7. NOC WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W RZESZOWIE – relacja

19-05-2015

7. NOC WOJEWÓDZKIEJ i MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ w RZESZOWIE

III. NOCNE SPOTKANIA DLA DZIECI

16 maja 2015 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 7. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zorganizowana w ramach jubileuszowej X. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

Tegoroczna Noc obfitowała w szereg atrakcji. Naszych gości witała czarodziejka, zapraszając do zwiedzania biblioteki, obejrzenia okolicznościowych wystaw najcenniejszych zbiorów specjalnych, na co dzień przechowywanych w skarbcu oraz starych pocztówek z Rzeszowa. Na specjalnie przygotowanych wystawach można było obejrzeć rysunki Liliany Nowojewskiej oraz fotografie uczestników konkursu „Książka w obiektywie czytelnika”.

Na zwiedzających czekały ekspozycje z rękopisami, inkunabułami, starodrukami i unikatowymi książkami z XIX w. Wśród prezentowanych cymeliów znalazły się, m.in. rękopis arcybiskupa Jana Rzeszowskiego z 1433 r., rękopis z 1726 r. w sprawie ustanowienia pięciu jarmarków, starodruki „Leonardus de Utino: Sermones se sanctis” z 1483 r., „Chronica Polonorum” Macieja Miechowita z 1521 r., „Biblia Święta, tho iest, Księgi Starego y Nowego Zakonu” z 1563 r., „Zwierciadło” Mikołaja Reja z 1568 r. oraz „Historia Polonica” Jana Długosza z 1615 r. Zaprezentowano również ciekawy repritnt książki rękopiśmiennej z 1505 r. – „Księga Sztuk i Rzemiosł: cod ex picturatus”, książki liberackie, m.in.: „Spoglądając przez ozonową dziurę” Zenona Fajfera, „Strażnik bierze swój grzebień” Herty Miller, „Archetyptura czasu” Andrzeja Głowackiego napisaną QR-kodami oraz przykład książki interaktywnej „Nieszczęśni” Bryana Stanleya Johnsona. Były też książki XVIII-wieczne, m.in.: „Jean de la Fontaine: Les amours de psyche et de Cupidon” z 1803 r., „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabeli Czartoryskiej z 1805 r., „Śpiewy historyczne z muzyką I rysunkami” Juliana Ursyna Niemcewicza z 1818 r., a także książki Adama Mickiewicza „Dziadów część trzecia” z 1833 r. i „Pan Tadeusz” z 1834 r.

Zwiedzający mogli zakupić, za symboliczną złotówkę, książki przeczytane, odkryć tajemnice konserwacji zbiorów bibliotecznych, zobaczyć nowe kolekcje Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej oraz nowoczesny magazyn książek.

W sobotnią noc odwiedziło bibliotekę ok. tysięca osób, wśród nich także dzieci, dla których zorganizowano III. edycję nocnych spotkań dla dzieci, pod hasłem „Noc bajkowych niespodzianek”. Atrakcją tegorocznej Nocy były występy Teatrzyku Iluzji i Lalki Alladyn. Aktorzy, w kilku odsłonach, zaprezentowali interesujące przedstawienia „Historia krótka o krasnoludkach według Jana Brzechwy” oraz „Program iluzji na wesoło”. Odbyły się także warsztaty plastyczne „Bajkowa kuchnia mistrzów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Dzieci bawiły się w odgadywanie obrazków w zabawie „Rymowane kalambury” oraz szukały odpowiedzi na pytania w grze przygodowej „Biblioteczne zakątki”. Zabawom towarzyszyły animacje, zagadki, minikonkursy z nagrodami, pod hasłem „W nocnej krainie zabawy”. Dla najmłodszych uczestników na placu przy bibliotece zorganizowano zabawę z chustą Klanzy.

Noc bajkowych niespodzianek z pewnością dostarczyła najmłodszym niezapomnianych atrakcji, dorośli zaś z zaciekawieniem podziwiali książki, zdjęcia i rysunki na wystawach.

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom uczestniczącym w tym przedsięwzięciu, za wzorową organizację wydarzenia oraz za trud włożony w doskonałą promocję biblioteki.

Łukasz Kleska

Dział Udostępniania Zbiorów

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie internetowej Biblioteki za zgodą rodziców i opiekunów.

Relacje prasowe i fotograficzne:

-----------------------------------------------------------------