27120431 razy

z Pawłem Pasterzem
oraz Małgorzatą Wilczak prowadzącymi program Radiolatorium
oraz Szkolne Centrum Nauki - Experymentarium 3Z

Cykl warsztatów naukowych zorganizowanych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie to wyjątkowo interesujące i fascynujące lekcje fizyki, chemii, astronomii i techniki, zachęcające do podjęcia własnych poszukiwań i odkrywania zasad nauk ścisłych i przyrodniczych rządzących naszym światem. Prowadzący zajęcia: Paweł Pasterz - kolekcjoner, hobbysta, architekt, fotografik, współautor albumu „Pora na Dobranoc”, współtwórca programu radiowego Radiolatorium, pomysłodawca i realizator projektu "Experymentarium - Projekt 3Z NUMER JEDEN – Szkolne Centra Nauki" oraz Małgorzata Wilczak – nauczyciel w SP Nr 1 w Rzeszowie, współprowadząca Radiolatorium i Experymentarium, w trakcie trwania całego cyklu Biblioteka Nauki, odkrywali przed dziećmi z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 3 tajniki zagadnień przyrodniczych i doświadczeń fizycznych. Przekazywali  wiedzę w sposób bardzo ciekawy i niezwykle przystępny, posługując się przedmiotami i zabawkami, które dzieci dobrze znają.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach ustawiając się w długie  kolejki, aby sprawdzić jak działają poszczególne zabawki i urządzenia, by następnie samemu wysunąć wnioski z wykonanych doświadczeń. Na przykładzie piłek odmierzali odległość do księżyca i starali się odgadnąć jak długo będzie trwała podróż, wyrzutnia pokazała, jakim torem lotu porusza się wyrzucane ciało, zawody we wprawianiu w ruch bąków - zabawek zaprezentowały w praktyce efekty żyroskopowe, dzięki zabawce do piasku dzieci dowiedziały się jak działają turbiny, natomiast sprężynka ukazała ważne zjawiska zachodzące w akustyce. Ponadto uczestnicy warsztatów dowiedzieli się ile waży powietrze, czym jest pompa próżniowa, jak to się dzieje, że samoloty latają, jak działają wiatraki i wiele innych równie interesujących faktów.

Prowadzący zachęcali dzieci do rozglądania się wokół siebie, eksperymentowania i poszukiwań, a także czytania książek, w których znajdą wiele ważnych informacji oraz inspirację do zabaw i działań. Aby dowiedzieć się więcej o fascynujących zjawiskach fizycznych, o których opowiadają pani Małgorzata Wilczak i pan Paweł Pasterz zapraszamy na stronę internetową https://pl-pl.facebook.com/pages/Radiolatorium/183457551699907, a także do słuchania audycji Radiolatorium w Radiu Rzeszów w soboty o godz. 11.00.

oprac.  Barbara Jabłońska

----------------------------------------------------------------------