskiej. Dziecięce lata upływały przyszłemu poecie między Warszawą a Druchowem k. Płocka. Od wczesnego dzieciństwa pasjonowała go przyroda, zachwycał się wszystkim co go otaczało. To niezwykłe umiłowanie świata przyrody widoczne jest w późniejszej twórczości poetyckiej. Już w czasach gimnazjalnych ujwaniają się zainteresowania literackie przyszłego poety. Swoją przygodę z literaturą rozpoczął w 1932 r., debiutując w międzyszkolnym piśmie „Kuźnia Młodych”, gdzie w latach 1933-1935 był redaktorem działu literackiego. W 1937 r. nakładem Księgarni F. Hoesicka wydał swój debiutancki tomik wierszy „Powrót Andersena”. Książka ukazała się w nakładzie 40 egzemplarzy i dziś stanowi bardzo cenne dzieło bibliofilskie.

 

Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w powstaniu warszawskim. Pod koniec wojny wstąpił do seminarium duchownego i rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po wojnie, w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie oraz uzyskał tytuł magistra filologii polskiej za pracę „Godzina myśli”. Pracował w szkole specjalnej w Żbikowie k. Pruszkowa, a następnie w kościołach w Warszawie. Od 1948 r. pełnił też obowiązki prefekta w szkole specjalnej w Pruszkowie i w domu dziecka w Koszajcu. W 1959 r. został rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie i pozostał w nim aż do emerytury. Głosił tam kazania dla dzieci, którym później zadedykował, m.in. zbiory „Zeszyt w kratkę” oraz „Patyki i patyczki”. Przez wiele lat wykładał w warszawskim seminarium. Zmarł 18 stycznia 2006 r. w wieku 90. lat. Pochowany został w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

Realizacja powołania kapłańskiego okazała się dla autora najważniejszym życiowym wyborem, ale też swoistą przeszkodą i utrudnieniem w karierze literackiej. Przez długie lata mógł drukować tylko w pismach katolickich, stąd należny rozgłos i sława nie mogły mu towarzyszyć od początku twórczości. Bezpośrednio po wojnie ksiądz Twardowski ogłaszał swoje utwory poetyckie na łamach katowickiej „Odry” i „Tygodnika Warszawskiego”, pod pseudonimem Antoni Derkacz. Jego utwory dość regularnie ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym” oraz na łamach krakowskiego miesięcznika „Znak”. Pierwszy po wojnie tomik poety „Wiersze”, ukazał się dopiero w 1959 r. współwydany z „Niepowrotnymi godzinami” ks. Heintscha, w poznańskim wydawnictwie Pallottinum. Sława poetycka przyszła bardzo późno, dopiero w latach siedemdziesiątych. W 1970 r. ukazały się „Znaki ufności”, które wskutek nacisku czytelników po roku miały drugie wydanie, co było ewenementem w ówczesnych czasach. Przeprowadzano z nim wywiady, pojawiały się audycje radiowe z jego udziałem. Krytycy laiccy i katoliccy wyrazili uznanie dla jego utworów. Później ukazały się kolejne tomiki poezji: „Niebieskie okulary”, „Rachunek dla dorosłego”, „Zeszyt w kratkę”, „Poezje wybrane”, „Który stwarzasz jagody”, „Nie przyszedłem pana nawracać”, „Patyki i patyczki”, „Stukam do nieba”, „Nie bój się kochać”, „Niecodziennik”, „Nie martw się”, „Tyle jeszcze nadziei”, „Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego”, „O maluchach”, „Do moich uczniów” i wiele innych.

 

Lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne, to prawdziwa eksplozja wydań utworów ks. Jana Twardowskiego. Jego tomiki poezji i prozy stały się bardzo popularne. W ślad za tym ukazało się też wiele recenzji i artykułów poświęconych twórczości poety oraz wywiadów, a na spotkaniach z autorem zawsze było tłoczno.

 

Utwory Twardowskiego przetłumaczono na wiele języków, m.in.: angielski, czeski, francuski, macedoński, niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, węgierski, rosyjski i inne.

 

Jan Twardowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: PEN-Clubu im. Roberta Gravesa (1980), im. J. Słowackiego za wiersze trafiające do czytelników wszystkich pokoleń (1993), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), nagrody wydawców katolickich „Feniks” (1999). Ponadto, w 1999 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Swoim największym wyróżnieniem, Orderem Uśmiechu, odznaczyły go również dzieci. W 2000 r. uhonorowany został nagrodą IKAR oraz Dziecięcą Nagrodą SERCA, a rok później nagrodą TOTUS, zwaną też „katolickim Noblem”. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w upowszechnianiu humanistycznych wartości i za osiągnięcia literackie”. W 2010 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 95. rocznicę urodzin księdza Twardowskiego, a w 2011 r. Rada Warszawy nadała skwerowi położonemu u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia nazwę ks. Jana Twardowskiego. Szczególną formą wyróżnienia i akceptacji treści zawartych w twórczości, jest wybieranie ks. Jana Twardowskiego jako patrona szkół, czy ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Jego twórczość jest też inspiracją do organizowania konkursów recytatorskich, plastycznych, muzycznych itp.

 

Twórczość ks. Jana Twardowskiego dotyczy spraw uniwersalnych, ważnych w każdym miejscu i w każdym czasie, pomaga głębiej patrzeć na życie, podnosi na duchu. Poezję tę cechuje spokój, mądrość, powaga, zaduma i równocześnie humor. Jest to poezja płynąca z serca, harmonijnie łącząca miłość do Boga z miłością do ludzi i otaczającego świata. Ks. Jan Twardowski pisał wiersze dla dzieci i dorosłych, felietony, aforyzmy, anegdoty, kazania, komentarze biblijne, religijne poradniki duchowe. Jego książki trafiają do ludzi w różnym wieku, o różnym poziomie wykształcenia i światopoglądzie. Poetę i czytelnika łączy bliska więź. Sam ksiądz Jan uważał swoje wiersze za rodzaj rozmowy z kimś bliskim, szukanie przyjaciela, by podzielić się swoim życiowym doświadczeniem, swoimi przeżyciami, obserwacjami, pytaniami. W swoich wierszach uczył dziecięcej ufności i optymizmu, głębi spojrzenia na świat, wnosił radość chrześcijańskiej nadziei. Nie skupiał uwagi na sobie, był wrażliwy na ludzkie biedy. O skomplikowanych sprawach tego świata mówił prosto, z wielką miłością. Potrafił odkryć piękno w prozaicznych sytuacjach.

 

Poezja księdza Jana Twardowskiego od lat cieszy się wielkim uznaniem czytelników i wydawców. Bogata gatunkowo i tematycznie twórczość ks. Jana, wydawana jest w licznych wznowieniach i wyborach. Ksiądz Twardowski jest najczęściej publikowanym księdzem i poetą w Polsce.

 

Maria Szot

 

Wystawę można zwiedzać od 3 do 30 czerwca 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: