Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27122017 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„JAK TO ROBIĄ INNI? – nowe formy działalności w nowoczesnej przestrzeni biblioteki”

16-05-2014

 

„Jak to robią inni? – nowe formy działalności w nowoczesnej przestrzeni biblioteki”.

 

Wyjazd studyjny bibliotekarzy z Podkarpacia do nowoczesnych

bibliotek woj. małopolskiego i woj. śląskiego

 

20-22 maja 2014 r. grupa 45 bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego weźmie udział w wyjeździe studyjnym do bibliotek w woj. małopolskim i woj. śląskim. Odwiedzą 8 bibliotek - 3 biblioteki publiczne w woj. śląskim: Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Mikołowie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Piekarach Śląskich oraz 5 bibliotek publicznych w woj. małopolskim: Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku, Miejską Bibliotekę Publiczną w Myślenicach, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu oraz Artetekę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wszystkie wymienione wyżej biblioteki, mogą się pochwalić siedzibami, które zostały wybudowane, rozbudowane lub generalnie wyremontowane w ostatnich czterech latach. Równocześnie uzyskały bardzo nowoczesną, efektowna aranżację przestrzeni i już mają duże osiągnięcia w realizacji nowych form działalności, jakie można było wprowadzić w bibliotekach dzięki nowej przestrzeni i nowemu wyposażeniu. Dzięki wyjazdowi bibliotekarze z woj. podkarpackiego będą mieli możliwość zobaczenia ciekawych rozwiązań zarówno architektonicznych jak i nietuzinkowych przykładów pracy i różnych form aktywizacji czytelników, które będą mogli  wykorzystać  w swoich bibliotekach.

Projekt wyjazdu studyjnego został opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym WiMBP w Rzeszowie w ramach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek w woj. podkarpackim, w celu zwiększenia kompetencji bibliotekarzy w zakresie umiejętności nowoczesnej aranżacji przestrzeni bibliotecznej i stosowania nowych form pracy w bibliotekach publicznych.

Mamy nadzieję, iż udział w Projekcie umożliwi uczestnikom poznanie dobrych praktyk – sprawdzonych, innowacyjnych form działalności innych bibliotek, różnych rozwiązań służących lepszemu zaspokajaniu potrzeb użytkowników; poznanie całokształtu zadań i problemów związanych z budową, rozbudową, przebudową siedzib  bibliotek - od pomysłu, pozyskania sojuszników działania, pozyskanie środków finansowych, poprzez planowanie przestrzeni i wyposażenia, aż do realizacji planów, aplikowania do programów dotacyjnych i grantowych, monitorowania przebiegu prac, wreszcie rozpoczęci nowej działalności w nowym wnętrzu, ale też dostarczy bibliotekarzom inspiracji do wprowadzania zmian w aranżacji przestrzeni i nowych  oryginalnych usług oraz wdrażania ich we własnych bibliotekach.

Uczestnikami wyjazdu będą bibliotekarze z 28 bibliotek publicznych woj. podkarpackiego uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.

A jakie są oczekiwania bibliotekarzy związane z wyjazdem? Poniżej prezentujemy fragmenty kilku wypowiedzi zaczerpniętych z Kart zgłoszenia uczestnictwa.

Pracujemy w małej bibliotece – nasze możliwości lokalowe i finansowe są niewielkie. Taki wyjazd to dla nas być może jedyna okazja zobaczenia nowoczesnych bibliotek. Współczesna aranżacja wnętrz, architektura, to wszystko pozostaje na razie jedynie w sferze naszych marzeń. Ale przecież marzenia się spełniają! Więc może i to nasze się spełni?

Bardzo chciałabym uczestniczyć w wyjeździe studyjnym organizowanym przez WiMBP w Rzeszowie. Myślę, ze nie wystarczy tylko czytać o tym, jak wygląda nowoczesna architektura, aranżacja wnętrz czy innowacyjne formy pracy, ale dobrze byłoby to zobaczyć na własne oczy. Poznać różne formy działalności w innych bibliotekach, wymienić się doświadczeniami i wykorzystać to w swoich placówkach, na miarę swoich potrzeb i środków. Cieszę się, że są takie możliwości i bibliotekarze mogą z nich skorzystać.

Jako dyrektor prowadzę inwestycje związane z bibliotekami na terenie gminy. Przygotowujemy się, żeby w tym roku podjąć się modernizacji budynku, który zostanie przeznaczony na filię biblioteczną. Wyjazd ten byłby możliwością podpatrzenia rozwiązań zastosowanych w nowoczesnych bibliotekach.

Interesują nas nowoczesne, architektoniczne rozwiązania, aranżacja wnętrz bibliotek. Wyjazd będzie okazja do porównań naszych dokonań z pracą innych placówek. Najważniejsza rzeczą będzie inspiracja do dalszych działań.

Jestem pracownikiem oddziału dla dzieci. Bardzo jestem zainteresowana wystrojem bibliotek i ich przystosowaniem do pracy z małymi dziećmi ale tez nowymi formami pracy z dziećmi. W jaki sposób pracownicy bibliotek zachęcają młodych ludzi do wypożyczania książek.

Proponowany przez Państwo wyjazd będzie dla mnie okazją do <poszerzenia horyzontów>, złapania <bakcyla nowoczesności>. Przecież żadne zdjęcia, ustny czy nawet filmowy przekaz nie mogą równać się z bezpośrednim poznawaniem. Szczególnie interesują mnie dwa tematy: aranżacja wnętrza oraz nowatorskie formy pracy z użytkownikami. Pragnę po prostu zobaczyć, jak to robią inni.

Wyjazd studyjny w całości sfinansowany zostanie ze środków dotacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi : 19 245,00 zł

 

Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego

WiMBP w Rzeszowie

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: