Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27121116 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Spotkanie z Marianem Krzywdą „PODRÓŻ DO IRAKU 2013 r.” – relacja

17-01-2014

Spotkanie z Marianem Krzywdą „Podróż do Iraku 2013 r.” – relacja

 

15 stycznia 2014 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, przy ul. Sokoła, odbyło się spotkanie z podróżnikiem Marianem Krzywdą „Podróż do Iraku” połączone z otwarciem wystawy pt. „A kamienie umierają ostatnie – podróże i fotografie Mariana Krzywdy”.

 

Podróżnik jako pierwszy Polak od kilkunastu lat odbył podróż do Iraku, w którym obecnie trwa wojna domowa. Zwiedził tam Bagdad i dotarł do Babilonu, zdobywając „Koronę Ziemi starożytnych cudów świata”. Jego wielka pasja i determinacja sprawiły, że narażając się na wiele niebezpieczeństw, udało mu się wykonać ok. tysiąca zdjęć, z których wybrane zaprezentował na spotkaniu.

 

Prezentację rozpoczęto od pokazania fotografii ukazujących pejzaż Iraku w drodze z Bagdadu do Babilonu. Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli zdjęcia przedstawiające zrekonstruowane zabytki miasta – Pałac Południowy, Pałac Północny, a w nim miejsce w którym zmarł Aleksander Wielki, ruiny Wiszących Ogrodów Królowej Semiramidy – jeden z najważniejszych zabytków w Babilonie. Zaprezentowano także pałac Saddama Husajna – obecnie spustoszony, ale noszący jeszcze znamiona dawnej świetności.

 

Później Marian Krzywda przeszedł do prezentacji wykonanych niejednokrotnie z narażeniem życia zdjęć Bagdadu. Na fotografiach znalazły się różne dzielnice miasta – bogatsze i biedniejsze, obrazy z życia codziennego mieszkańców ulic Bagdadu, współczesna oraz popadająca w ruinę zabytkowa zabudowa. Wiele budynków zniszczonych zostało w wyniku działań wojennych, inne zdegradowane przez czas.  Dalsze zdjęcia ukazały panoramę Iraku, hotele, świątynie, rzekę Tygrys, pozostałości ze zniszczonego pomnika Saddama Husajna i inne charakterystyczne dla miasta pomniki bohaterów narodowych oraz wiele ciekawych budowli.

 

Omawiając poszczególne fotografie, ich autor opowiadał o życiu mieszkańców Iraku, atmosferze panującej w kraju ogarniętym wojną domową oraz o niebezpieczeństwie zamachów terrorystycznych, a także o popadających w ruinę zabytkach. Prezentację zakończyły fotografie z nowoczesnego lotniska w Dubaju.

 

Zdjęcia oraz liczne pamiątki z wielu podróży Mariana Krzywdy do różnych zakątków świata, można oglądać w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sokoła do 11 lutego 2014 r.

Anna Mikosz

_______________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: