Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27123698 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

UROCZYSTE OTWARCIE POWARSZTATOWEJ WYSTAWY IKON w WYPOŻYCZALNI MUZYCZNEJ

18-11-2014

 

Uroczyste otwarcie  powarsztatowej wystawy ikon
w Wypożyczalni Muzycznej

 
 

Mała galeria sztuki Wypożyczalni Muzycznej gości wyjątkową wystawę, owoc prac uczestników „Warsztatów ikonograficznych”, zorganizowanych  przez  Fundację Charismata im. Św. Pawła Apostoła, a przeprowadzonych  w Domu Diecezjalnym „Tabor” w Rzeszowie.  Uroczyste otwarcie tej wystawy, będące podsumowaniem warsztatów, odbyło się  w niedzielę 16 listopada, w licznym gronie zaproszonych gości, organizatorów, uczestników warsztatów, miłośników sztuki sakralnej.

O podjętej przez Fundacje Charismata,  inicjatywie opowiedział prezes Fundacji o. dr Wiktor P. Tokarski OFM, dziękując wszystkim którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.  Warsztaty nie mogłyby się odbyć gdyby nie osoba O. dr Cypriana Janusza  Moryca OFM,  wykładowcy historii sztuki  KUL, inicjatora Pracowni Świętego Łukasza przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Lublinie. Pod jego okiem powstały w Rzeszowie ikony,  będące - w wielu przypadkach - pierwszymi tego typu pracami artystycznymi w życiu ich autorów. Ojciec Cyprian Moryc uświetnił wernisaż swoim interesującym wykładem i prezentacją pt. „Benedyktyńska praca. Jak inwestować w rozwój talentu?” Ikona trwa przez wieki i jest własnością wielokulturowej tradycji Wschodu i Zachodu . W obcym świecie, stechnicyzowanym i ogarniętym przez  kulturę masową,  wielu ludzi szuka radości życia w pogłębieniu duchowości, stara się rozwijać swoje talenty w oparciu o to,  co z natury dane jest człowiekowi, co rozwija jego osobowość  i nie pozwala marnować energii na rzeczy niekonieczne. Kursy pisania ikon to spotkanie człowieka z samym sobą.  Pisanie ikon to duże wyzwanie, ale dające ogromną satysfakcję, ponieważ – jak mówi o. Cyprian – „warto coś zrobić własnymi rękami”.


Można to było zobaczyć na twarzach uczestników warsztatów. Wielu z nich  mówiło o tym, że poprzez to doświadczenie dotknęli jakiejś tajemnicy i odkryli w sobie umiejętność otwarcia się na sztukę. Większość, nie kryła emocji związanych z własnoręcznie wykonaną ikoną, a ich rodziny i przyjaciele  z podziwem oglądali zebrane w naszej bibliotece prace.


Wystawę uzupełniają ikony z lubelskiej  Pracowni  Świętego Łukasza oraz akcesoria niezbędne do pisania ikon, podstawowe przedmioty i barwniki stanowiące warsztat ikonografa.


Trudno nie ulec aurze ikon,  nawet tym, którzy na co dzień obcują z kulturą i sztuką, na wernisażu obecni bowiem byli dyrektorzy: Bogdan Kaczmar – Muzeum Okręgowe,  Marek Jastrzębski – Wojewódzki Dom Kultury, Damian Drąg – Muzeum Etnograficzne.                   


Jak ważne dla instytucji kultury są takie spotkania, podkreśliła Pani dyrektor WiMBP Barbara Chmura, tym samym zapraszając organizatorów  do dalszej współpracy. Biblioteki bowiem,  stoją na straży tradycji i wartości,  które w kulturze są nieprzemijające.


Nie kryli też satysfakcji współorganizatorzy w tym ks. Daniel Drozd dyrektor Domu Diecezjalnego TABOR, ks. Marcin Szopiński wiceprezes KS TABOR, oraz Marta Fortuniak oraz Wiesława Mac ze Wspólnoty Miriam  oraz Fundacji Charismata.


Warsztaty i wystawa odbyły się pod patronatem medialnym Katolickiego Radia Via i Portalu internetowego Żywa Wiara.


Ikony można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki do 29 listopada br.

 

oprac. Barbara Balicka
Wypożyczalnia Muzyczna

--------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: