Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27124278 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

FERIE Z KSIĄŻKĄ w WiMBP w Rzeszowie – podsumowanie

21-02-2015

Ferie z książką

w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej

w Rzeszowie


Oddział dla Dzieci i Młodzieży

 

Zimowa aura sprzyjała tegorocznym feriom, a czytelnicy, którzy spędzili swój wolny czas w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, mogli poznać nowe formy zabaw integracyjnych oraz edukacyjnych. Podczas spotkania „Śnieżne kule” uczestnicy wzięli udział w zabawach plastycznych, matematycznych i logicznych, trenujących umysł i zdolności analityczne. W czasie warsztatów „Zimowe okienko” dzieci tworzyły kolorowe płatki śniegu, z kółek orgiami. Inspiracją do tworzenia była książka M. CH. Butlera „Zimowy dzień” o przygodach Małego Jeżyka. „Koci świat” uwrażliwił najmłodszych na losy zwierząt podczas zimy. Powstały też „kocie” zakładki do ulubionych książek. Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkołaki”, klubowicze rozmawiali o nowoczesnej baśni Toniego DiTerlizzi „Czarla. Poszukiwacze” oraz o zimowych lekturach, które warto przeczytać podczas ferii. Dzieci mogły wcielić się w rolę konstruktorów przyszłości i zbudować robota, przy wykorzystaniu klocków MuBaBaO. Drugi tydzień ferii rozpoczął się od maratonu gier planszowych, nawiązujących tematycznie do geografii oraz kultury europejskich miast. W trakcie „Geo-planszowiska” dzieci grały w grę planszową Gwiezdny Express, pozyskaną przez bibliotekę w konkursie zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Rzeszowie. Pod nazwą „Eko-quizowisko” kryły się warsztaty recyklingowe. Miłą niespodzianką były „Wędrujące Dobranocki” i wizyta Jakuba Czaji z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Literacko-plastyczne zajęcia „Edu-baśniowisko” przyciągnęły miłośników baśni, którzy mogli zagrać w grę planszową, kalambury oraz zabawy z wykorzystaniem dramy. „Story Cubes”, czyli kości opowieści dały możliwość uczestnikom zabawy, snucia własnych, fantastycznych historii, w oparciu o wylosowane baśniowe atrybuty.

Jak co roku, cykl zajęć „Ferie w Bibliotece” cieszył się zainteresowaniem wśród dzieci, które brały udział w zabawach plastycznych, edukacyjnych, quizach literackich, zajęciach manualnych. Kluczem otwierającym świat zabaw była książka, łącząca różnorodne zainteresowania oraz pasje uczestników.

 

oprac. Marcelina Janisz

 

Filia nr 1

 

W czasie ferii zimowych od 2 do 14 lutego 2015 r. bibliotekarze Filii nr 1 WiMBP w Rzeszowie zorganizowali dla dzieci wypoczynek w niecodziennej atmosferze książek i biblioteki. W programie były zajęcia plastyczne, zabawy literackie z książką, gry towarzyskie i stolikowe oraz projekcja filmu.

3 lutego 2015 r. w ramach zajęć „Podróż do krainy śniegu” odbyło się głośne czytanie „Cztery pory baśni – zima” oraz projekcja filmu „Bałwanek Bouli”.

5 lutego 2015 r. odbyły się zajęcia plastyczne „Mróz – zimowy malarz”. Dzieci wykonywały zimowe obrazki przy zastosowaniu dowolnej techniki plastycznej. Były to wycinanki śnieżynek, zimowe pejzaże malowane na ciemnym kartonie pastą do zębów oraz bibułkowe witraże imitujące rysunki mrozu na szybach okiennych.

10 lutego 2015 r. dzieci wzięły udział w mini turnieju układania puzzli „W świecie puzzli”.

12 lutego 2015 r. po wysłuchaniu opowiadania „Walentynki” dzieci wykonały kartki (wykorzystując kolorowe wstążki) i ułożyły życzenia walentynkowe w ramach zajęć „Walentynki”.

 

Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.

 

oprac. Ewa Huculak

 

Filia nr 2

 

Grupa pięciolatków z Przedszkola Publicznego nr 4 w Rzeszowie odwiedziła Filię nr 2, aby wziąć udział w zajęciach przygotowanych w ramach akcji „Ferie z książką”. „Papierowy świat” to zabawy słowem i rysunkiem, które polegają na ilustrowaniu tekstu wierszyka odpowiednimi elementami. W trakcie spotkania zostały wykorzystane ciekawe pomysły z książeczki „Rysowane wierszyki” opracowanej przez E. M. Skorek.

Sześciolatki z Przedszkola Publicznego nr 4 w Rzeszowie, jak zwykle w dobrych humorach uczestniczyły również w zajęciach literackich – „Wesołe czytanki”. Wspólnie bawiliśmy się czytając bajki i jednocześnie tworząc do ich fragmentów własne ilustracje. Wykorzystano tekst Wandy Chotomskiej – „Dziesięć bałwanków”. Każdy przedszkolak narysował swojego bałwanka i opowiedział jakąś historyjkę z życia śniegowego ludzika. Drugą zabawą była historyjka z książeczki Małgorzaty Strzałkowskiej – „Mam już sześć lat”. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały piosenkę o bałwanku i zadowolone wróciły do przedszkola.

 

oprac. Jolanta Garbarczyk

 

Filia nr 3

 

4 lutego 2015 r. Filia nr 3 gościła Teresę Piechowicz-Barzyk – Rzecznika Prasowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Spotkanie było zorganizowane dla młodszych czytelników biblioteki. Celem akcji „Weź paragon” było zapoznanie młodych konsumentów z najważniejszym dokumentem, który mają otrzymać po zrobieniu zakupów. Poprzez zabawę dzieci dowiedziały się co oznaczają takie słowa, jak: paragon, reklamacja, cena, konkurencja, budżet i szara strefa.

Również akcja wymiany książek w Bibliotece, 10 lutego 2015 r., cieszyła się dużą popularnością. Umożliwiła ona pozyskanie nowych tytułów bez nakładów finansowych. Czytelnicy wymienili się książkami, które nie były im już potrzebne, a które chętnie będą czytane przez inne osoby. Książki, jakie się pojawiły na stolikach, były bardzo różne: literatura piękna i popularno-naukowa, po książki dla dzieci, a nawet filmy.

Filia nr 3 WiMBP w Rzeszowie dziękuje wszystkim uczestnikom za obecność na piątym już spotkaniu „Zamień się książką” i zaprasza na kolejne – wiosenne.

 

oprac. Katarzyna Mazur-Zuber

 

Filia nr 4

 

Na tegoroczne ferie zimowe w terminie 2-13 lutego 2015 r. Filia nr 4 przygotowała dla najmłodszych czytelników wiele atrakcji. Na każdy poniedziałek (2 i 9 lutego 2015 r.) biblioteka zaplanowała spotkania rodzinne w kąciku gier planszowych. „Ćwiczenia z myślenia?” (3 lutego 2015 r.) to kolejna propozycja kulturalna obejmująca kalambury, zabawy plastyczne i animacyjne, m.in. dziurawe wyrazy, żuk, balonikowe polecenia, alfabetyczny wąż, tajemnicze wierszyki i pomysły zaczerpnięte z książek „1001 pomysłów na nudę”, „Paszport do wielkiej przygody” oraz „Agencja ZOO”. Zima w twórczości bajkopisarzy (4 lutego 2015 r.) to spotkanie obejmujące konkurs pięknego czytania, rozwiązywanie krzyżówek, quizów oraz relaksujące zabawy z papieroplastyki. „Zostań mistrzem” (6 lutego 2015 r.) to tradycyjne spotkania uczące zdrowej rywalizacji i radości ze wspólnej zabawy z wykorzystaniem gier planszowych i puzzli. 10 lutego 2015 r. zaplanowaliśmy zabawy plastyczne i literackie „Upominek z serduszkiem” z okazji zbliżających się Walentynek, a 12 lutego 2015 r. „Origami z wierszykami” – zabawy inspirowane twórczością Agnieszki Frączek i Doroty Dziamskiej. Na zakończenie uczestnicy próbowali swoich sił „Za biblioteczną kurtyną”, każde dziecko zaprezentowało swoje zdolności z pacynkami, odegrano kilka scenek rodzajowych, zainscenizowało wiersze Jana Brzechwy „Bajki samograjki”.

 

Na feriach odbyły się również spotkania z ciekawymi ludźmi (5 lutego 2015 r.) z Teresą Piechowicz-Barzyk z Urzędu Kontroli Skarbowej, (11 lutego 2015 r.) z Beatą Kozubal – przedstawicielem Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Rzeszowie oraz spotkanie autorskie (12 lutego 2015 r.) z Elżbietą Bednarczyk – bajkopisarką i tancerką z Australii.

 

Biblioteka dostarczyła wszystkim dzieciom miłych wrażeń z uczestnictwa w imprezach bibliotecznych oraz wielu niespodzianek i upominków, zapewniła atrakcyjne spędzenie wolnego czasu od nauki.

 

oprac. Danuta Hulek

 

Filia nr 6

 

„Ferie z książka” – pod takim hasłem Filia nr 6 WiMBP zorganizowała cykl feryjnych spotkań dla dzieci. Zabawy z chustą animacyjną i tęczowym tunelem doskonale zintegrowały uczestników feryjnych zajęć, ponadto ćwiczyły refleks, zwinność, zręczność i spostrzegawczość. Z kolei zajęcia animacyjno-czytelnicze „Smocze humory” sprawiły, że przenieśliśmy się do Krakowa, by przypomnieć sobie legendę o Smoku Wawelskim, która była wstępem i inspiracją do dalszych zajęć plastycznych i zręcznościowych. Największą atrakcją podczas tegorocznych ferii było spotkanie z magikiem Markiem Wroną. Niespodzianką okazała się również wizyta pisarki Elżbiety Bednarczyk.

Podczas zajęć „Serduszko dobrych życzeń” uczestnicy wykonywali walentynkowe kartki różnorodną techniką. Na ostatnich zajęciach dokonaliśmy podsumowania akcji „Ferie w bibliotece”, w nagrodę za aktywny udział w zajęciach uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody oraz słodkie upominki.

Wszystkie zaproponowane formy zajęć rozwijały wyobraźnię, zdolności twórcze, ekspresję ruchową i plastyczną. Prezentowana podczas zajęć literatura dla dzieci inspirowała do podejmowania różnorodnych wyzwań, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość prezentowania swoich umiejętności oraz uzdolnień. Mamy nadzieję, że zorganizowane zajęcia pozwoliły interesująco spędzić wolny czas i umożliwiły dobrą zabawę w gronie rówieśników.

Biblioteka składa podziękowanie sponsorom nagród w konkursach: Podkarpackiemu Instytutowi Książki i Marketingu w Rzeszowie oraz PKN ORLEN SA.

 

oprac. Natalia Szwedo

 

Filia nr 7

 

Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała zajęcia w trakcie ferii dla czytelników w wieku od 6 do 12 lat. Były to następujące propozycje spędzenia wolnego czasu:

3 lutego 2015 r. w ramach cyklu: „Spotkanie z bajką”, odbyły się zajęcia plastyczne zorganizowane we współpracy z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, ph: „Spotkanie z postaciami z bajek”. Poprowadziła je Beata Mianowska. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Zima w dobranockach”. Uzupełnieniem całości spotkania był konkurs plastyczny.

Kolejne zajęcia „Zimowa składanka” 4 lutego 2015 r. miały formę warsztatów plastycznych. „Europejski Rok Rozwoju 2015 r.” to tytuł zajęć poprowadzonych przez Monikę Lewicką, z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie działającego przy WSIiZ w Rzeszowie, 5 lutego 2015 r. Z kolei 10 lutego 2015 r. odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach akcji: „Nie bądź jeleń weź paragon” z Teresą Piechowicz-Barzyk z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie. Inną atrakcją „Ferii Zimowych w Bibliotece” – 11 lutego 2015 r. – były warsztaty plastyczne ph: „Aniołki są wśród nas”, które poprowadziła Dorota Noworól z Gimnazjum w Hyżnem. Warsztaty plastyczne „Krajobraz w zimowej szacie” zakończyły spotkania w Filii nr 7.

Dziękujemy Teresie Piechowicz-Barzyk, Beacie Mianowskiej, Monice Lewickiej i Dorocie Noworól za udział w zajęcia zorganizowanych podczas ferii zimowych w Bibliotece.

 

oprac. Anna Kurowska

 

Filia nr 8

 

W ciągu dwóch tygodni wolnych od nauki szkolnej młodzi czytelnicy mogli wziąć udział w zajęciach plastycznych, pograć w ciekawe gry planszowe, poczytać ulubione książki czy bawić się wspólnie z kolegami w zgadywanki, quizy i inne gry słowne. Wiele radości uczestnikom spotkań sprawiło przygotowanie własnych, oryginalnych Walentynek, czy też karnawałowych masek. Odbyły się również zajęcia, w których dzieci mogły wykazać się manualnie, ruchowo oraz ujawnić swoją inteligencje i spostrzegawczość. Oczywiście nie obyło się bez zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem komputera oraz bez głośnego czytania wybranych przez dzieci baśni.

W ostatnim dniu ferii dzieci, które systematycznie przychodziły do biblioteki oraz brały udział w zajęciach otrzymały pamiątkowy dyplom i upominek, a także słodki poczęstunek.

Uczestnikom dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy do Biblioteki.

 

oprac. Joanna Rozborska-Kałucka

 

Filia nr 9

 

Ferie zimowe to czas wypoczynku i dobrej zabawy, w związku z tym Filia nr 9 na te dni zorganizowała spotkania, podczas których dzieci spędzające ten czas w mieście, mogły miło i aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

W trakcie ferii odbyły się konkursy plastyczne, zabawy dydaktyczne i ruchowe. W pierwszym dniu młodzi uczestnicy wyklejali na kartonach guzełkami z krepiny swoje znaki zodiaku. W kolejnych dniach dzieci przy dźwiękach muzyki uczestniczyły w zabawach ruchowych pod hasłem „Razem bawić się weselej”, rozwiązywały rebusy i zagadki literackie, a także za pomocą kalamburów przedstawiały znane polskie przysłowia.

W ostatnim dniu zajęć młodzi uczestnicy spróbowali swoich sił w tworzeniu pomysłowych kartek i upominków – niespodzianek walentynkowych, a z najbardziej pomysłowych zrobiliśmy wystawkę.

Na zakończenie zajęć, każe dziecko za aktywne uczestnictwo otrzymało symboliczny upominek, a zadowolone, uśmiechnięte buzie i podziękowania ze strony dzieci i rodziców utwierdziły nas w przekonaniu, że wspólnie spędzony czas był pożytecznie wykorzystany.

 

oprac. Maria Kozioł

 

Filia nr 10

 

Podczas tegorocznego wypoczynku zimowego w Filii nr 10 odbywały sie zajęcia „Ferie zimowe z Gawronikiem Maćkiem”. Do wspólnego spędzenia czasu zaprosiliśmy dzieci w wieku 6-12 lat. Oferta biblioteki zawierała różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej. Były to zajęcia animacyjno-czytelnicze, plastyczne, konkursy, quizy oraz zabawy z tekstem.

Pierwsze zimowe zajęcia rozpoczęliśmy spotkaniem integracyjnym „Spotkanie z Gawronkiem Maciejem”, w trakcie którego dzieci miały okazję do wzajemnego poznania się poprzez zabawę i wykonanie identyfikatorów. Do ciekawych zajęć należały takie formy, jak: „Głośne czytanie na zaczarowanym dywanie”, podczas którego dzieci doskonale poradziły sobie odgadując portrety pisarzy tworzących literaturę dziecięcą i ich książki, oraz czytając zabawne teksty literackie, nie zabrakło wesołej zabawy z udziałem zaczarowanego dywanu. „Główki łamanko nad krzyżówką, rebusem i literkową wykreślaną” to zajęcia pełne quizów, zgaduj-zgaduli i ciekawych zadań konkursowych. Dzieci uczestnicząc w zajęciach manualnych „W świecie kółek”, wykonały wesołe zwierzątka, kopiując, wycinając i przyklejając elementy z papierowych kółek. Dużo emocji dostarczył dzieciom udział w atrakcyjnym spotkaniu połączonym z prezentacją multimedialną „Spacerkiem po Rzeszowie”, gdzie rywalizowały drużynowo, wykazując się wiedzą o Rzeszowie.

W ostatni dzień bibliotecznych spotkań podczas ferii, gościliśmy Elżbietę Bednarczyk, autorkę książek dla dzieci, tancerkę i reżysera przedstawień teatralnych. Pisarka nawiązała bardzo szybko miły kontakt z dziećmi czytając fragmenty swoich książek, opowiadając w ciekawy sposób o życiu codziennym w pięknej Australii.

 

oprac. Maria Jamróg

 

Filia nr 15

 

Filia nr 15 zorganizowała ferie zimowe dla dzieci z Oddziału Pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w dla młodszych czytelników Biblioteki. W pierwszym tygodniu 3 lutego 2015 r. zorganizowany został konkurs rysunkowy „Śnieżynkowe zabawy”. Dzieci wysłuchały utworów Doroty Gellner „Śnieg”, „Zima”, a dalszym uzupełnieniem zajęć było narysowanie różnych zabaw na śniegu. Z kolei w drugim tygodniu ferii 10 lutego 2015 r. zorganizowane zostały zajęcia kulturalno-edukacyjne „Literackie Opowieści o Zimie”. Zajęcia ubarwiły wiersze Doroty Gellner „Zima” i „Śnieg” oraz utwór „Ten wyjątkowy dzień” Edyty Wygonik. Uzupełnieniem spotkania było wykonanie zimowego pejzażu.

 

W ramach ferii w Filii nr 15, 12 i 13 lutego 2015 r., w Ośrodku Rehabilitacji Kardiologicznej w Rzeszowie oraz na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego nr 2 odbyły się także Spotkania Walentynkowe. W trakcie spotkań z okazji Dnia Walentynek dzieci wysłuchały utworów Ludwika Jerzego Kerna „Ślub”, Janiny Porazińskiej „Chciał się żenić burak” oraz Tadeusza Śliwiaka „Kaczor i mewa” i „Zakochana żaba”. Podsumowaniem całości spotkania było przygotowanie serduszkowych upominków dla rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach.

 

oprac. Alicja Pawełek

 _______________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: