SZKOLENIA INFORMATYCZNE DLA OSÓB 55+ w WiMBP w Rzeszowie

02-09-2014

Szkolenia informatyczne dla osób w wieku 55+
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie prowadzi szkolenia informatyczne dla osób w wieku 55+.  Szkolenia rozpoczęły się 8 maja br. i z przerwą wakacyjną potrwają do końca października 2014 roku. Szkolenia są bezpłatne dla uczestników.

Celem warsztatów jest podniesienie umiejętności posługiwania się komputerem, poznanie przydatnych programów i zasad korzystania z Internetu.

W trakcie dotychczas przeprowadzonych szkoleń ich uczestnicy mieli możliwość poznania podstaw obsługi programów: edytor Word i arkusz kalkulacyjny Excel, uzyskali wiedzę dotyczącą wyszukiwania i przeglądania zbiorów w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej oraz korzystania z bibliotecznych katalogów online. Zapoznali się z bibliotecznymi usługami online: obsługą konta czytelniczego, zamawianiem i rezerwowaniem książek, prolongowaniem egzemplarzy za pośrednictwem Internetu. Zajęcia zorganizowano w formie warsztatów, dzięki czemu każdy uczestnik miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce.

W szkoleniach uczestniczyło ogółem 20 osób. Zajęcia prowadzili pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie w nowocześnie wyposażonej sali szkoleniowej zlokalizowanej przy Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie. Podczas szkoleń wykorzystywano laptopy z oprogramowaniem, tablicę multimedialną, projektor.

Wszyscy uczestnicy szkoleń są niezwykle zainteresowani rozwojem swoich informatycznych umiejętności. Dla wcześniej zapisanych i dotychczas uczestniczących w szkoleniach osób przygotowano kolejne ciekawe zajęcia związane z systemem Windows oraz z możliwością wykorzystania Internetu w życiu codziennym.

Podczas warsztatów planowanych w każdy wtorek we wrześniu i październiku 2014 r. dla osób, które już uczestniczyły w szkoleniach, przewidziano następujące zagadnienia:

• dyski i foldery komputera: tworzenie, usuwanie, zmiana nazwy, kopiowanie, kompresja, wyszukiwanie plików i folderów;
  • korzystania z podstawowych narzędzi systemu Windows;
  • bezpieczne korzystanie z Internetu;
  • media cyfrowe – wyszukiwanie treści audio-video w sieci;
  • korzystanie z poczty elektronicznej;
  • Skype – popularny komunikator głosowy;
  • fora internetowe (wymiana informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach);
  • bankowość elektroniczna na przykładach: autoryzacja, środki ostrożności, czym jest e-konto oraz przelew internetowy;
  • zakupy i ogłoszenia w Internecie;
  • hobby, rozwój zainteresowań z wykorzystaniem Internetu;
  • e-usługi: e-zdrowie i e-podatki (rejestracja pacjentów na stronie testowej, rozliczenie podatków);
  • poznanie możliwości darmowego programu do edycji zdjęć PhotoScape.

Z osobami, które uczestniczyły w dotychczasowych szkoleniach, skontaktujemy się telefonicznie z przypomnieniem o terminach najbliższych warsztatów.

Zapraszamy na szkolenia po przerwie wakacyjnej!

Oprac. Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych