Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27123125 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

SZKOLENIA DOTYCZĄCE ZAKŁADANIA I PROWADZENIA ARCHIWÓW SPOŁECZNYCH - zaproszenie

15-09-2014

Zachowaj w zbiorowej pamięci swoją historię.

Załóż nowoczesne archiwum społeczne w Twojej organizacji!

 

 

Fundacja Ośrodka KARTA zaprasza organizacje pozarządowe na bezpłatne szkolenia, dotyczące zakładania i prowadzenia archiwów społecznych. Nabór trwa do 30 września!

 

Czy wiesz, jak dokumentować historię społecznymi siłami (w tym działania Twojej organizacji na przestrzeni lat), mądrze i trwale to zapisać, w ciekawy sposób upowszechniać, czyli dzielić się z innymi? Skąd brać na to środki finansowe? Jakich narzędzi i metod użyć? A może potrzebujesz wsparcia, także bardzo konkretnego – darmowych programów, baz, gotowych portali internetowych?

 

Ośrodek KARTA zaprasza organizacje pozarządowe, które w swoją działalność mają wprost wpisane zajmowanie się przeszłością np. towarzystwa miłośników konkretnego miasta, wsi czy regionu, organizacje kombatanckie, zrzeszenia artystyczne, lokalne związki i inne grupy, aby podjęły to dokumentowanie historii w sposób systemowy i nowoczesny – aby zakładały archiwa społeczne.

 

Szkolenia adresowane są także do organizacji pozarządowych, których pole działalności nie wiąże się z historią w sposób oczywisty: charytatywne, ochrony zdrowia czy ekologii; działające na rzecz mniejszości narodowych, bezpieczeństwa czy porządku publicznego; przeciw wykluczeniom i patologiom; propagujące turystykę i sport oraz wiele innych.

Każda taka organizacja ma swoją historię, a w niej zapisany jest jej rozwój, przemiany, osiągnięte rezultaty – nie zawsze na końcu mające swoją trwałą, materialną postać. To wszystko może być zapisane w mniej lub bardziej ulotnych „papierach” czy bardziej trwałych i „poważnych”  dokumentach, ale także w zdjęciach oraz szczególnie – opowieściach ludzi, które dopiero trzeba pozyskać.

Stworzenie archiwum, porządkującego tę rozproszoną historię działania na rzecz społeczeństwa, daje organizacji pozarządowej unikalną szansę nie tylko poczucia wagi dokonań i zapisania własnej ciągłości, ale także współuczestnictwa w odtworzeniu dziejów ruchu obywatelskiego i oddolnej aktywności ludzi.

 

Ośrodek KARTA proponuje organizacjom pozarządowym utworzenie archiwów społecznych swoich organizacji lub wsparcie działalności archiwów już istniejących. Będzie to możliwe dzięki szkoleniom Ośrodka KARTA. Zakładają one przekazanie przedstawicielom organizacji pozarządowych kompetencji zarówno merytorycznych, jak i technicznych, niezbędnych do prowadzenia „żywego archiwum” – archiwum społecznego.  

 

Na uczestników szkolenia czekają warsztaty, wykłady i dyskusje z ekspertami, którzy pokażą im jak profesjonalnie gromadzić, opisywać, digitalizować i udostępniać zbiory dotyczące życia społecznego, artystycznego czy historii lokalnej. Zainteresowane organizacje dostaną także dostęp do strony internetowej typu CATL [Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej], która służy prezentacji zdigitalizowanych zbiorów w Internecie. Po szkoleniach Ośrodek oferuje organizacjom wsparcie w działalności archiwistycznej.

 

Szkolenia przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych archiwistów społecznych.

 

WIĘCEJ INFORMACJI: www.archiwa.org

 

TERMIN SZKOLENIA (do wyboru):

  • 21–24 listopada 2014
  • 5–8 grudnia 2014
  • 16–19 stycznia 2015
  • 6–9 lutego 2015

 

TERMIN PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ: 30 września 2014

WARUNKI UCZESTNICTWA: Informacje i formularz naboru znajdują się na podstronie Szkoła KARTY/Szkolenia portalu: www.archiwa.org.

 

Szkolenia są częścią przewidzianego na lata 2014–2016 projektu „Stabilizacja archiwistyki społecznej w Polsce”, realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: