Aktualności

JUNIORZY I SENIORZY - DWA POKOLENIA W PRZESTRZENI BIBLIOTEKI - relacja z warsztatów

15-10-2014

Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki

- relacja z warsztatów dla bibliotekarzy woj. podkarpackiego

2 i 3 października 2014 roku w sali konferencyjnej WIMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbyły się dwa jednodniowe szkolenia „Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki”, w których wzięło udział 40 pracowników bibliotek publicznych woj. podkarpackiego. Szkolenia zorganizowane zostały w ramach projektu Działu Instrukcyjno-Metodycznego „Nowe umiejętności – nowe możliwości, szkolenia bibliotekarzy” dofinansowanego z Programu Dotacyjnego Instytutu Książki „Szkolenia dla bibliotekarzy 2014”.

Uczestników przywitała Pani Monika Ohar-Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Głównym celem szkolenia było dostarczenie bibliotekarzom nowego spojrzenia na własną bibliotekę i możliwości jej rozwoju poprzez poszerzenie oferty o działania międzypokoleniowe oraz zdobycie przez bibliotekarzy umiejętności praktycznych z zakresu pracy z dwoma pokoleniami czytelników – juniorami i seniorami.

Warsztaty prowadziły doświadczone trenerki – Iwona Podlasińska, bibliotekarka, pedagog, neurologopeda, animator Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, autorka warsztatów i artykułów na temat pracy z czytelnikiem dziecięcym oraz Beata Tarnowska, bibliotekarka, pracownik Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, autorka licznych publikacji na temat pracy z seniorami w bibliotece.

Podczas szkolenia prowadzonego metodami aktywnymi (ćwiczenia, dyskusje, studia przypadków, praca indywidualna i w grupach) trenerki pokazały, jak zaprojektować działania dla juniorów i seniorów krok po kroku oraz zapoznały uczestników z metodami tworzenia oferty dla obu grup pokoleniowych wykorzystując potencjał młodych i doświadczenie dojrzałych. Biblioteki publiczne mogą zaoferować szereg niekonwencjonalnych form pracy dostosowanych do różnych grup użytkowników i różnych pokoleń m.in.: warsztaty i konsultacje komputerowe (Internetowy e-Klub Seniora), warsztaty fotograficzne, edukacyjne, rękodzieła i prozdrowotne (Akademia Zdrowego Seniora, Akademia Pamięci), muzyka i film w bibliotece (Dyskusyjny Klub Muzyki i Filmu), Dyskusyjny Klub Książki, spotkania autorskie i okolicznościowe, kursy języków obcych, książka do domu. Przygotowując ofertę należy pamiętać, że obie grupy pokoleniowe różnią się od siebie dynamiką pracy, otwartością na proponowane działania i aktywnością. Seniorzy częściej chcą przyglądać się wykonywanym ćwiczeniom niż brać w nich udział, z większym dystansem podchodzą do proponowanych zadań, chętniej wykonują zadania w grupie, co wiąże się z mniejszą ekspozycją społeczną.

Uczestnicy warsztatów wypracowali szereg propozycji działań dla obu grup pokoleniowych, które można zrealizować w podkarpackich bibliotekach: „Myszy się nie boję” – kurs komputerowy dla seniorów prowadzony przez juniorów/wolontariuszy, „Mama/Babcia z klasą” – zajęcia pokoleniowe z wizażu, „Wieczór wspomnień” – od ziarenka do bochenka, „Tradycje i ozdoby świąteczne” – warsztaty rękodzieła dla dzieci i seniorów, „Cała Polska czyta dzieciom” – dziadkowie czytają swoje ulubione książki wnukom, „Tradycja łączy pokolenia ”– spotkania międzypokoleniowe w bibliotece (Jasełka, Wielkanoc), „Babcia zapycha na drutach” – kurs nauki robótek ręcznych, „Byłem, widziałem, przeżyłem” – spotkanie ze świadkami historii, seniorzy wspominają, „Chodzę i czytam” – literacki Nordic Walking, „Poetycki rap” – juniorzy rapują znane seniorom teksty literackie, „Sędziwe graty” – galeria dawnych przedmiotów codziennego użytku, „Miłość w czasoprzestrzeni” – jak kochano kiedyś, a jak dziś?, „Wszystko gra” – międzypokoleniowa gra miejska, „Wiem wszystko o mojej miejscowości” – warsztaty wiedzy o regionie dla juniorów i seniorów, „Dzieci – seniorom, seniorzy – dzieciom” – inscenizacja z okazji Tygodnia Bibliotek, „Dzień Babci i Dziadka” – impreza okolicznościowa we współpracy z lokalnymi partnerami.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali materiały metodyczne i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.  Organizatorzy zapewnili także poczęstunek w formie tzw. „przerw kawowych” oraz obiady.

oprac. Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki