27120671 razy

Otwarcie wystawy ze zbiorów Marka Czarnoty pt. „PF (Pour Feliciter)” - relacja

13-12-2013

Otwarcie wystawy ze zbiorów Marka Czarnoty

pt. „PF (Pour Feliciter)”

12 grudnia 2013 r. miało miejsce otwarcie wystawy ze zbiorów Marka Czarnoty pt. „PF (Pour Feliciter)”, prezentującej okolicznościowe druki świąteczno-noworoczne.

Wysyłanie kartek świątecznych ma długą tradycję.  Ludzie od wielu lat przesyłali sobie życzenia na małych kartkach papieru ozdobionych kolorowymi nadrukami. Pierwszą  świąteczną kartkę wysłał najprawdopodobniej  16-letni londyński malarz William Maw Egley. Napisał bożonarodzeniowe życzenia i przesłał je na małym kartoniku z kolorowym rysunkiem  do swojego przyjaciela.  Jednak to nie Williama uznaje się za autora pierwszych kartek świątecznych lecz  Szkota Thomasa Sturrock, który pierwszą kartkę stworzył około roku 1841.

W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., a najwcześniej na terenie Galicji.

Na wystawie w Bibliotece prezentowane są 4 typy kart świątecznych i noworocznych. Wystawę rozpoczynają kartki  pochodzące z przełomu XIX i XX w.,  które uwzględniają najważniejsze elementy tamtych czasów, czyli niepodległość.

Drugą grupę stanowią kartki wydane przez Solidarność – stricte polityczne, niosące przełom i nadzieję na zmiany w kraju.

W kolejnej gablocie prezentowane są  luksusowe kartki bibliofilskie, wydane na papierze czerpanym przez Muzeum im. Przypkowskich i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Wśród nich na uwagę zasługują druki z motywami gnomonicznym i z zawartymi złośliwościami np. z życzeniami z okazji Wiosny Ludów, wysłanymi  w latach 50. ubiegłego wieku.

Z kartek świątecznych zaprojektowanych przez  wybitnych grafików przedstawione zostały prace m.in. Janusza Halickiego, Jerzego Waygata, Jerzego Różańskiego, Leszka Kowalczyka, Jerzego Drużyckiego.

W obecnych czasach wysyłamy coraz mniej tradycyjnych kartek, ale sam zwyczaj rozsyłania świątecznych pocztówek nie zanikł całkowicie. Zmienił się tylko sposób, w jaki przesyłamy sobie życzenia.  Coraz bardziej popularne są kartki elektroniczne , sms-y i mms-y, ale wielu z nas uważa, że nie ma lepszego sposobu na wysłanie życzeń świątecznych niż ręcznie wypisana pocztówka.

Małgorzata Zaremba