27120501 razy

Aktualności

W ŚWIECIE LITERACKICH INSPIRACJI - spotkanie autorskie z IZABELĄ SOWĄ w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

21-11-2013

W ŚWIECIE LITERACKICH INSPIRACJI - spotkanie autorskie z IZABELĄ SOWĄ
w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

W ramach projektu Instytutu Książki „Tu czytamy” – Dyskusyjne Kluby Książki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży gościliśmy pisarkę Izabelę Sowę, której książki były najchętniej czytane w naszym młodzieżowym Klubie.

Autorka zajmuje się pisaniem zarówno dla młodzieży jak i dla czytelników dorosłych. Popularność przyniosła jej tzw. „seria owocowa”: „Smak świeżych malin”, „Cierpkość wiśni”, Herbatniki z jagodami”. W 2006 r. ukazał się zbiór opowiadań „10 minut do centrum”, a rok później „Świat szeroko zamknięty”. W ostatnich latach wydała także takie powieści jak: Ścianka działowa (2008), Agrafka (2009), Podróż poślubna (2009), Blagierka (2010), Części intymne (2011), Blanka (2012). Jej najnowszym dziełem jest książka „Azyl”. Tematyka utworów jest zróżnicowana – od wątków, dotyczących relacji międzyludzkich, aspektów psychologicznych po autotematyczne, ukazujące portret polskiego pisarza, czy wręcz detektywistyczne. W książkach I. Sowy przedstawione są także treści dotyczące propagowania praw zwierząt, których pisarka jest zagorzałą obrończynią. Autorka unika powtarzalności i jak sama tłumaczy nie „chce być zaszufladkowana” czy zniewolona przez tendencyjność.

Izabela Sowa opowiadała o początkach pisania i swoim debiucie literackim. Podzieliła się z czytelniami swoimi wrażeniami z wielu podróży do ulubionych miejsc w Chorwacji, Bułgarii i Rumunii, z których również czerpie pomysły do powieści. Jest także wielbicielką nowych smaków i klimatów oraz ciekawych miejsc. Podczas spotkania pojawiły się liczne pytania od czytelników, które dotyczyły zarówno warsztatu pisarki, jak i jej życia prywatnego. Autorka chętnie opowiadała o sposobach tworzenia postaci, fabuły i zakończeniach powieści, które bywają tylko zarysem, a niekiedy determinują całą akcję. Na zakończenie miłego spotkania udzieliła kilku rad początkującym, młodym pisarzom. Zarówno młodsi, jak i starsi wielbiciele prozy Izabeli Sowy mogli wysłuchać wiele ciekawych, barwnych historii oraz dowiedzieć się jak przebiega publikowanie książek, współpraca z wydawnictwami i poszukiwanie kolejnych inspiracji do powieści, a także kreowanie i tworzenie postaci.

Po spotkaniu autorka chętnie pozowała do wspólnych zdjęć z czytelnikami, podpisywała swoje książki oraz dyskutowała o ciekawych i wciągających powieściach zarówno polskich jak i światowych autorów. Mamy nadzieję, że nasz gość jak i uczestnicy na długo zapamiętają to ciekawe i inspirujące intelektualnie wydarzenie.

oprac. Marcelina Janisz

-----------------------------------------------------------------------------