NOWE UMIEJĘTNOŚCI - NOWE MOŻLIWOŚCI, SZKOLENIA BIBLIOTEKARZY - projekt

09-10-2014

„Nowe umiejętności – nowe możliwości, szkolenia bibliotekarzy”

W październiku i listopadzie 2014 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizować będzie przygotowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym Projekt „Nowe umiejętności – nowe możliwości, szkolenia bibliotekarzy” dofinansowany przez Instytut Książki w ramach Programu dotacyjnego „Szkolenia dla bibliotekarzy 2014”.

Celem projektu jest umożliwienie bibliotekarzom z Podkarpacia uzyskanie nowych kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im realizowanie nowatorskich, atrakcyjnych działań dla użytkowników współczesnej biblioteki i skutecznego jej promowania w społeczności lokalnej. Nowe umiejętności uczestnicy (łącznie 91 osób), uzyskają na 4 warsztatach, prowadzonych aktywizującymi metodami przez profesjonalnych trenerów.

Tematyka i terminy szkoleń

I. Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki, warsztaty w zakresie projektowania i praktycznego realizowania atrakcyjnej oferty biblioteki dla obu grup pokoleniowych (szkolenie 1 dniowe, 10h)

Grupa I: 2 października 2014 r. – 20 uczestników

Grupa II: 3 października 2014 r. – 20 uczestników

Trenerzy: Iwona Podlasińska i Beata Tarnowska z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Iwona Podlasińska: pedagog, bibliotekarz, trener STOP i polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA

Beata Tarnowska: bibliotekarz i trener STOP, posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w pracy z seniorami

II. Tworzenie ciekawych prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem programu PREZI, warsztaty komputerowe z zakresu nowych technologii informatycznych (szkolenie 1 dniowe, 8h)

23 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.40 – 15 uczestników

Trener: Tomasz Kasperski – grafik komputerowy i operator DTP, webmaster; realizuje projekty stron internetowych, animacji flashowych, prezentacji multimedialnych; współpracuje z Zarządem Głównym SBP, realizuje szkolenia IT dla bibliotekarzy

III. Rozwijanie twórczego myślenia, warsztaty kreatywności (szkolenie 1 dniowe, 8h)

28 października 2014 r., godz. 10.00 – 16.40 – 18 uczestników

Trener: Anita Szymczuch – profesjonalny coach biznesu, doświadczony trener m.in. z zakresu kompetencji miękkich

IV. Nowoczesne sposoby promowania biblioteki i jej działalności – warsztaty z zakresu public relations w bibliotece (szkolenie 2 dniowe, 16h)

17-18 listopada 2014 r. rozpoczęcie w pierwszym dniu o godz. 10.00, zakończenie w drugim dniu o godz. 15.10 – 18 uczestników

Trener: Agata Szczotka –Sarna – medioznawcza, trener copywriter, konsultant w zakresie public relations, współpracuje z organizacjami pozarządowymi i bibliotekami

Szkolenia odbywać się będą w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, wyposażonej w rzutni multimedialny, ekran, laptop, dostęp do Internetu, flipchart, odpowiednią liczbę stanowisk komputerowych na szkolenia informatyczne. Sala zapewnia możliwość dowolnej aranżacji w zależności od potrzeb oraz zaplecze socjalne.

Wszystkim uczestnikom organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe i wyżywienie („przerwy kawowe” i obiady) oraz certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach, w przypadku szkolenia dwudniowego – również nocleg i kolacje w trzygwiazdkowym hotelu „Hetman”, zlokalizowanym przy ul. Langiewicza 19A,  w sąsiedztwie sali szkoleniowej

Nabór uczestników na szkolenia przeprowadzono za pośrednictwem poczty elektronicznej, kontaktując się bezpośrednio z dyrektorami i kierownikami biblioteki.

oprac. Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego

WiMBP w Rzeszowie

Relacje ze szkoleń bibliotekarzy:

I. Juniorzy i seniorzy – dwa pokolenia w przestrzeni biblioteki

III. „Rozwijanie twórczego myślenia – warsztaty kreatywności”

IV. „Nowoczesne sposoby promowania biblioteki i jej działalności, warsztaty z zakresu public relations”

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki