Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27122814 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie autorskie z JOANNĄ BATOR - relacja

07-06-2014


Spotkanie z Joanną Bator

 

4 czerwca br. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie z  JOANNĄ BATOR - pisarką, publicystką, felietonistką, laureatką Nagrody Literackiej NIKE 2013, za powieść Ciemno, prawie noc.


Spotkanie rozpoczęła dyrektor WiMiBP Barbara Chmura witając serdecznie naszego gościa i zgromadzoną publiczność. Punktem wyjścia do rozmowy i pytań, które zadawała zarówno prowadząca spotkanie Krystyna Lenkowska, jak też zebrani czytelnicy była twórczość Joanny Bator.


Joanna Bator od roku 2011 nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się wyłącznie pisaniu. Jej debiut powieściowy Kobieta (2002) nie wzbudził sensacji. Powszechne uznanie krytyki i czytelników odniosła książka Japoński wachlarz (2004). Natomiast powieść, Piaskowa Góra (2009), przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała druga, Chmurdalia (2010) i trzecia część „trylogii wałbrzyskiej” Ciemno, prawie noc (2012).
 

Joanna Bator w trakcie spotkania  mówiła o swoim sentymencie do Wałbrzycha, do lat, które tam spędziła i miejscach, które najzwyczajniej w świecie odpowiadają jej poczuciu estetyki i które kocha. Akcja najnowszej  powieści Rok królika  rozgrywa się już nie w Wałbrzychu ale w Ząbkowicach Śląskich, które za czasów niemieckich nosiły nazwę Frankenstein.
Opowiadała o procesie twórczym, inspiracjach, swoich bohaterach. To nie ja wybieram opowieść, którą opiszę. To ona wybiera mnie - tłumaczyła. Do pisania potrzebny jest talent. Pisania nie można  się nauczyć na kursach kreatywnego pisania. Jest to coś, co człowieka ogarnia. To dar, który się dostaje, zawód i powołanie zarazem Pisanie nie leczy, nie uszczęśliwia, pozwala na chwilę euforii po skończeniu powieści, a potem jest pustka.  Kiedy piszę, mam świadomość, że splatają się ze sobą dwa teksty: dzienny, w którym świadomie widzę, co robię, panuję nad tekstem, bohaterami, konstrukcją językiem. I drugi tekst, czarny, czyli to, co przychodzi spod spodu. Wymyśliłam sobie taką postać, która towarzyszy mi całe życie – siostrę bliźniaczkę i to ona wrzuca mi te rzeczy w ręce mówiąc, rób z tym, co chcesz. Sama nigdy nie marzyła, by być pisarką. Jako młoda dziewczyna myślała jedynie o takim zajęciu, które nie wymagałoby od niej chodzenia do pracy od godziny do godziny.  
Gdyby natchnienie ją raz na zawsze opuściło, nadal by pisała, ale w inny sposób. Pisałaby o Polsce, zajęłaby się reportażem. Przez jakiś czas żyłaby w jakiejś małej, zamkniętej grupie ludzi, na przykład wśród preppersów, oni żyją tak, jakby jutro miał nadejść koniec świata.  Mówiła  także o powieści, która jest nie tyle powieścią, co teaserem do powieści, a ukaże się pod koniec 2014 roku. Fotograficzno – literacki teaser nosi tytuł "Wyspa Łza" i opowiada o podróży na Sri Lankę. Joanna Bator spędziła cały miesiąc na Sri Lance wspólnie z Adamem Golcem, świetnym fotografem, gdzie w metaforycznym wymiarze próbowali odnaleźć ślady po zaginionej w 1989 roku Amerykance, Sandrze Valentine.


Wspomniała, że nagrodzona powieść Ciemno, prawie noc będzie sfilmowana przez Borysa Lankosza. Scenariusz ekranizacji będzie powstawał w tym roku, do realizacji dojdzie najwcześniej w 2015 roku.   
                   

Na zakończenie spotkania odbyło się podpisywanie książek. Padło wtedy wiele ciepłych słów w kierunku autorki, która także chętnie wymieniała kilka słów ze swoimi czytelnikami.

                                                                                                              

                                                                                                                oprac. Małgorzata Augustyn

 



>> Artykuł z portalu BIZNESiSTYL.PL dotyczący spotkania z Joanną Bator.
 

-------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: