Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27125182 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

OJCIEC HISTORII POLSKIEJ – 600. ROCZNICA URODZIN JANA DŁUGOSZA – wystawa

05-06-2015

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

 

OJCIEC HISTORII POLSKIEJ
600. ROCZNICA URODZIN JANA DŁUGOSZA

 

 

Ekspozycję można zwiedzać od 3 do 30 czerwca 2015 r.

Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

Wstęp wolny!

 

W 2015 r. mija 600. rocznica urodzin Jana Długosza – wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego.

 

Jan Długosz urodził się 1 grudnia 1415 r. w Brzeźnicy k. Radomska w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. Karierę zaczynał jako sekretarz Zbigniewa Oleśnickiego. Po śmierci kardynała działał na dworze Kazimierza Jagiellończyka. Jako dyplomata brał udział w negocjacjach z Krzyżakami, które doprowadziły do zawarcia pokoju toruńskiego. Zarządzał dobrami kościelnymi, sporządził spis majątków diecezji krakowskiej, ufundował wiele budowli (np. w Sandomierzu). Sprawował funkcję wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka. Przede wszystkim Jan Długosz zasłynął jako pisarz. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę, która stawia go w rzędzie najwybitniejszych dziejopisów średniowiecznej Europy. Tworzył po łacinie. Sporządził opis chorągwi krzyżackich, zdobytych w bitwie pod Grunwaldem. Skompletował wizerunki herbów polskich. W dorobku twórczym Długosza szczególny rozgłos zdobyły dzieła:

 

  • „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” („Księgi Uposażeń”) (1470-1480) – opis beneficjów Kościoła katolickiego w Małopolsce – spis wartości majątków i przychodów z poszczególnych dóbr kościelnych, który pozwalał na nakładanie podatków przez biskupa krakowskiego.
  • „Banderia Prutenorum” („Sztandary wojsk krzyżackich z Prus”) (1448) – opis chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem.
  • „Insignia seu clenodia incliti Regni Poloniae” („Znaki albo godła Królestwa Polski”) (po 1462) – opisy i wizerunki herbów polskich.
  • „Vitae episcoporum Poloniae” – katalogi biskupów polskich: krakowskich, płockich, włocławskich, wrocławskich, poznańskich i arcybiskupów gnieźnieńskich
  • „Articuli de incorporatione Masoviae” (1462) – traktat uzasadniający prawa króla Kazimierza Jagiellończyka do inkorporacji Mazowsza.
     

Jednak najważniejszym jego dziełem są rozpoczęte w 1455 r. i realizowane do końca życia monumentalne „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae” („Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego; Historia Polski”), obejmujące dwanaście ksiąg zawierających historię Polski od czasów legendarnych do roku 1480. Pełne wydanie Roczników ukazało się w latach 1701-1703. W swej pracy oparł się Długosz na dokonaniach poprzedników, starannie przestudiowanych dokumentach i przekazach ustnych. Roczniki mają układ kronikarski; przedstawiają kolejne wydarzenia według dat rocznych, wiążąc je wzajemnie w łańcuch przyczynowo-skutkowy. Talent literacki autora przejawia się głównie w barwnych opisach postaci i zdarzeń. Kronika stanowi nieocenione źródło poznania dziejów dawnej Polski. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej i europejskiej historiografii XV w., szczyt polskiego średniowiecznego piśmiennictwa i jedno z największych osiągnięć kultury polskiej wszechczasów.

 

Jan Długosz zmarł 19 maja 1480 r. w Krakowie. Pochowany został w katedrze krakowskiej, a w 1880 r. jego prochy przeniesiono do krypty zasłużonych na Skałce.

 

Z okazji 600. rocznicy urodzin i ogłoszonego przez Sejm Roku Jana Długosza, Biblioteka przygotowała wystawę ze zbiorów własnych, prezentującą najważniejsze dzieła historiografa. Są to: „Banderia Prutenorum” (przedruk z 1851 r.), „Insignia seu clenodia incliti Regni Poloniae” (Biblioteka Kórnicka, 1885), „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” (1863) oraz „Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Ks. 3-4 (1969). Oryginał z 1615 r. wydany pt. „Historia polonica”, znajdujący się w zbiorach Biblioteki został zdigitalizowany i jest dostępny w formie elektronicznej w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej pod adresem: http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/docmetadata?id=5537&from=&dirids=1&ver_id=&lp=28&QI=


Renata Babiarz

 

Wystawę można zwiedzać od 3 do 30 czerwca 2015 r. w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Sokoła 13.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: