Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27123471 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

ROK 2014 ROKIEM OSKARA KOLBERGA – wystawa

02-10-2014

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

zaprasza na wystawę

 

ROK 2014 ROKIEM OSKARA KOLBERGA

 

Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 października 2014 r.

Budynek WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

w godzinach otwarcia biblioteki

 

Wstęp wolny!

 

W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin Oskara Kolberga, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował tego wybitnego etnografa i folklorystę, ustanawiając rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. W uzasadnieniu decyzji napisano: Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury.

 

Henryk Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 r. w miejscowości Przysucha. Kształcił się w Liceum Warszawskim, zdobył także wykształcenie muzyczne, m.in. pod kierunkiem Józefa Elsnera. Pracował jako nauczyciel muzyki, księgowy, urzędnik bankowy. Początkowo wiązał swoją przyszłość z karierą kompozytorską. W roku 1853 odbyła się premiera jego opery „Król pasterzy”. Z czasem zarzucił twórczość kompozytorską i zajął się wyłącznie dokumentowaniem folkloru. Około roku 1839 zaczął zapisywać melodie ludowe, najpierw w okolicach Warszawy, stopniowo poszerzając badania na dalsze regiony. Do roku 1840 zgromadził kilkaset zapisów pieśni, wydał też pierwsze zbiory pieśni ludowych przeznaczonych do śpiewu. W roku 1857 wydał „Pieśni ludu polskiego”, zawierające ponad 400 ballad i melodii tanecznych. Jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. W latach 1857–1890 wydał 33 tomy „Ludu...”.

 

Zmarł 3 czerwca 1890 r., został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Niedługo po śmierci wydano jeszcze trzy tomy jego spuścizny.

 

Pozostawił ogromne archiwum rękopiśmienne, na podstawie którego opracowywano następne monografie. Jego „Dzieła wszystkie” obejmują także dorobek kompozytorski i liczą, jak dotychczas 85 tomów. Zawierają one tysiące zapisów muzycznych: pieśni, tańce, melodie bez tekstu oraz opracowania fortepianowe melodii ludowych. Zapisy te dokumentują przede wszystkim kulturę muzyczną wsi z terenów Polski przedrozbiorowej. Dzieło Oskara Kolberga stanowi źródło stale żywej inspiracji dla nauki oraz sztuki amatorskiej, masowej i profesjonalnej. Zapisy muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych, do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX w.

 

W ramach obchodów Roku Oskara Kolberga, WiMBP w Rzeszowie przygotowała ekspozycję, na której zaprezentowano materiały przybliżające sylwetkę etnografa oraz jego wybrany dorobek naukowy dotyczący, m.in. kultury ludowej naszego regionu. Są to wydane w serii „Dzieł wszystkich”: „Przemyskie”, „Sanockie-Krośnieńskie”, „Tarnowskie-Rzeszowskie”, a także „Kompozycje fortepianowe”, „Kompozycje wokalno-instrumentalne”, „Pieśni i melodie ludowe w opracowaniu fortepianowym”, „Pisma muzyczne”, „Pieśni ludu polskiego”. Na wystawie znajduje się też tom „Ludu…” z 1883 r.

 

Ekspozycję można zwiedzać od 1 do 31 października 2014 r. w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Sokoła 13.

 

oprac. Renata Babiarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: