Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27122126 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

ŚW. JAN Z DUKLI – wystawa

05-05-2014

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
zaprasza na wystawę

 

w ramach obchodów Roku św. Jana z Dukli 
od 7 maja do 2 czerwca 2014 r.

 

w godzinach otwarcia biblioteki
ul. Sokoła 13 

Wstęp wolny!

 

W związku z przypadającą w tym roku 600. rocznicą urodzin oraz 275. rocznicą ustanowienia patronem Polski św. Jana z Dukli, Sejm RP podjął uchwałę, ogłaszając rok 2014 Rokiem tego świętego bernardyna. Niech pamięć jego działań, zmierzających do troski całego Narodu o wspólne dobro w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego, będzie fundamentem naszej tożsamości w Europie – napisano w uchwale.

 

Jan urodził się w Dukli prawdopodobnie w 1414 r. Tradycja podaje, że w wieku młodzieńczym prowadził życie pustelnicze w pobliskich lasach – na wzgórzu Zaśpit i pod Górą Cergową. Do tej pory w tych miejscach zachowały się ośrodki kultu świętego zwane Puszczą błogosławionego Jana, w której znajduje się pustelnia i źródło oraz kościółek.

 

Jan wstąpił do franciszkanów konwentualnych w Krośnie, gdzie przebywał 25 lat, pełniąc także funkcję gwardiana. Był przełożonym kustodii ruskiej franciszkanów z ośrodkiem we Lwowie. Tam przez kilka lat sprawował urząd kaznodziei dla niemieckiego patrycjatu. Zasłynął jako gorliwy spowiednik. We Lwowie poznał braci z klasztoru św. Andrzeja. W 1463 r. podjął decyzję o wstąpieniu do bernardynów, tutaj bowiem dostrzegł możliwość realizowania w pełni idei franciszkańskiej.

 

Żywot św. Jana z Dukli pełen był pokory i miłosierdzia dla bliźniego. Wspierał ubogich i prowadził działalność misyjną, zwłaszcza wśród prawosławnych. Pod koniec życia poważnie chorował i stracił wzrok. Zmarł 29 września 1484 r. i został pochowany we Lwowie w tamtejszym kościele bernardyńskim, otoczony opinią świętości.

 

Tuż po jego śmierci grób odwiedzany był przez liczne pielgrzymki. Do grobu Jana z Dukli pielgrzymowali liczni królowie Polski: wśród nich Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, także Jan III Sobieski.

 

Przy grobie św. Jana modlili się nie tylko katolicy, ale także prawosławni i Ormianie, otrzymując liczne łaski. Wstawiennictwu św. Jana przypisuje się cudowne ocalenie Lwowa w roku 1648 podczas oblężenia przez wojska Bohdana Chmielnickiego.

 

Ze względu na rozwijający się intensywnie kult pośmiertny bernardyna, papież Klemens XII w 1733 r. ogłosił go błogosławionym, a w roku 1739 – patronem Korony i Litwy.

 

10 czerwca 1997 r. podczas VI. pielgrzymki do ojczyzny, papież Jan Paweł II włączył zakonnika do grona świętych, a jego relikwie znajdują się od 1974 r. w Sanktuarium św. Jana z Dukli.

 

Św. Jan jest patronem Archidiecezji Przemyskiej, Lwowa, rycerstwa polskiego, jego postać widnieje w herbie Dukli.

 

Miejscem Jego szczególnej czci, obok Lwowa, stała się rodzinna Dukla, gdzie w latach 1740-1743 wystawiono kościół drewniany ku czci Błogosławionego i klasztor Bernardynów.

 

Do ośrodków kultu św. Jana z Dukli na naszym terenie, należą: kościół i klasztor w Dukli; kościół i pustelnia na Puszczy; pocerkiewny kościół w Trzcianie i pocerkiewny kościół w Zawadce Rymanowskiej.

 

Centralne uroczystości związane z 600-leciem urodzin św. Jana z Dukli odbędą się 31 maja 2014 r. w dukielskim sanktuarium.

 

W ramach obchodów Roku św. Jana z Dukli, Biblioteka przygotowała wystawę prezentującą sylwetkę i kult świętego, na podstawie zbiorów własnych (książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego), którą można obejrzeć od 7 maja do 2 czerwca 2014 r., w godzinach otwarcia Biblioteki przy ul. Sokoła 13.

 

oprac. Renata Babiarz

------------------------------------------------------------------------ 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: