Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27121799 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

KRYMINAŁ TO SZTUKA. Spotkanie z Martą Matyszczak w Wypożyczalni Muzycznej – relacja

26-03-2014

KRYMINAŁ TO SZTUKA

Spotkanie z Martą Matyszczak – Wypożyczalnia Muzyczna

 

Ludzie dzielą się na miłośników zagadek kryminalnych i resztę. Tych drugich jest mniej. Myśl Kena Webera z „Zagadek kryminalnych” w stu procentach sprawdziła się w przypadku spotkania z Martą Matyszczak, dziennikarką, popularyzatorką powieści kryminalnych oraz blogerką „Kawiarenki Kryminalnej”.

 

Marta Matyszczak, posiadając gruntowną wiedzę przedmiotu – nabywaną, jak mówi, od dziecka – z łatwością udowodniła licznie zebranym słuchaczom, że na postawione przez nas pytanie: Czy kryminał jest sztuką? istnieje tylko jedna odpowiedź – tak.

 

Powieść kryminalna zrodzona w XIX wieku, kształtowała się w burzliwym okresie fin de siècle’u. Kiedyś pogardzana jako literatura mało wzniosła, w naszych czasach – jak mówi Marta Matyszczak – wychodzi z szafy, by stać się jedną z popularniejszych odmian powieści. O skali tego zjawiska mogą zaświadczyć statystyki wydawnictw i bibliotek oraz organizowane w Polsce i na świecie festiwale kryminałów. Pomimo wieszczonego kryzysu książki, powstaje coraz więcej książek tego gatunku. Jak podaje Biblioteka Narodowa: literatura kryminalna stanowi 22% wypożyczanych woluminów, co daje jej pierwsze miejsce wśród polskich czytelników.

 

Powieść detektywistyczna, która przez lata ulegała metamorfozie, teraz jest najdynamiczniej rozwijającym się gatunkiem, osadzonym ściśle w realiach współczesności i dotykającym jej rzeczywistych problemów. Pisane są kryminały naukowe, historyczne, polityczne, takie które sięgają po tradycje narodowe oraz pokazujące niezwykłość miast, w których rozgrywa się ich akcja. Bohaterowie powieści, jak nieśmiertelny Sherlock Holmes, wchodzą w świadomość społeczną jako postacie fikcyjne, ale funkcjonują w niej jako realne. Popularność tej literatury przekłada się na liczne adaptacje filmowe, dokonywane przez najlepszych reżyserów oraz coraz większą ofertę audiobooków i e-booków czytanych przez znanych aktorów.

 

Niezwykle interesujące wydaje się być zjawisko odrodzenia polskiej prozy kryminalnej. W ciągu kilkunastu ostatnich lat pojawili się autorzy, którzy bez kompleksów wobec kryminałów anglojęzycznych i skandynawskich, i pomimo lekceważącego tonu krytyków, sprawili, że rodzima literatura pozyskała wiele znakomitych książek, stałe grono czytelników i rosnące zainteresowanie tłumaczy.

 

Zachęceni przez Martę Matyszczak i zarażeni jej entuzjazmem, zapraszamy do naszych bibliotek po książki, bo jak się okazało, wszystkie omawiane publikacje znajdują się w zbiorach filii WiMBP.

 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii Agnieszki Szafirskiej z RSF, będąca ilustracją dziecięcej wyliczanki o 10 murzynkach. Wierszyk ten stał się inspiracją dla Agathy Christie do napisania słynnej powieści „Dziesięciu murzynków”.

oprac. Barbara Balicka

_____________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: