Aktualności

Ogólnopolska konferencja naukowa KULTURA A SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNA. HISTORIA - WSPÓŁCZESNOŚĆ - PERSPEKTYWY - relacja

18-05-2015

Ogólnopolska konferencja naukowa Kultura a samorządność lokalna.

Historia – współczesność – perspektywy

W dniach 14-15 maja 2015 r. w Kolbuszowej odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa Kultura a samorządność lokalna. Historia - współczesność – perspektywy zorganizowana przez Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego (Zakład Kulturoznawstwa), Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Goslara w Kolbuszowej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej. W sesji naukowej wzięli udział przedstawiciele polskich oraz zagranicznych (Ukraina, Słowacja) ośrodków akademickich, jak również instytucji kultury oraz samorządów lokalnych.

Celem konferencji była wymiana myśli nt. rozwoju i promocji kultury w środowiskach lokalnych i regionalnych. Prelegenci w swych wystąpieniach poruszali tematy o problematyce tak historycznej, jak również współczesnej. Ze szczególną uwagą podjęto zagadnienie odnoszące się do kulturotwórczej roli samorządów w zmienionej po 1989 roku sytuacji ustrojowej w Polsce; ich nowych zadań, możliwości i dążeń w zakresie upowszechniania kultury we wspólnotach lokalnych oraz obowiązków jakie stoją przed regionalnymi instytucjami kultury.

Z ramienia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie podczas konferencji wystąpiła Agata Rak. Przedstawiła referat oraz prezentację multimedialną pt. Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa – repozytorium wiedzy o regionie i jego historii, poprzez które przybliżyła zebranym historię powstania największej biblioteki cyfrowej regionu, omówiła i zaprezentowała  wybrane materiały umieszczone dotychczas w portalu PBC, jak również sam proces digitalizacji zbiorów. Ukazała także rolę i pozycję, jaką WiMBP w Rzeszowie odgrywa i zajmuje w dobie powszechnej informatyzacji (dzięki m. in. realizacji projektu PBC) poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań mających na celu rozpowszechnianie, w sposób innowacyjny, dorobku kulturowego i naukowego regionu.

Konferencja naukowa Kultura a samorządność lokalna. Historia – współczesność – perspektywy pozwoliła uchwycić szczególnie ważne dla polskiego dziedzictwa narodowego przemiany kultury i tożsamości lokalnej oraz regionalnej, jak również rozpoznać pojawiające się na drodze ich rozwoju szanse i zagrożenia.

oprac. Agata Rak

Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych