Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27121435 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

OZDOBY ŚWIĄTECZNE - warsztaty plastyczne dla pracowników bibliotek publicznych - relacja

20-03-2014

OZDOBY ŚWIĄTECZNE
- warsztaty plastyczne dla pracowników bibliotek publicznych

 

W sobotę, 15 marca 2014 r. w Pracowni Plastycznej Teatru „Maska” w Rzeszowie przy ul. Mickiewicza 13 odbyły się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie, warsztaty plastyczne „Ozdoby świąteczne”, w których wzięło udział 22. bibliotek publicznych woj. podkarpackiego.

 

Warsztaty prowadzili pracownicy Pracowni Plastycznej – plastycy Iwona Walicka i Mariusz Haba, którzy zapoznali uczestników z techniką quillingu.

 

Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) to technika z rodzaju papieroplastyki, zwana też papierowym filigranem, służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków rolowanego kolorowego papieru. Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne. Technika quillingu wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu. Do quillingu potrzebne są między innymi paski kolorowego papieru o różnej szerokości (można kupić gotowe, lub samemu przyciąć papier), igły (specjalne do quillingu lub zrobione samodzielnie, np. z igły do haftu z dużym oczkiem, którą wbijemy w korek po winie, ułamujemy końcówkę oczka, aby zawinięty papier można było zdjąć górą), klej, wykałaczki, szablon do quillingu (nie jest konieczny) i tekturki na klej.

 

Prowadzący warsztaty pokazali podstawowe sposoby zwijania papieru: ciasne kółko, luźne kółko zamknięte, luźne kółko otwarte, markizę, łzę, serce, skręt V, skręt S, skręt C, stokrotkę oraz liść. Każdy uczestnik z podstawowych elementów przygotowanych w kilku egzemplarzach i różnych rozmiarach samodzielnie wykonał kolorową, oryginalną kartkę świąteczną, którą będzie mógł podarować znajomej osobie lub umieścić jako świąteczną dekorację na biurku.

 

Zdobyte na warsztatach umiejętności, bibliotekarki wykorzystają na zajęciach plastycznych z czytelnikami w swoich placówkach, wzbogacając stosowane dotychczas metody pracy o kolejną nową technikę – technikę quillingu.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują Dyrektorom publicznych bibliotek woj. podkarpackiego, którzy opłacili udział wytypowanych przez siebie bibliotekarzy. Dzięki ich zaangażowaniu i pomocy finansowej bibliotekarze zdobyli kolejne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w pracy z czytelnikiem w bibliotece.

 

Oprac. Małgorzata Sierżęga
Instruktor WiMBP w Rzeszowie

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: