27120781 razy

Aktualności

NADĄŻAĆ ZA WSPÓŁCZESNOŚCIĄ – SZKOLENIA DLA BIBLIOTEKARZY 2013 - relacja z przebiegu

14-12-2013

„Nadążać za współczesnością – szkolenia dla bibliotekarzy 2013”
- relacja z przebiegu

W ramach Programu Dotacyjnego Instytutu Książki „Szkolenia dla bibliotekarzy, 2013” Dział Instrukcyjno – Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zrealizował Projekt pod hasłem „Nadążać za współczesnością – szkolenia dla bibliotekarzy”. Na realizację zadnia uzyskano dotację w wysokości 49 156 zł. Część wydatków /9 204 zł/ pokryto dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przekazanych WiMBP w Rzeszowie na realizację Programu Rozwoju Bibliotek w woj. podkarpackim.

Zrealizowano trzy szkolenia, w których łącznie uczestniczyło 72 bibliotekarzy z bibliotek publicznych Podkarpacia.

Szkolenie pierwsze „Nowe kompetencje bibliotekarzy”, w którym uczestniczyły 24 osoby (2 grupy po 12 osób każda), obejmowało 3 moduły tematyczne.

I moduł – Budowanie wizerunku bibliotekarza i relacji bibliotekarza  z czytelnikiem, zrealizowano w dniach 23 -24 września oraz 21-22 października 2013 r. Zajęcia realizowane z wykorzystaniem nowoczesnych, aktywizujących form pracy, umożliwiły uczestnikom nabycie umiejętności komunikacyjnych, wystąpień publicznych oraz właściwej autoprezentacji, poznanie technik radzenia sobie ze stresem i tremą, technik pomocnych w pracy z klientem – czytelnikiem, użytkownikiem biblioteki. Zajęcia prowadziła trenerka: Joanna Mróz.

Warsztat z zakresu public relations w bibliotece „Słowa i sława – czyli jak skutecznie promować bibliotekę i jej działalność” przeprowadziła, w ramach II modułu tematycznego, Agata Szczotka-Sarna. Podczas zajęć uczestnicy poznali specyfikę współpracy z grupami otoczenia biblioteki, dowiedzieli się, jak tworzyć teksty ułatwiające komunikację z mediami oraz poprzez media. Poprzez pracę indywidualną, grupową i ćwiczenia uzyskali solidne podstawy do pracy w zakresie promocji działań podejmowanych w bibliotekach, uzyskując odpowiedzi na pytania: z jakich form i technik promocji można korzystać; jak zaplanować własne działania promocyjne; jak pisać skuteczne teksty PR; jak sprawić by kontakty z dziennikarzami i przedstawicielami innych instytucji układały się pomyślnie i były satysfakcjonujące dla obu stron; co zrobić, aby zainteresować media swoim wydarzeniem, pomysłem, projektem. Szkolenia zrealizowano w dniach 25-26 września i 15-16 października 2013 roku.

III moduł szkoleniowy stanowiły warsztaty komputerowe - „Internet i możliwości jego wykorzystania w pracy biblioteki”. Zostały zrealizowane w dniach 6-7 oraz 14-15 listopada 2013 roku. Wszystkim uczestnikom zapewniono indywidualne stanowiska komputerowe – laptop z niezbędnym oprogramowaniem oraz dostępem do Internetu. Pod kierunkiem trenera – Pawła Dobrzańskiego, uczestnicy zgłębiali zagadnienia związane z wykorzystywaniem współczesnego Internetu, m.in.: usługi internetowe (WWW, Facebook, Twitter, Web 2.0, blog biblioteczny, czat, wideokonferencje, e-bank), przeglądarki WWW, bezpieczeństwo w sieci, komputer a prawo.

„Obsługa Programu MAK+” , to  szkolenie w komputerowe, w którym uczestniczyły 24 osoby – bibliotekarze z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego rozpoczynających komputeryzację procesów bibliotecznych w tym programie. Szkolenie (o tej samej tematyce dla dwóch grup po 12 osób każda)  prowadził Łukasz Szymański, Administrator Województwa Podkarpackiego MAK+. Uczestnicy poznali możliwości systemu oraz poszczególne moduły Programu: Katalog, Magazyn, Wypożyczalnia, Czytelnia, Gromadzenie, Raporty , Skontrum. Podczas ćwiczeń komputerowych samodzielnie katalogowali książki, wykonywali operacje na księgozbiorze, testowali sposób tworzenia bazy czytelników, wypożyczania, zamawiania i rezerwacji, komunikacji z czytelnikiem.

Zajęcia zrealizowano w dniach 24-25 października oraz 21-22 listopada 2013 r.

W dniach 18-19 listopada i 2-3 grudnia 2013 r. odbyło się szkolenie z zakresu „Opracowania projektów i pozyskiwania środków budżetowych na działalność biblioteki”. Uczestnicy, w większości dyrektorzy i kierownicy bibliotek, poznali zasady i kolejne etapy przygotowania projektu, m.in.: formułowanie celów w odpowiedzi na problem, analizę SMART, tworzenie matrycy logicznej projektu, ustalanie wskaźników, monitoring i ewaluację. Ważnym elementem szkolenia było również nabycie umiejętności przygotowania wniosku o dofinansowanie przygotowanego projektu oraz przygotowanie kosztorysu – zgodnie z regułami określonymi w regulaminie programu grantowego lub dotacyjnego. Zajęcia prowadził trener Marcin Łątka.

Dofinansowano za środków Instytutu Książki

-------------------------------------------------------------------