Aktualności

6. NOC WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W RZESZOWIE oraz II. NOCNE SPOTKANIE DLA DZIECI – relacja

21-05-2014

6. NOC WOJEWÓDZKIEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W RZESZOWIE
II. NOCNE SPOTKANIE DLA DZIECI

17 maja 2014 r. w budynku przy ul. Sokoła 13 odbyła się 6. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, zorganizowana w ramach IX. edycji Europejskiej Nocy Muzeów, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

Tegoroczna Noc obfitowała w szereg atrakcji. Naszych gości witał czarujący mim, który zapraszał do zwiedzania Biblioteki, obejrzenia okolicznościowych wystaw najcenniejszych zbiorów specjalnych, na co dzień przechowywanych w skarbcu, starych pocztówek z Rzeszowa oraz prac malarskich Barbary Komanieckiej, fotografii Agnieszki Szafirskiej, czy wysłuchania recitalu Doroty Wiśniowskiej.

Na zwiedzających czekały ekspozycje z rękopisami, inkunabułami, starodrukami i unikatowymi książkami z XIX w. Wśród prezentowanych cymeliów znalazły się, m.in.: rękopis arcybiskupa Jana Rzeszowskiego z 1433 r.; rękopis z 1726 r. w sprawie ustanowienia pięciu jarmarków rocznie w Łańcucie; listy pisarzy i aktorów, m.in.: Kazimierza Tetmajera, Elizy Orzeszkowej, Wandy Siemaszkowej; inkunabuł z 1483 r.; „Zwierciadło” Mikołaja Reja z 1568 r. z drzeworytową podobizną pisarza; „Myśli różne o zakładaniu ogrodów” Izabeli Czartoryskiej z 1805 r. Zaprezentowano również książki artystyczne, reprezentowane przez Andrzeja Głowackiego oraz książkę napisaną językiem QR-kodów. Były też książki XVIII-wieczne z Przemyśla i Jarosławia.

Zwiedzający mogli zakupić, za symboliczną złotówkę, książki używane oraz odkryć tajemnice konserwacji zbiorów bibliotecznych. Zainteresowani nowymi technologiami bibliotecznymi poznali proces digitalizacji dokumentów włączanych do „Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej” oraz obejrzeli ciekawe kolekcje cyfrowe PBC, pochodzące z wielu instytucji kultury.

W tę noc odwiedziło nas kilka tysięcy osób, wśród nich dzieci, dla których WiMBP w Rzeszowie zorganizowała II. nocne spotkanie dla dzieci „Młodzi detektywi na tropie skarbu”. Podczas zabawy dzieci szukały ukrytego w Bibliotece skarbu – starodruku, poszukiwania te były częścią gry „Szyfry, kody i podchody”. Zwycięzcy wylosowali nagrody. Kolejną atrakcją dla najmłodszych były warsztaty plastyczne „Genialny detektyw na tropie bajkowego bohatera”. Dzieci odgadywały imiona bohaterów, rysowały go bądź wyklejały, za co otrzymały order genialnego detektywa. Mali uczestnicy Nocy odgadywali też hasła ukryte w zabawie „Po nitce do kłębka”. Zabawom towarzyszyły zagadki, quizy, minikonkursy z nagrodami oraz nocne czytanie książek detektywistycznych, zorganizowane w trzech częściach.

Uczestników tegorocznej Nocy zaproszono do udziału w akcji „Flash mob”, zapowiedzi Polsko-Ukraińskiego Forum Młodych Bibliotekarzy „Bezgraniczna Biblioteka”, które odbędzie się 26 czerwca 2014 r., w ramach imprezy „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury”.

Noc młodych detektywów z pewnością dostarczyła najmłodszym niezapomnianych atrakcji, dorośli zaś z zaciekawieniem podziwiali książki i prace na wystawach.

Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom uczestniczącym w tym przedsięwzięciu, za wzorową organizację wydarzenia oraz za trud włożony w doskonałą promocję Biblioteki. Dziękuje również partnerom i sponsorom.

6. Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie sponsorowali: Polskie Radio Rzeszów, Bank BPS – Grupa BPS, ICN Polfa Rzeszów S.A., INŻYNIERIA Rzeszów S.A., Getin Bank, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rzeszowie, Departament Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej UMWP.

oprac. Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów

Relacje prasowe i fotograficzne:

------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie internetowej Biblioteki za zgodą rodziców i opiekunów.